Judaszowe srebrniki (miesiącznica roczna): uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2020-11-19 17:30

Miesiącznica roczna, inaczej judaszowe srebrniki to roślina ogrodowa, której kwiaty nie są największym walorem. Ceniona jest przez florystów głównie za oryginalny kształt owoców, przypominających wiszące monety. Jak uprawiać i pielęgnować miesiącznicę roczną, czyli popularne judaszowe srebrniki?

Miesiącznica roczna (judaszowe srebrniki)
Autor: Gettyimages Judaszowe srebrniki to popularna nazwa miesiącznicy rocznej, która ceniona jest ze wględu na oryginalne owoce

Należy do botanicznej rodziny kapustowatych (Brassicaceae), która kojarzy się przede wszystkim z należącymi do niej roślinami użytkowymi – np. kapustą, rzepakiem, gorczycą lub chrzanem. Jednak znajdziemy tam także wiele roślin ozdobnych, w tym właśnie uprawianą w ogrodach, zwykle jako dwuletnią roślinę zielną miesiącznicę roczną (Lunaria annua), pochodzącą z południowo-wschodniej części Europy (popularna nazwa judaszowe srebrniki).

Judaszowe srebrniki: walory ozdobne

Judaszowe srebrniki osiągają wysokość do 100 cm (zwykle około 30-40) i w czasie kwitnienia (od kwietnia do czerwca) poznamy je po jasnofioletowych (czasem także różowych lub białych), drobnych, pachnących kwiatach o czterech płatkach, zebranych w złożone grona. Łodygi miesiącznicy rocznej są lekko owłosione, rozgałęziające się u góry, a na nich osadzone są sercowate liście o zmiennej budowie – część na długich ogonkach, część na krótkich, na szczycie rośliny liście są siedzące.

Jednak największy walor dekoracyjny, judaszowe srebrniki odkrywają dopiero latem i jesienią, kiedy zaczynają pojawiać się owocostany – okrągłe lub eliptyczne płaskie łuszczynki, w których wnętrzu umieszczone są nasiona. Dzięki prześwitującym i połyskującym, zielonym lub srebrzystym przegrodom łuszczynek, całość wygląda bardzo dekoracyjnie, przypominając monety – stąd potoczna nazwa rośliny judaszowe srebrniki.

Wymagania i uprawa judaszowych srebrników

Najczęściej największe zalety dekoracyjne uzyskuje się uprawiając miesiącznicę jako roślinę dwuletnią. Czasem uprawiana jest jako jednoroczna i wtedy wysiewa się ją pod osłonami w marcu-kwietniu. W cyklu uprawy dwuletniej wysiew nasion przeprowadza się latem (w czerwcu-lipcu), a jesienią, młode rośliny przesadza się do ogrodu, na miejsce stałe. Gdy już się przyjmie na nowym miejscu, w kolejnych latach rozsiewa się sama i pojawiają się nowe rośliny, których kwiaty zapylane są przez motyle nocne.

Judaszowe srebrniki urosną na każdej przeciętnej, nawet słabszej glebie ogrodowej, ale najlepiej czują się na żyznym, próchniczym podłożu o odczynie zbliżonym do obojętnego oraz na stanowisku w pełni nasłonecznionym lub w półcieniu. Miesiącznica nie wymaga szczególnego traktowania, wystarczy jedynie zadbać, aby umiarkowanie, ale regularnie ją nawadniać. Roślina ta nie znosi suszy, dlatego w okresie upałów i bezdeszczowej pogody powinna być podlewana. Judaszowe srebrniki dobrze znoszą niskie temperatury, są mrozoodporne i nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wskazane jest jedynie regularne odchwaszczanie w początkowym okresie uprawy.

W trakcie sezonu można zasilać je nawozami organicznymi lub mineralnymi z większą zawartością fosforu i potasu lub innymi dedykowanymi dla ogrodowych roślin kwitnących.

Czasem judaszowe srebrniki mogą być atakowane przez choroby grzybowe - mączniaka rzekomego i prawdziwego. W takim przypadku można zastosować np. profilaktyczne opryski ekologicznymi, naturalnymi preparatami z pokrzywy, skrzypu, mniszka, które jednocześnie będą odstraszać także szkodniki.

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Zastosowanie miesiącznicy

Ze względu na swoje dekoracyjne owocostany, miesięcznica uprawiana jest przede wszystkim z myślą o różnego rodzaju dekoracjach kwiatowych i suchych bukietach. Jest łączona w kompozycjach z innymi roślinami uprawianymi na suche bukiet, np. kocankami, miechunkami lub zbożami.

Jednak judaszowe srebrniki mogą być także zbierane na kwiaty cięte lub stanowić ciekawy akcent kolorystyczny na kwiatowych rabatach bylinowych, np. w połączeniu z cieniolubnymi bylinami i innymi roślinami ogrodowymi (dobrze wyglądają także na tle drzew i krzewów). Ich uniwersalne walory ozdobne (kwiaty i owocostany) sprawiają, że świetnie pasują do ogrodów zakładanych w stylu swobodnym, np. ogrodów wiejskich i angielskich.

Z pewnością judaszowe srebrniki są bardzo oryginalną i dekoracyjną rośliną ogrodową, która zdobi ogrodowe rabaty od lata przez całą jesień, a nawet zimą (jeśli pozostawimy nieprzycięte pędy z owocostanami).

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.