Jakie warzywa siać w styczniu na rozsadę? Wysiej te nasiona teraz, by w sezonie cieszyć sie plonami!

2025-01-20 9:43

W drugiej połowie stycznia można rozpocząć produkcję rozsady niektórych gatunków warzyw, a nawet wysiewać je bezpośrednio pod osłonami. Dzięki temu można wcześniej doczekać się świeżej i zdrowej zieleniny. Jakie warzywa wysiewać w styczniu? Gdzie wysiewać nasiona? Kiedy rozsada będzie gotowa?

Wysiew nasion
Autor: GettyImages Nasiona jakich warzyw wysiewać w styczniu?

Spis treści

  1. Gdzie wysiewać warzywa w styczniu?
  2. Co daje wcześniejszy siew warzyw?
  3. Jakie warzywa wysiewamy w domu?
  4. W czym wysiewać nasiona warzyw na rozsadę?
  5. Co siejemy w styczniu w szklarni lub dużym tunelu foliowym?

Gdzie wysiewać warzywa w styczniu?

W styczniu warzywa wysiewa się w pojemnikach ustawionych w pomieszczeniu (najlepiej umiarkowanie chłodnym). Ponadto można siać w szklarniach i tunelach foliowych. Konstrukcje tunelowe powinny być na tyle duże, aby minimalizowały ryzyko dużych i częstych wahań temperatury.

Natomiast w styczniu nie wysiewa się warzyw gruncie, nawet jeśli bieżąca pogoda teoretycznie na to pozwala. Jest jeszcze za wcześnie i młode rośliny prawdopodobnie przemarzną.

Winter sowing: odkryj zalety zimowego wysiewu nasion w butelkach

Co daje wcześniejszy siew warzyw?

W wielu przypadkach wcześniejszy siew warzyw daje szansę na wcześniejszy plon. W szczególności dotyczy to nowalijek oraz ogólnie roślin, których plonem są jadalne liście (a zbiera się nawet młode). Zbiera się je na bieżąco. Warto je siać na raty, np. partiami w odstępach 1-tygodniowych, aby dłużej cieszyć się plonem. Ponadto w styczniu w domu wysiewa się warzywa o długim okresie wegetacyjnym oraz warzywa ciepłolubne. Dzięki temu można wyprodukować silniejsze sadzonki, nim przesadzi się je do warzywniaka, tunelu foliowego lub szklarni. Zaletą siewu w domu jest znacznie mniejsze narażenie na szkodniki (o ile nie ma się z nimi problemu u roślin pokojowych), a także łatwiejsza kontrola nad sadzonkami.

Przeczytaj też: Już w styczniu zaplanuj ogród warzywny! Jakie warzywa posiejesz i posadzisz w ogrodzie w tym roku?

Galeria: Jak zaplanować ogród warzywny

Jakie warzywa wysiewamy w domu?

Pod koniec stycznia wysiewa się paprykę, pomidory, bakłażan, por, ogórki.

  • Papryka i pomidor to prawdopodobnie najpopularniejsze warzywa uprawiane z rozsady z domu. Zazwyczaj sieje się je w lutym lub marcu. Jednakże siew styczniowy jest uzasadniony, gdy zamierzamy uprawiać je w tunelu foliowym lub nieogrzewanej szklarni, gdzie sadzenie wykonuje się średnio 2-3 tygodnie wcześniej w porównaniu z uprawą gruntową (np. na początku maja).
  • Bakłażan z założenia uprawia się pod osłonami, gdyż wtedy daje większą szansę na zadowalający plon.
  • Por uzyskany z rozsady można sadzić w ogrodzie pod koniec marca do około 20 kwietnia.
  • Ogórki są rzadziej uprawiane z rozsady, m.in. ze względu na fakt, że sadzonki są wrażliwe na uszkodzenia korzeni i pędów. Rozsadę w szczególności warto produkować z odmian szklarniowych. Nasiona wysiewa się po dwa w oddzielnych pojemnikach (aby ograniczyć potencjalne szkody w czasie przesadzania). Najlepsze są pojemniki biodegradowalne, np. torfowe, które wysadza się w ziemi wraz z rośliną. Stopniowo rozkładają się nie blokując rozrostu korzeni, a przy okazji uwalniając składniki pokarmowe.

Z rozsady można uprawiać sałatę przeznaczoną do uprawy tunelowej. Do mniej znanych gatunków zalicza się karczoch, który charakteryzuje się długim okresem kiełkowania i wzrostu. Rozsadę karczocha wysadza się w gruncie dopiero w maju. Kalarepę wysianą pod koniec stycznia można sadzić w ogrodzie w kwietniu.

W czym wysiewać nasiona warzyw na rozsadę?

Do uprawy warzyw często używa się wielodoniczek - multiplatów. Można wybierać różne modele, np. różniące się wielkością otworów. Warto dokupić tacki. Multiplaty mają dużo zalet – sadzonki są uprawiane oddzielnie, łatwo je można wyjąć, z małym ryzykiem uszkodzenia. Zwykle pojemniki wytrzymują kilka lat. Pojemniki biodegradowalne są najefektywniejsze, lecz zarazem są droższe od innych i jednorazowe, dlatego raczej przeznacza się je do uprawy nielicznych, wrażliwych gatunków.

Siew warzyw w skrzyneczkach i dużych donicach pozwala oszczędzić miejsce na parapecie, lecz wyprodukowane sadzonki są słabsze (większa konkurencja o przestrzeń, światło, itp.) i zachodzi ryzyko uszkodzenia korzeni przy przesadzaniu. Wiele warzyw to znosi, np. papryka i pomidor, ale najlepiej z takich pojemników korzystać przy późniejszym siewie (np. w marcu), gdy sadzonki z założenia będą miały mniej czasu na rozrośnięcie się. Można używać pojemników po jogurtach, serkach homogenizowanych, margarynach i myśl filozofii Zero Waste. Warto wykonać otwory w dnie, a prowizoryczne „donice” ustawiać na tackach.

Pojemniki z rozsadą warto przykryć przezroczystymi naczyniami, co tworzy korzystny mikroklimat i zmniejsza ryzyko wysuszenia bryły korzeniowej. Zdejmuje się je co 1-2 dni, przynajmniej na kilka minut, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

Co siejemy w styczniu w szklarni lub dużym tunelu foliowym?

Od drugiej połowy stycznia można siać pod osłonami rzodkiewkę, a pod koniec miesiąca wysiewa się szpinak. Sprawdzonym sposobem jest siew współrzędny – na zmianę w rzędach. Na pierwsze zbiory trzeba poczekać trochę dłużej niż w uprawie wczesnowiosennej. Należy spodziewać się, że szpinak da odpowiedni plon po około 6 tygodniach, a rzodkiewka po 6-7 tygodniach. Na wymienione gatunki należy uważać w szklarniach ogrzewanych. Wysokie temperatury mogą spowodować wykształcenie pędów kwiatostanowych. Warzywa tracą wtedy wartość odżywczą i smak.

Galeria: Rośliny z własnej rozsady - jak samodzielnie przygotować rozsadę?

Murator Google News
Autor:
Te warzywa nie są bardzo popularne. rozpoznaj 10 mniej znanych warzyw
Pytanie 1 z 10
To warzywo to:
Ciecierzyca pospolita
#MuratorOgroduje: Jak w łatwy sposób wysiać nasiona warzyw, kwiatów oraz ziół?
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE