Rutewki do ogrodu - rośliny o finezyjnych kwiatach! Jakie gatunki wybrać i jak je pielęgnować?

2024-09-10 12:06

Rutewki (Thalictrum) to rośliny o efektownym, delikatnym wyglądzie. Wzbudzają zachwyt w czasie kwitnienia. W ogrodach wciąż nie są powszechne, a zasługują na szersze rozpropagowanie. Jak i gdzie uprawiać rutewki? Które gatunki wybrać?

Spis treści

  1. Gatunki rutewki polecane do przydomowego ogrodu
  2. Rutewka orlikolistna
  3. Rutewka Delavaya (dwuskrzydła)
  4. Rutewka wąskolistna
  5. Rutewka żółta
  6. Rutewki w galerii zdjęć
  7. Jakie wymagania maja rutewki?
  8. Kiedy sadzić i jak uprawiać rutewki?
  9. Jak wykorzystywać rutewki w ogrodzie?

Rutewka to rodzaj obejmujący kilkaset gatunków występujących na kilku kontynentach. Niektóre z nich występują w Polsce, ponadto są uprawiane w ogrodach. Rutewki należą do rodziny jaskrowatych.

Gatunki rutewki polecane do przydomowego ogrodu

Do gatunków rutewek polecanych do ogrodów należą m.in.: rutewka orkolistna, rutewka Delavaya, rutewka wąskolistna, rutewka żółta.

Rutewka orlikolistna

Rutewka orlikolistna (łac. Thalictrum aquilegiifolium) to rodzimy gatunek spotykany na obszarze całego kraju. Średnio osiąga 120-150 cm wysokości (w sprzedaży dostępne są odmiany niższe). Rutewka orlikolistna tworzy kępy złożone z pierzasto-dzielnych, niebieskawych liści podobnych jak u orlików (stąd drugi człon nazwy). Igiełkowate kwiaty wyrastają na długich pędach, tworzą charakterystyczne „pompony” i są zebrane w wiechy. Mają różową lub różowofioletową barwę. Rutewka orlikolistna kwitnie od maja do czerwca (rzadziej do lipca). Kwiaty rutewki wydzielają przyjemny, konwaliowy zapach, mocniej odczuwalny w godzinach wieczornych.

Do interesujących odmian rutewki orlikolistnej należy m.in. 'Nimbus White' o niższym wzroście (do 70 cm) i nietypowej, białej barwie kwiatów.

Rutewka Delavaya (dwuskrzydła)

Rutewka Delavaya (inaczej rutewka dwuskrzydła, łac. Thalictrum delavayi) to wysoka bylina w czasie kwitnienia dorastająca do 150-200 cm. W porównaniu z powyższym gatunkiem ma delikatniejszy pokrój, drobniejsze liście i kwiaty.

Rutewka Delavaya kwitnie później – od lipca do sierpnia. Kwiatostany są luźne o długości do 40 cm, złożone z pomponowych, igiełkowatych kwiatów o barwie białej lub lekko różowej. Rutewka Delavaya naturalnie występuje w Chinach.

Rutewka wąskolistna

Rutewka wąskolistna (łac. Thalictrum lucidum) to kolejna krajowa roślina wieloletnia wyróżniająca się efektownymi kwiatostanami. Tworzy luźne, ale okazałe wiechy o piramidoidalnym kształcie. Złożone są z drobnych żółtawych kwiatów. Okwiat szybko opada, a pozostają atrakcyjne, długie pręciki. Rutewka wąskolistna kwitnie od czerwca do sierpnia. Liście są pierzaste. Rutewka dorasta do 120 cm wysokości.

Rutewka żółta

Rutewka żółta (łac. Thalictrum flavum) występuje w Polsce na torfowiskach, jest też dekoracją ogrodów i parków. Osiąga do 120 cm wysokości. Liście są pierzastodzielne. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Żółte, igiełkowate kwiaty zebrane w okazałe wiechy osadzone są na szczytach pędów.

Rutewki w galerii zdjęć

Jakie wymagania maja rutewki?

Rutewki można uprawiać na stanowiskach słonecznych (dużo kwiatów) lub półcienistych (dłuższy termin kwitnienia). Uprawa w miejscach mocno nasłonecznionych jest możliwa o ile zadba się o odpowiednią wilgotność podłoża. To podstawowy warunek – rutewki prawidłowo rozwijają się w glebach żyznych, próchniczych, umiarkowanie przepuszczalnych i dość wilgotnych. Posadzenie w nadmiernie luźnym, piaszczystym podłożu nie ma większego sensu. Roślina nie rozwinie się prawidłowo lub będzie obumierać.

Rutewki są wystarczająco mrozoodporne. Okrycia zaleca się stosować w chłodniejszych rejonach Polski u młodych sadzonek. Rutewka Delvaya jest bardziej delikatna od krajowych gatunków i wymaga większej troski.

Kiedy sadzić i jak uprawiać rutewki?

Rutewki można sadzić jesienią lub wiosną. Odległości zależą od siły wzrostu gatunku lub odmiany, trzeba jednak zachować te minimalne 40 cm. Rodzaj jest mało podatny na choroby i szkodniki.

W czasie suszy rutewki wymagają podlewania. Nie można doprowadzić do przyschnięcia bryły korzeniowej. Do dokarmiania rutewki najlepsze są nawozy organiczne (obornik, kompost, nawóz humusowy), które dostarczają składników pokarmowych, a jednocześnie przyśpieszają produkcję próchnicy. Zaleca się stosować ściółkowanie, które ogranicza wyparowywanie wody z gleby.

Większość gatunków rutewek wschodzi dość późno. Trzeba pamiętać o tym, by nie uszkodzić młodych pędów lub przez zapominalstwo nie wprowadzić rutewkom konkurencji.

Raz na kilka lat byliny warto odmłodzić, np. przez podział – rozsadzenie. Rutewki mają również tendencję do rozprzestrzeniania się przez samosiew.

Rutewka orlikolistna
Autor: Gettyimages Rutewka orlikolistna (Thalictrum aquilegiifolium) to ładnie kwitnąca i pachnąca bylina

Jak wykorzystywać rutewki w ogrodzie?

Rutewki nadają się do tworzenia rabat w miejscach dostatecznie wilgotnych. Ponadto to cenione dekoracje brzegów oczek wodnych, stawów i strumieni. Rutewki nadają ogrodowi naturalistycznego, dzikiego charakteru. Pasują do ogrodów wiejskich, leśnych i orientalnych (zwłaszcza rutewka Delavaya).

Rutewka dobrze komponuje się w kompozycjach z konwaliami, pluskwicami, przetacznikami, sadźcami, miskantami, bergeniami, języczkami, a także różnymi gatunkami paproci.

Rutewki zawierają trujące związki!

Rutewki to byliny o specyficznych wymaganiach. Jeśli uda się je spełnić, staną się przepiękną ozdobą ogrodu i nie będą sprawiały problemów w pielęgnacji.

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
5 roślin fioletowych do ogrodu
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.