Driakiew gołębia – bylina, która doda uroku każdej ogrodowej rabacie!
Driakiew gołębia to bylina, która słoneczne rabaty urozmaici uroczymi kwiatami. Z jej uprawą poradzą sobie nawet mało doświadczeni ogrodnicy. Sprawdź, jak uprawiać driakiew gołębią i poznaj jej wymagania.
Autor: GettyImages
Driakiew gołębia 'Misty Butterflies'
Spis treści
- Jak wygląda driakiew gołębia?
- Kiedy i jak długo kwitnie driakiew gołębia?
- Jakie wymagania ma driakiew gołębia?
- Jak uprawiać i pielęgnować driakiew gołębią?
- Zastosowanie driakwi gołębiej w ogrodzie
- Ciekawe odmiany driakwi gołębiej
Driakiew gołębia (Scabiosa columbaria) to bylina z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae), którą w naszym kraju możemy spotkać na naturalnych stanowiskach. Może też być uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, nie sprawi więc problemów nawet początkującym ogrodnikom. Jej największym atutem jest bardzo długie kwitnienie, które trwa od wiosny aż do wystąpienia przymrozków.
Jak wygląda driakiew gołębia?
Driakiew gołębia dorasta do 30-60 cm wysokości. Tworzy rozety zielonych, lancetowatych, powcinanych lub ząbkowanych na brzegach liści oraz wzniesione nad nimi cienkie, wiotkie, lekko owłosione w górnej części pędy, na szczytach których osadzone są dekoracyjne, miododajne, koszyczkowe kwiatostany o średnicy 4-5 cm, wyglądające jak małe, kolorowe pompony. W zależności od odmiany kwiatostany driakwi gołębiej mogą być bladoróżowe, liliowe, fiołkowe, białe, a nawet bordowe. Po przekwitnieniu kwiatostany przekształcają się w główkowate owocostany.
Driakiew gołębia jest rośliną chętnie odwiedzaną przez owady zapylające - przez cały okres kwitnienia przyciąga do ogrodu motyle, pszczoły, trzmiele i inne pożyteczne owady.
Kiedy i jak długo kwitnie driakiew gołębia?
Zaletą driakwi gołębiej jest długie kwitnienie, które trwa od końca maja lub początku czerwca aż do października, a nawet dłużej, jeśli jesienna aura jest sprzyjająca. Gdy jesień jest łagodna kwiatami driakwi możemy cieszyć się do momentu wystąpienia silnych przymrozków.
Jakie wymagania ma driakiew gołębia?
- Driakiew gołębia stanowisko
Najlepsze dla driakwi gołębiej będzie stanowisko słoneczne – na takim jej kwitnienie będzie najobfitsze. Roślina nie toleruje cienia.
- Driakiew gołębia podłoże
Dla driakwi gołębiej najlepsza jest gleba lekka, przepuszczalna, o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego, umiarkowanie wilgotna. Roślinna nie toleruje mokrych, ciężkich i zbitych podłoży.
Autor: GettyImages
Driakiew gołębia 'Misty Butterflies'
Jak uprawiać i pielęgnować driakiew gołębią?
Driakiew gołębia to roślina łatwa w uprawie. Nie wymaga kłopotliwych zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli tylko posadziliśmy ją na odpowiednim stanowisku i w zalecanym podłożu. To bylina całkowicie mrozoodporna i nie wymaga okrywania na zimę.
Driakiew gołębią może być uprawiana z nasion wysiewanych bezpośrednio do gruntu na przedwiośniu lub jesienią. Po wysiewie należy utrzymywać glebę umiarkowanie wilgotną przez cały okres kiełkowania.
Driakiew gołębią możemy też uprawiać sadząc w ogrodzie gotowe sadzonki – najlepiej zrobić to wiosną bądź jesienią. Warto przed sadzeniem przygotować glebę przez dodanie odpowiedniej ilości kompostu lub obornika – w ten sposób zapewnimy roślinie odpowiednią ilość składników odżywczych. Bezpośrednio po posadzeniu roślinę należy podlać. Późniejsze podlewanie uzależnione jest od warunków atmosferycznych, bowiem roślina właściwie potrzebuje nawadniania jedynie w okresach przedłużającej się suszy. Należy unikać nadmiernego podlewania, bowiem stagnacja wody może prowadzić do zgnilizny korzeni.
Driakiew gołębia nie wymaga także częstego nawożenia. Wystarczy raz w sezonie – najlepiej wiosną - zasilić ją kompostem bądź zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących.
Warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, aby pobudzić roślinę do dalszego kwitnienia.
Rozrośnięte kępy driakwi warto podzielić – w ten sposób roślinę rozmnażamy. Driakiew można też rozmnażać przez nasiona.
Przeczytaj też: Zakładamy nową rabatę bylinową. Jak od zera stworzyć rabatę z bylin - poradnik
Zastosowanie driakwi gołębiej w ogrodzie
Driakiew gołębia to świetna roślina na słoneczne rabaty (także rabaty żwirowe) i skalniaki. Doskonale nadaje się na obwódki. Można nią także obsadzać murki ogrodowe.
Ze względu na delikatny wygląd i ażurowy pokrój, szczególnie dobrze sprawdza się w ogrodach wiejskich, rustykalnych i naturalistycznych. Dobrze komponuje się z innymi kwitnącym bylinami, taki jak ostróżki, rudbekie, przetaczniki, szałwie, krwawniki czy jeżówki. To również świetna roślina na łąki kwietne. Nadaje się do uprawy w doniczkach oraz na kwiat cięty.
Przeczytaj też: Najlepsze kwiaty ogrodowe do wazonu
Ciekawe odmiany driakwi gołębiej
Do ciekawych odmian driakwi gołębiej należą:
- 'Butterfly Blue' – kwiaty fiołkowe, wysokość do 40 cm,
- 'Barocca' – kwiaty bordowe, wysokość 30-40 cm,
- 'Pink Mist' – kwiaty różowe, wysokość do 50 cm,
- 'Mariposa Blue' – kwiaty niebieskofioletowe, wysokość 45-50 cm,
- 'Kudo White' - kwiaty białe, wysokość do 50 cm,
- 'Cuori Pink' - kwiaty różowe, wysokość do 30 cm,
- 'Cuori Blue' - kwiaty fiołkowe, wysokość do 30 cm,
- 'Vivid Violet' - kwiaty fioletowe, wysokość 30-50 cm,
- 'Flutter Pure White' - kwiaty białe, wysokość 30-40 cm,
- ‘Misty Butterflies’ – kwiaty niebieskofioletowy, wysokość 25 cm.
Poznaj też inne gatunki driakwi do uprawy w ogrodzie.