Jak zaprojektować przedogródek?

2013-06-19 13:42

Przedogródek to reprezentacja posiadłości i ogrodu. Podpowiadamy jak zaprojektować przedogródek, aby stał się prawdziwą ogrodu.

Przedogródek, czyli to co widzimy wchodząc główną bramą do ogrodu, jest niewątpliwie jedną z ważniejszych (jak nie najważniejszych!) części ogrodu. Przedogródek to część ogrodu oglądana przy każdorazowym przywitaniu gości, jak i ich pożegnaniu. W tym miejscu nie da się ukryć niedoskonałości, dlatego ważna jest ładna aranżacja przedogródka. Projektując przedogródek pamiętajmy, że wszystko musi być idealne i reprezentacyjne, a cała aranżacja ułożona tak, aby cieszyła cały rok właścicieli ogrodu, ich przyjaciół, a nawet listonosza. Przedogródek jest wizytówką domu i ogrodu.

Przedogródek: projekt doskonałego przedogródka

Idealnych przedogródków jest tyle, ile jest ogrodów na całym świecie. Każdy ogród frontowy powinien być przede wszystkim zaprojektowany tak, aby idealnie współgrał z domem i jego otoczeniem, a także spełniał oczekiwania właścicieli posesji. Aranżacja przedogródka nie może także odbiegać stylistycznie od pozostałych części ogrodu.

Przedogródek aranżacja nowoczesna. W otoczeniu modernistycznego domu nie można posadzić roślin typowo wiejskich czy łąkowych. W tym przypadku projekt przedogródka powinien zawierać raczej wyszukane rośliny o dziwnych kształtach czy kolorach.

Przedogródek aranżacja wiejska. I na odwrót: przy starej, drewnianej chacie pokrytej strzecha nie należy sadzić nowo powstałych odmian roślin w aranżacji przedogródka. Jeśli dom ma białą elewację, swobodnie można zastosować białe elementy w przedogródku, na przykład na ścieżce przed domem czy podwyższonej rabacie. W ten sposób połączymy wszystko w całość.

Przedogródek aranżacja

Należy też pamiętać, aby przedogródek, czyli frontowy ogród zapraszał gości do jego odwiedzenia. Lepiej idealnie dobrać kilka roślin, niż wrzucić wszystko co się podoba i stłumić cały ogród. Kluczem do sukcesu w aranżacji przedogródka jest prostota! W przedogródku na pierwszym planie należy posadzić rośliny płożące, a dopiero na kolejnym rośliny wyższe! W ten sposób frontowy ogród będzie przejrzysty.

Przedogródek atrakcyjny cały rok

Kolejna ważną rzeczą w aranżacji jest wygląd przedogródka podczas różnych pór roku. Projektując ten fragment ogrodu warto zadbać, aby wyglądał on zawsze atrakcyjnie. Wystarczy dobrać rośliny kwitnące w różnych miesiącach, także jesiennych, i dodać do nich gatunki ozdobne nawet w zimowe miesiące (np. iglaki).

Drzewa do przedogródka

Przy projektowaniu przedogródka często wykorzystuje się byliny i krzewy, zapominając o drzewach. A warto posadzić je w tej reprezentacyjnej części ogrodu. Jeżeli przedogródek jest niewielki, należy wybrać gatunki drzew, które nie będą osiągały zbyt dużych rozmiarów, na przykład wiśnię piłkowaną (Prunus serrulata) ‘Amonogawa’ lub ‘Umbraculifera’.

Pozostałe podkategorie