Fiołek afrykański nie kwitnie? Jak pielęgnować fiołka afrykańskiego, żeby cudnie kwitł?

2023-12-07 8:13
Fiołek afrykański
Autor: GettyImages Przyczyn tego, że fiołek afrykański nie kwitnie może być wiele

Dlaczego fiołek afrykański nie kwitnie? Ma okazałe liście, ale po kwiatkach nie ma ani śladu. Najpewniej wynika to z błędów w uprawie fiołka. A przyczyn może być wiele: za duża doniczka, niewłaściwe podłoże czy stanowisko dla fiołka. Sprawdź więc, czy twój fiołek ma wszystko czego potrzebuje do bujnego kwitnienia.

Spis treści

  1. Fiołek nie kwitnie? Może brakować mu nawozu
  2. Jakie stanowisko lubi fiołek afrykański? Może stoi w złym miejscu
  3. Fiołek nie kwitnie, bo rośnie w nieodpowiednim podłożu
  4. Podłoże jest za mokre
  5. Może fiołek ma za sucho?
  6. Doniczka jest za duża
  7. Odrosty hamują kwitnienie fiołka
  8. A może nie usuwasz liści?
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Fiołek afrykański to roślina, której ozdobą są przede wszystkim śliczne kwiaty. Jej uprawa zazwyczaj nie stwarza większych problemów - jeśli tylko przestrzegamy najważniejszych zasad, a dobrze pielęgnowana roślina powinna zakwitać nawet kilka razy w roku. Zdarza się jednak, że fiołek przestaje kwitnąć, a my podziwiać możemy wyłącznie jego miękko owłosione liście. Warto poznać przyczyny tego, że fiołek afrykański nie kwitnie. Oto te najważniejsze.

Fiołek nie kwitnie? Może brakować mu nawozu

W uprawie fiołka afrykańskiego bardzo ważne jest regularne nawożenie, które zapewnia roślinie potrzebne zarówno do wzrostu, jak i kwitnienia składniki odżywcze. Najlepszym sposobem na dostarczenie roślinie potrzebnych pierwiastków jest nawożenie jej przy każdym podlewaniu, stosując  połowę zalecanej dawki nawozu. Ważne, by stosować nawóz do roślin kwitnących.

Jakie stanowisko lubi fiołek afrykański? Może stoi w złym miejscu

Aby zakwitnąć fiołki afrykańskie potrzebują dużo światła. Nie zakwitną, by rosną w cieniu. Najlepiej postawić je w jasnym miejscu, do którego dociera rozproszone światło dzienne. Świetnym miejscem parapet okna wychodzącego na wschód lub zachód. Pamiętajmy, by nie ustawiać rośliny tam, gdzie mocno operuje słońce, bowiem może to być przyczyną poparzenia liści i zasuszenia pąków kwiatowych.

Fiołek nie kwitnie, bo rośnie w nieodpowiednim podłożu

Fiołek najlepiej rośnie w lekkim podłożu (np. ziemi ogrodniczej z dodatkiem torfu i ewentualnie piasku lub perlitu), które łatwo wysycha. Jeśli posadzisz go w zbyt zwięzłym i ciężkim podłożu, jego korzenie nie będą mogły się prawidłowo rozwijać.

Podłoże jest za mokre

Podłoże w doniczce, w której rośnie fiołek powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Fiołki afrykańskie dużo lepiej radzą sobie z suszą niż z zalaniem. Nadmiar wody w podłożu powoduje bowiem gnicie i zamieranie korzeni, a w konsekwencji śmierć rośliny. Podlewać sępolię należy sposobem "od góry", wlewają wodę na podstawkę.

Może fiołek ma za sucho?

Fiołki afrykańskie do prawidłowego rozwoju potrzebują wilgotnego powietrza. Jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho, należy zastosować proste sposoby pozwalające podnieść wilgotność powietrza. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy ogrzewamy nasze domy.

Doniczka jest za duża

Ponieważ system korzeniowy fiołka afrykańskiego jest dość mały, większa doniczka jest niepotrzebna. Fiołek lubi "ciasny" pojemnik, w zbyt dużej doniczce mogą rozwijać się okazałe liście, ale roślina może nie kwitnąć.

Odrosty hamują kwitnienie fiołka

Odrosty to małe, nowe roślinki, które rozwijają się na łodydze rośliny. Rozwijając się zabierają składniki odżywcze roślinie matecznej, przez co ma ona mniej "pokarmu", żeby zakwitnąć. Takie odrosty należy usuwać - warto je wykorzystać jako sadzonki i w ten sposób powiększyć swoją kolekcję fiołków.

Fiołek afrykański
Autor: GettyImages Przyczyną braku kwitnienia fiołków afrykańskich może być nieodpowiednia ilość docierającego do nich światła

A może nie usuwasz liści?

Fiołki afrykańskie stale tworzą nowe liście. Jeśli jednak chcesz, by roślina zakwitła, musisz skierować jej energię na wytworzenie kwiatów. Dlatego usuwanie niektórych liści powinno być jednym z zabiegów pielęgnacyjnych. Dla prawidłowego wzrostu rośliny wystarczy 12-15 liści, pozostałe można oderwać od łodygi, zaczynając od jej podstawy (przy ziemi) i przesuwając się w górę. Odcięte liście można wykorzystać jako sadzonki liściowe.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany