Aranżacja ogrodu: przedogródek. Jak zaprojektować przedogródek

2013-06-19 13:42 Pracownia Sztuki Ogrodowej

Aranżacja ogrodu: pomysł na przedogródek. Przedogródek to reprezentacja posiadłości i ogrodu. Podpowiadamy jak zaprojektować przedogródek, aby stał się prawdziwą ogrodu. Przedogródek aranżacje, zdjęcia, projekty.

Przedogródek, czyli to co widzimy wchodząc główną bramą do ogrodu, jest niewątpliwie jedną z ważniejszych (jak nie najważniejszych!) części ogrodu. Przedogródek to część ogrodu oglądana przy każdorazowym przywitaniu gości, jak i ich pożegnaniu. W tym miejscu nie da się ukryć niedoskonałości, dlatego ważna jest ładna aranżacja przedogródka. Projektując przedogródek pamiętajmy, że wszystko musi być idealne i reprezentacyjne, a cała aranżacja ułożona tak, aby cieszyła cały rok właścicieli ogrodu, ich przyjaciół, a nawet listonosza. Przedogródek jest wizytówką domu i ogrodu.

Przedogródek: projekt doskonałego przedogródka

Idealnych przedogródków jest tyle, ile jest ogrodów na całym świecie. Każdy ogród frontowy powinien być przede wszystkim zaprojektowany tak, aby idealnie współgrał z domem i jego otoczeniem, a także spełniał oczekiwania właścicieli posesji. Aranżacja przedogródka nie może także odbiegać stylistycznie od pozostałych części ogrodu.

Przedogródek aranżacja nowoczesna. W otoczeniu modernistycznego domu nie można posadzić roślin typowo wiejskich czy łąkowych. W tym przypadku projekt przedogródka powinien zawierać raczej wyszukane rośliny o dziwnych kształtach czy kolorach.

Przedogródek aranżacja wiejska. I na odwrót: przy starej, drewnianej chacie pokrytej strzecha nie należy sadzić nowo powstałych odmian roślin w aranżacji przedogródka. Jeśli dom ma białą elewację, swobodnie można zastosować białe elementy w przedogródku, na przykład na ścieżce przed domem czy podwyższonej rabacie. W ten sposób połączymy wszystko w całość.

Przedogródek aranżacja

Należy też pamiętać, aby przedogródek, czyli frontowy ogród zapraszał gości do jego odwiedzenia. Lepiej idealnie dobrać kilka roślin, niż wrzucić wszystko co się podoba i stłumić cały ogród. Kluczem do sukcesu w aranżacji przedogródka jest prostota! W przedogródku na pierwszym planie należy posadzić rośliny płożące, a dopiero na kolejnym rośliny wyższe! W ten sposób frontowy ogród będzie przejrzysty.

Przedogródek atrakcyjny cały rok

Kolejna ważną rzeczą w aranżacji jest wygląd przedogródka podczas różnych pór roku. Projektując ten fragment ogrodu warto zadbać, aby wyglądał on zawsze atrakcyjnie. Wystarczy dobrać rośliny kwitnące w różnych miesiącach, także jesiennych, i dodać do nich gatunki ozdobne nawet w zimowe miesiące (np. iglaki).

Drzewa do przedogródka

Przy projektowaniu przedogródka często wykorzystuje się byliny i krzewy, zapominając o drzewach. A warto posadzić je w tej reprezentacyjnej części ogrodu. Jeżeli przedogródek jest niewielki, należy wybrać gatunki drzew, które nie będą osiągały zbyt dużych rozmiarów, na przykład wiśnię piłkowaną (Prunus serrulata) ‘Amonogawa’ lub ‘Umbraculifera’.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE