Feng shui w ogrodzie. Jak urządzić ogród według zasad feng-shui

2022-01-14 7:34

Urządzając ogród według zasad feng shui, musimy sprawić, aby posadzone drzewa i krzewy, kształt rabat kwiatowych i wytyczone drogi zapewniały harmonijny przepływ dobrej energii. Feng-shui w ogrodzie: jak urządzić ogród zgodny z feng shui.

Feng shui w ogrodzie
Autor: photos.com Według feng shui trzeba tak organizować przestrzeń, aby wprowadzać do niej harmonię, która jest podstawą idealnego świata

Marzenia o szczęśliwym, zdrowym życiu skłaniają wielu z nas do sięgania po mądrość Wschodu. Wiedza o wpływie otoczenia na samopoczucie człowieka powstała około 5000 lat temu w starożytnych Chinach. Oparta jest na mądrości I Ching (Księgi Przemian) – wyroczni opisującej cykle przepływu energii, która z kolei jest źródłem wszelkiego istnienia. Woda i powietrze w przyrodzie znajdują się w ciągłym ruchu i to one kształtują powierzchnię Ziemi, uznano, że należy wykorzystać owe siły do osiągnięcia pomyślności, zdrowia i dobrobytu. Sztuka ta została nazwana feng shui, czyli „wiatr i woda”.

Według feng shui trzeba tak organizować przestrzeń, aby wprowadzać do niej harmonię, która jest podstawą idealnego świata. Harmonia powstaje wtedy, gdy pomyślna energia chi – obecna we wszystkim, co żyje, w doskonałych rzeczach, które tworzymy, w pozytywnych myślach, pięknych krajobrazach, dobrych relacjach międzyludzkich – może swobodnie przepływać, napełniając przestrzeń naszego życia. Dzieje się tak dlatego, że wszystko, co nas otacza – przedmioty, rośliny, zwierzęta, ludzie i ich myśli – jest energią. Chińscy mistrzowie feng shui nazywają ją kosmicznym oddechem. Chi wypełnia cały wszechświat, a tam, gdzie nie przepływa, powstaje martwy fragment przestrzeni źle oddziałujący na zamieszkujące go organizmy. Odnalezienie takiego miejsca i wprowadzenie w nim harmonii pozwala poprawić jakość życia.

Spis treści

  1. Feng shui w ogrodzie: pierwiastki Jin i jang
  2. Feng shui w ogrodzie: woda
  3. Feng shui w ogrodzie: energia roślin
  4. Feng shui w ogrodzie: zatrute strzały
  5. Feng shui w ogrodzie: remedia na złą energię

Feng shui w ogrodzie: pierwiastki Jin i jang

Pomyślną energię chi można określić jako związek (współistnienie) dwóch jednocześnie przeciwstawnych i uzupełniających się pierwiastków (elementów) jin i jang, które dały początek wszystkiemu i tworzą cały wszechświat. Energia jang jest aktywna, jasna i męska, jin zaś pasywna, żeńska i ciemna. Jedna nie może istnieć bez drugiej i wspólnie tworzą całość. Kształtując przestrzeń wokół siebie, należy dążyć do utrzymywania harmonii między jin i jang. Przyjmuje się, że najbardziej sprzyjająca proporcja jin i jang dla miejsc, w których przebywamy, wynosi 2:3 (czyli 40:60 proc.), ale na przykład miejsce do wypoczynku może mieć większe jin, do pracy zaś większe jang (proporcja ta jest też sprawą indywidualną).

Feng shui w ogrodzie: woda

Według feng shui woda wytwarza życiodajną energię. Jeśli w pobliżu domu nie ma naturalnych zbiorników wodnych, warto w ogrodzie stworzyć oczko wodne lub staw. Najlepszymi miejscami dla wody na działce są: strefa wschodnia, południowo-wschodnia, ewentualnie południowa. Kształt oczka wodnego powinien przypominać nerkę o ramionach zwróconych w kierunku domu, tak by go „obejmowało”, może też być okrągłe lub owalne. Woda w zbiorniku wodnym powinna być zawsze czysta. Lokalizacja oczka wodnego z tyłu domu i na wprost wejścia nie jest korzystna, bo może spowodować, że możliwości osiągnięcia dobrobytu pozostaną niewykorzystane. Jeśli zaś planujemy w ogrodzie kaskadę, pamiętajmy, że wypływająca z niej woda powinna tworzyć strumień i opływać budynek z prawej strony (patrząc od frontu) – wtedy przynosi świeże porcje energii, a wraz z nią pomyślność i dostatek. Nie powinna natomiast „odpływać” od domu, bo może zabrać ze sobą pozytywną energię.

>>Przeczytaj też: Jak założyć oczko wodne w ogrodzie

Feng shui w ogrodzie: energia roślin

Zdrowe i piękne rośliny poprawiają jakość życia ludzi, którym towarzyszą, bo wokół nich gromadzi się pozytywna energia. Komponując ogród zgodnie z zasadami feng shui, trzeba też zwracać uwagę na charakter wykorzystywanych roślin, bo to pozwoli uzyskać oczekiwaną równowagę pomiędzy jin i jang. Możemy przyjąć, że rośliny o opadających pędach i długich zwisających liściach są jin. Jeśli posadzimy w ogrodzie większość roślin jin, powstanie kompozycja wyciszająca i senna. Dla zrównoważenia układu należy wprowadzić rośliny odpowiadające za energię jang, np. te o wzniesionych pędach i konarach, oraz rośliny pnące, które zdynamizują kompozycję.

Drzewa o pokroju płaczącym w ogrodzie. Drzewa parasolowate >>>

Warto zwrócić uwagę na modne obecnie rośliny w pojemnikach. Przyjmuje się, że jeśli liście lub łodygi rośliny opadają poniżej górnej krawędzi donicy, to taka roślina wprowadza do otoczenia energię jin. Natomiast roślina, która ma łodygi czy liście powyżej tej krawędzi, wprowadza do otoczenia jang.

Projektowanie ogrodu zgodnie z zasadami feng shui
Feng shui w ogrodzie

Autor: GettyImages

Jeżeli chcemy ukształtować naszą przestrzeń życiową zgodnie z zasadami feng shui, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów legitymujących się odpowiednimi certyfikatami, ponieważ poznanie wszelkich zasad i sprawne operowanie tą wiedzą wymaga jej starannego zgłębiania. Pamiętajmy, że podstawowe zasady feng shui sformułowano około 5000 lat temu, a potem je analizowano i rozwijano, dostosowując do rozmaitych sytuacji. Trudno sobie wyobrazić, że taką wiedzę można posiąść w ciągu kilku czy kilkunastu dni. A przecież pozytywne chi powstaje tylko tam, gdzie tworzymy dzieło doskonałe. Zaproszony ekspert posłuży się magicznym kwadratem o dziewięciu polach przedstawiających różne dziedziny naszego życia. Są to: kariera, partnerstwo, bogactwo, rodzina, centrum tai chi, dzieci, pomocni ludzie, wiedza oraz sława. Każdej części przypisane są specjalne symbole, które wzmacniają te sfery życia. Kolejnym krokiem będzie zbadanie wzajemnego oddziaływania pięciu żywiołów (drzewo, ogień, ziemia, metal i woda) w cyklu tworzenia i destrukcji, a także określenie indywidualnych powiązań z otaczającym nas miejscem przez oznaczenie trygramów I-Ching. Sami możemy skorzystać z podstawowych rad, bo zazwyczaj pomogą nam one lepiej zorganizować otaczającą nas przestrzeń.

Feng shui w ogrodzie: zatrute strzały

Jeśli ścieżki biegną po liniach prostych, zbocza wzniesień są strome, woda zaś płynie zbyt szybko, tworząc grzmiące wodospady lub stagnuje – dobra energia chi przeradza się w złą energię sha, zwaną zatrutą strzałą lub zabójczym oddechem. Wtedy w naszym otoczeniu zostaje zburzona harmonia, pojawia się niepokój, a w ślad za nim niepowodzenia i choroby. Sha porusza się tylko po liniach prostych. Jej źródłem są również:

  • proste podjazdy i ścieżki do domu,
  • linie wysokiego napięcia,
  • narożniki domów,
  • skały o ostrych krawędziach i gwałtowne uskoki terenu,
  • tory kolejowe,
  • transformatory i inne emitery promieniowania elektromagnetycznego,
  • strefy pustki geologicznej i żyły wodne,
  • wszelkie brzydkie widoki,
  • pojedyncze drzewo, jeżeli jedna z jego gałęzi jest skierowana w stronę głównego wejścia do domu.

Pamiętajmy – jeżeli zatruta strzała jest niewidoczna, przestaje istnieć. Możemy więc ją zasłaniać, na przykład sadząc na jej drodze rośliny. Można podchodzić sceptycznie do feng shui, nie wierzyć w magiczną moc. Jednak niezaprzeczalną wartością tej sztuki jest to, że przestrzeń stworzona według jej zasad jest uporządkowana, harmonijna, zorganizowana i zazwyczaj bardzo ładna.

Feng shui w ogrodzie: remedia na złą energię

W celu zneutralizowania sha stosuje się rozmaite remedia.

  • Grupa drzew zamiast jednego, które mogłoby gałęzią skierowaną na drzwi wysłać zatrutą strzałę.
  • Rośliny oplatające ostre narożniki zwalczają wytworzone przez nie zatrute strzały.
  • Jeśli działka nie jest pełnym prostokątem (jej plan zawiera ubytek), w brakującym miejscu warto umieścić latarnię lub szybko rosnące drzewo.
  • Dzwonki wietrzne metalowe, drewniane, ceramiczne lub mieszane zmieniają i harmonizują energię. Podobne działanie ma łagodny szmer strumyka albo śpiew ptaków (warto zatem przywabiać je do ogrodu).
  • Małe ośmiokątne lusterko bagua (inaczej pa-kua) otoczone ośmioma trygramami z I Ching hamuje i odbija sha (np. płynącą z ostrego, wycelowanego w nasz dom narożnika sąsiedniego budynku lub kierowaną do nas przez innych ludzi). Podobnie mogą działać rozmaite błyszczące przedmioty.
  • Kryształ feng shui pobudza pozytywną energię w miejscach, gdzie zahamowany został jej przepływ.
  • Rośliny o kształtach ostrych, np. juki, dobrze wpływają na niekorzystne drewno albo metal. Jeśli za ogrodzeniem znajduje się metalowa konstrukcja, warto posadzić taką roślinę przy ogrodzeniu.
Feng shui w ogrodzie: sześć zasad wyboru i aranżacji działki
Feng shui w ogrodzie

Autor: GettyImages

1. Kształt regularny - działka powinna mieć kształt prostokąta. Należy unikać działek o nieregularnym kształcie, a zwłaszcza trójkątnych, bo chi nie przepływa tam prawidłowo.

2. Formy łagodne - dobrze jest, gdy działka leży na stoku południowym. Idealne jest wzniesienie w kształcie podkowy. Teren powinien być ukształtowany faliście, bo łagodne formy są bardzo przyjazne. Korzystne jest, gdy równina przechodzi w teren pagórkowaty (element jin w element jang).

3. Dom w centrum - najlepiej, jeśli dom znajdzie się mniej więcej pośrodku, nieco bliżej frontowej granicy działki, a wejście do budynku będzie od strony południowej.

4. Woda przed domem - otwarta przestrzeń przed budynkiem gromadzi pozytywną energię chi. Nie należy zasłaniać jej wysokimi drzewami. Warto w przedogródku umieścić niewielką fontannę symbolizującą zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i stały dopływ świeżych sił witalnych do naszego domu.

5. Łagodna linia ścieżki - podjazd do domu powinien biec po łuku i być dobrze oświetlony. Światło nie tylko chroni, ale i potęguje przepływ dobroczynnej chi.

6. Chronione wejście - drzwi wejściowe powinny być chronione przez „strażników” – tradycyjnie funkcję tę pełnią rzeźby przedstawiające lwy lub żaby. W naszych warunkach mogą to być wazy z kwiatami, donice z zimozielonymi krzewami lub różami piennymi, posągi, ale także latarnie wzmagające chi.

Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecic go projektantowi?
Pozostałe podkategorie