Grab pospolity – doskonałe drzewo na żywopłoty i szpalery. Wymagania i uprawa grabu

2021-11-25 10:24
Grab pospolity
Autor: GettyImages Grab pospolity to wolno rosnące drzewo osiągające 20-25 m wysokości

Grab pospolity (Carpinus betulus) to jeden z najpiękniejszych rodzimych gatunków o uniwersalnym zastosowaniu w ogrodzie. Od lat robi furorę jako roślina żywopłotowa. Aby efektownie wyglądał i dobrze rósł, należy zapewnić mu właściwe warunki. Jak uprawiać grab pospolity? Jakie zabiegi pielęgnacyjne są najważniejsze?

Grab pospolity (grab zwyczajny, łac. Carpinus betulus) jest powszechnie spotykany w lasach, parkach i ogrodach. W celach dekoracyjnych uprawia się typowy gatunek oraz liczne odmiany różniące się formą.

Grab pospolity – jak wygląda?

Grab pospolity to wolno rosnące drzewo osiągające 20-25 m wysokości. Jest łatwe do rozpoznania nawet zimą, gdyż konary i pędy pokryte są popielato-srebrzysto-zielonkawą korą z pasmami. Ma tendencję do tworzenia wielu pni.

Liście grabu są jajowate lub podłużniejajowate, o długości do 12 cm, z wyraźnym ożyłkowaniem, z drobnymi włoskami, piłkowane na brzegach. Jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty grabu pospolitego (męskie i żeńskie) nie mają dużej wartości dekoracyjnej. Owocem grabu jest jednonasienny orzeszek z trójklapową okrywą. Grab pospolity rzadko dożywa 150 lat.

polecamy

Wartościowe odmiany grabu pospolitego

 • 'Columnaris' – odmiana wolno rosnąca, osiąga 10-15 m wysokości. Przez wiele lat ma wąski, kolumnowy pokrój, z czasem korona nabiera odwrotnie jajowatego kształtu.
 • 'Purpurea' – młode liście przebarwiają się na różowo.
 • 'Quercifolia' – to oryginalna odmiana o wąskich, głęboko powcinanych liściach o zmiennym kształcie.
 • 'Pendula' – odmiana o przewieszających się pędach i „płaczącym” pokroju.
 • 'Variegata' – o pstrokatych liściach z jaśniejszymi, żółtymi lub kremowymi przebarwieniami.

Grab pospolity - najważniejsze wymagania: stanowisko i podłoże

Grab pospolity należy do gatunków cieniolubnych – może rosnąć w półcieniu lub w cieniu. Ozdobne odmiany (np. 'Variegata') zazwyczaj mają nieco większe wymagania świetlne od typowego gatunku. Drzewo toleruje różne typy gleb, w tym lekkie i piaszczyste. Optymalne są jednak podłoża żyzne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie obojętnym do lekko zasadowego. Grab znosi krótkotrwałe zalewanie. Jest gatunkiem mrozoodpornym, ale zaszkodzić mu mogą bezśnieżne zimy i anomalie pogodowe.

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy przed zimą? >>>

Grab pospolity - uprawa i pielęgnacja

 • Sadzenie grabu pospolitego

Sadzonki grabu pospolitego z odkrytymi korzeniami umieszcza się w gruncie jesienią (najlepiej) lub wiosną. Drzewka z uformowaną bryłą korzeniową sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Grab w żywopłocie sadzi się gęsto, co 25-40 cm w rzędzie i co najmniej 50 cm od ogrodzenia. Rośnie bardzo wolno do 4.-5. roku, później nieco przyśpiesza.

Przeczytaj też: Żywopłot z grabu - sadzenie, pielęgnacja, cięcie >>>

 • Podlewanie grabu pospolitego

Zaleca się nawadniać młode drzewka po posadzeniu. Podlewanie starszych wykonuje się jedynie w czasie rzeczywiście długotrwałej suszy. Regularniejsze podlewanie jest potrzebne u grabu gęsto posadzonego w szpalerach i w żywopłotach. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem.

 • Nawożenie grabu pospolitego

Sporadycznie można zastosować nawozy organiczne, np. obornik lub kompost. Są szczególnie cenne w uprawie na słabszych, piaszczystych glebach. Odradza się nawożenie grabu bezpośrednio po posadzeniu.

 • Ściółkowanie grabu pospolitego

Warto wysypywać warstwę ściółki, gdyż w trakcie sezonu ogranicza wyparowywanie wody z gleby i zmniejsza zachwaszczenie, zimą zaś w pewnym stopniu chroni korzenie drzew przed mrozem.

 • Cięcie grabu pospolitego

Z reguły wykonuje się je w przypadku żywopłotów. Grab należy ciąć kilkukrotnie w ciągu sezonu, pierwszy raz wiosną, ostatni pod koniec sierpnia. Drzewo dobrze reaguje nawet na silne cięcie. U okazów posadzonych pojedynczo sporadycznie przeprowadza się cięcie sanitarne.

 • Rozmnażanie grabu pospolitego

Grab najlepiej rozmnożyć z odrostów korzeniowych. Sadzonki są jednak bardzo tanie (dotyczy typowego gatunku) i najczęściej nabywa się je w szkółkach, sklepach lub nadleśnictwach.

Grab pospolity
Autor: GettyImages Żywopłot z grabu pospolitego efektowanie prezentują się jesienią, gdy liście rośliny przebarwiają się na żółto

Zastosowanie grabu pospolitego w ogrodzie

Grab pospolity najczęściej jest wykorzystywany do zakładania żywopłotów. Jest atrakcyjny od wiosny do późnej jesieni. Tworzy gęste, zwarte, trudne do przebycia żywe ściany. Drzewo sprawdza się także jako soliter. W tym wypadku szczególnie cenne są odmiany botaniczne, np. 'Pendula' lub 'Variegata'. Ponadto gatunek warto wprowadzać do kompozycji drzewiasto-krzewiastych o charakterze leśnym. Wprowadza naturalny akcent w ogrodzie, zapewnia cień i jest ostoją dla dzikich zwierząt. Pasuje do ogrodu niezależnie od stylu jego urządzenia. To wartościowa roślina sadzonka na działkach letniskowych i ROD. Drewno grabu na zastosowanie w stolarstwie, nadaje się również jako opał.

Poznaj ciekawe drzewa liściaste:

Grujecznik japoński - "piernikowe drzewo": uprawa, pielęgnacja, wymagania >>>

Miłorząb dwuklapowy – niezwykłe drzewo. Jak uprawiać miłorząb w Polsce? >>>

Kasztan jadalny – wymagania, uprawa i zastosowanie. Czy można go uprawiać w Polsce? >>>

Kasztanowce – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie w ogrodzie >>>

Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE