Dzika róża w ogrodzie - dekoracyjny i leczniczy krzew. Jak dbać o dziką różę?
Dzika róża rośnie dziko na miedzach, przydrożach i w lasach. Warto ją również uprawiać w ogrodzie, zarówno dla celów dekoracyjnych, jak i kulinarno-leczniczych. Jak uprawiać dziką różę w ogrodzie?
Autor: GettyImages
Dzika róża kwitnie od maja do końca lipca
Spis treści
- Jak wygląda dzika róża?
- Jakie stanowisko lubi dzika róża?
- Jak i kiedy sadzić dziką różę?
- Czy dzika różę się przycina?
- Zastosowanie krzewów dzikiej róży w ogrodzie
- Co posadzić obok dzikiej róży?
- Owoce dzikiej róży - właściwości i zastosowanie
W ogrodzie najczęściej uprawa się odmiany szlachetne róży, które charakteryzują się bardziej atrakcyjnymi kwiatami. Warto jednak posadzić w ogrodzie różę dziką, ponieważ jest nie tylko rośliną ozdobną, ale również leczniczą.
Jak wygląda dzika róża?
Dzika róża (łac. Rosa canina) to rozłożysty krzew osiągający zwykle 2–3 m wysokości. Jego pędy przewieszają się ku ziemi i mają hakowato zakrzywione ciernie. Drobne, ale liczne białe lub różowe kwiaty pojawiają się już w maju. Dzika róża kwitnie najczęściej do końca lipca. Jesienią krzew dekorują wydłużone, czerwone owoce.
Zobacz dziką różę i jej owoce w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Dzika róża kwitnie od maja do końca lipca
Jakie stanowisko lubi dzika róża?
Dziką różę najlepiej sadzić w miejscach słonecznych – wtedy kwitnie najobficiej. Roślina nie ma dużych wymagań względem podłoża – rośnie niemal w każdej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Optymalne jednakże są podłoża żyzne, bogate w składniki pokarmowe.
Jak i kiedy sadzić dziką różę?
Krzewy dzikiej róży można sadzić jesienią lub wiosną. Są odporne na mróz i nie wymagają okrycia na zimę. Przed sadzeniem podłoże warto wymieszać z kompostem. Odległość między roślinami powinna wynosić 1–2 m.
Dzika róża nie wymaga regularnego nawożenia, jeśli rosną w zasobnym podłożu. Młode okazy warto podlewać podczas suszy.
Czy dzika różę się przycina?
Corocznie (wiosną) zaleca się przeprowadzać cięcie sanitarne, podczas którego usuwa się pędy chore, uszkodzone i słabe. Co kilka lat można dodatkowo odmłodzić krzew, wycinając kilka najstarszych pędów.
Zastosowanie krzewów dzikiej róży w ogrodzie
Dziką różę można wykorzystać do tworzenia nieformowanych żywopłotów. Posadzone gęsto krzewy stworzą trudną do przebrnięcia, naturalną ścianę.
Doskonale pasuje do ogrodów naturalistycznych, wiejskich i leśnych. Dzika róża przyciągnie do ogrodu owady i ptaki, zapewniając im schronienie oraz pożywienie.
Co posadzić obok dzikiej róży?
Dzika róża dobrze komponuje się z innymi pospolitymi gatunkami krzewów, takimi jak jaśminowiec czy berbery
Owoce dzikiej róży - właściwości i zastosowanie
Dzika róża to jedna z bardziej znanych roślin leczniczych. Jej owoce mają właściwości lecznicze, dlatego warto wiedzieć kiedy i jak zbierać owoce dzikiej róży i jak je przechowywać i przerabiać,
Przeczytaj też:
- Rosarium, czyli ogród różany - jak założyć w ogrodzie? Jakie róże wybrać?
- Róże jadalne - jakie gatunki, co z nich można zrobić i w jaki sposób?
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Odmiany róż szlachetnych różnią się sposobem kwitnienia i pokrojem