Głóg - jakie ma właściwości? Na co dobry jest głóg?
Głóg to jedno z najpiękniejszych drzew (lub krzewów) uprawiane w ogrodach i parkach. To również ceniona roślina lecznicza. Na co dobry jest głóg? Co jest lepsze - kwiat głogu czy owoc głogu? Jakie właściwości lecznicze ma głóg i jakie jest jego zastosowanie?
Spis treści
- Głóg w lesie i ogrodzie
- Głóg dwuszyjkowy i jednoszyjkowy
- Co jest lepsze - kwiat głogu czy owoc głogu?
- Na co dobry jest głóg? Jakie ma właściwości?
- Zobacz, jak pięknie wygląda głóg w ogrodzie
- Przepis na napar z głogu na nadciśnienie
Głóg w lesie i ogrodzie
Głóg to ciernisty krzew (a czasem niewielkie drzewo), który w Polsce rośnie w lasach i zaroślach, w niższych partiach górskich oraz na zachodnim niżu po Wyżynę Małopolską, Kujawy i Pomorze.
Głóg w aranżacji ogrodu można traktować je jako pojedynczy soliter lub wykorzystywać do tworzenia wysokich żywopłotów lub szpalerów. Głóg w uprawie nie jest szczególnie wymagający – rośliny znoszą nawet zanieczyszczenia powietrza (dlatego są codziennym widokiem w aglomeracjach wiejskich) i suche podłoża. Pełnię swojej krasy ukazują wiosną – gdy kwitną – oraz jesienią – w czasie owocowania.
Głóg dwuszyjkowy i jednoszyjkowy
Wyróżnia się kilka gatunków głogu, z których najpopularniejszy to głóg dwuszyjkowy (łac. Crataegus oxyacantha). W medycynie naturalnej wykorzystuje się także właściwości lecznicze głogu jednoszyjkowego (łac. Crataegus monogyna).
Co jest lepsze - kwiat głogu czy owoc głogu?
Współczesna fitoterapia poleca stosować kwiaty głogu (Inflorescentia Crataegi), które zbiera się na przełomie maja i czerwca i suszy się w temp. do 30ºC. Medycyna naturalna wykorzystuje również owoce głogu (Fructus Crataegi), które zbiera się w pełni dojrzałe (powinny być ciemnoczerwone i twarde) we wrześniu. Suszy się je początkowo w temp. 30ºC, a potem dosusza w temperaturze 50ºC.
Trudno tak na prawdę stwierdzić, czy lepszy, zdrowszy jest kwiat głogu czy owoc głogu, ponieważ mają podobny skład. Kwiaty głogu zawierają m.in. flawonoidy, kwasy trójterpenowe, procyjanidy, fitosterole i sole mineralne. Owoce głogu dodatkowo zawierają dodatkowo nieznaczne ilości witaminy C i prowitaminy A.
Na co dobry jest głóg? Jakie ma właściwości?
Preparaty z głogu stosuje się przede wszystkim w chorobach serca, m.in. w chorobie wieńcowej czy zaburzeniach rytmu serca – oczywiście pod kontrolą lekarza. Związki flawonoidowe zawarte w kwiatach i owocach głogu działają bowiem rozkurczowo na naczynia wieńcowe serca, a tym samym zwiększają dopływ krwi bogatej w tlen do serca. Wówczas poprawia się praca tego narządu, a zmniejszają się dolegliwości bólowe i uczucie duszności. Z kolei procyjanidy obniżają ciśnienie krwi, w związku z tym po głóg mogą sięgać osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym. Można go również stosować przy bólach i zawrotach głowy. Natomiast alkoholowe wyciągi z kwiatów głogu działają uspokajająco. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania głogu jest niedociśnienie.
Zobacz, jak pięknie wygląda głóg w ogrodzie
Autor: GettyImages
Głóg jednoszyjkowy w okresie kwitnienia
Przepis na napar z głogu na nadciśnienie
Łyżkę ususzonych kwiatów lub liści głogu wsyp do szklanki i zaparz wrzącą wodą. Naparzaj pod przykryciem przez 15 minut, a potem przecedź. Tak przygotowany napar pij 2 razy dziennie.