Dlaczego fiołek afrykański nie kwitnie? Może popełniasz w uprawie te błędy?

2023-01-25 17:08
Fiołek afrykański
Autor: GettyImages Przyczyn tego, że fiołek afrykański nie kwitnie może być wiele

Fiołek afrykański to niezwykle popularna roślina doniczkowa, która od lat gości w naszych domach. Zdarza się, że zamiast podziwiać jej kwiaty, widzimy tylko liście. Dlaczego sępolia nie kwitnie? Jakie są tego przyczyny i co zrobić, by roślina obsypała się kwiatami?

Fiołek afrykański to roślina, której ozdobą są przede wszystkim śliczne kwiaty. Jej uprawa zazwyczaj nie stwarza większych problemów - jeśli tylko przestrzegamy najważniejszych zasad, a dobrze pielęgnowana roślina powinna zakwitać nawet kilka razy w roku. Zdarza się jednak, że fiołek przestaje kwitnąć, a my podziwiać możemy wyłącznie jego miękko owłosione liście. Warto poznać przyczyny tego, że fiołek afrykański nie kwitnie. Oto te najważniejsze.

Spis treści

  1. Fiołek nie kwitnie, bo nie jest nawożony
  2. Fiołek nie kwitnie, bo rośnie w nieodpowiednim podłożu
  3. Fiołek nie kwitnie, bo ma za mokro
  4. Na fiołku nie ma kwiatów, bo roślina ma za mało wilgoci
  5. Fiołek nie kwitnie, bo rośnie w zbyt dużej doniczce
  6. Sępolia nie tworzy kwiatów, gdy pojawiają się odrosty
  7. Fiołek nie kwitnie, bo nie usuwasz liści
  8. Przyczyną braku kwiatów u fiołka jest niewystarczająca ilość światła

Fiołek nie kwitnie, bo nie jest nawożony

W uprawie fiołka afrykańskiego bardzo ważne jest regularne nawożenie, które zapewnia roślinie potrzebne zarówno do wzrostu, jak i kwitnienia składniki odżywcze. Najlepszym sposobem na dostarczenie roślinie potrzebnych pierwiastków jest nawożenie jej przy każdym podlewaniu, stosując  połowę zalecanej dawki nawozu. Ważne, by stosować nawóz do roślin kwitnących.

Fiołek nie kwitnie, bo rośnie w nieodpowiednim podłożu

Fiołek najlepiej rośnie w lekkim podłożu (np. ziemi ogrodniczej z dodatkiem torfu i ewentualnie piasku lub perlitu), które łatwo wysycha. Jeśli posadzisz go w zbyt zwięzłym i ciężkim podłożu, jego korzenie nie będą mogły się prawidłowo rozwijać.

Fiołek nie kwitnie, bo ma za mokro

Podłoże w doniczce, w której rośnie fiołek powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Fiołki afrykańskie dużo lepiej radzą sobie z suszą niż z zalaniem. Nadmiar wody w podłożu powoduje bowiem gnicie i zamieranie korzeni, a w konsekwencji śmierć rośliny. Podlewać sępolię należy sposobem "od góry", wlewają wodę na podstawkę.

Przeczytaj też: Jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe >>>

Na fiołku nie ma kwiatów, bo roślina ma za mało wilgoci

Aby dobrze się rozwijać, fiołki afrykańskie potrzebują wilgotnego powietrza. Jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho, należy zastosować proste sposoby pozwalające podnieść wilgotność powietrza. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy ogrzewamy nasze domy.

Fiołek nie kwitnie, bo rośnie w zbyt dużej doniczce

Ponieważ system korzeniowy fiołka afrykańskiego jest dość mały, większa doniczka jest niepotrzebna. Sępolia lubi "ciasny" pojemnik, w zbyt dużej doniczce mogą rozwijać się okazałe liście, ale roślina może nie kwitnąć.

Sępolia nie tworzy kwiatów, gdy pojawiają się odrosty

Odrosty to małe, nowe roślinki, które rozwijają się na łodydze rośliny. Rozwijając się zabierają składniki odżywcze roślinie matecznej, przez co ma ona mniej "pokarmu", żeby zakwitnąć. Takie odrosty należy usuwać - warto je wykorzystać jako sadzonki i w ten sposób powiększyć swoją kolekcję fiołków.

Sprawdź, jak rozmnażać rośliny doniczkowe przez oddzielanie młodych roślin >>>

Fiołek afrykański
Autor: GettyImages Przyczyną braku kwitnienia fiołków afrykańskich może być nieodpowiednia ilość docierającego do nich światła

Fiołek nie kwitnie, bo nie usuwasz liści

Rosnąc fiołki afrykańskie stale tworzą nowe liście. Jeśli jednak chcesz, by roślina zakwitła, musisz skierować jej energię na wytworzenie kwiatów. Dlatego usuwanie niektórych liści powinno być jednym z zabiegów pielęgnacyjnych. Dla prawidłowego wzrostu rośliny wystarczy 12-15 liści, pozostałe można oderwać od łodygi, zaczynając od jej podstawy (przy ziemi) i przesuwając się w górę. Odcięte liście można wykorzystać jako sadzonki liściowe.

Przeczytaj też: Rozmnażanie fiołka afrykańskiego przez sadzonki liściowe: instrukcja krok po kroku >>>

Przyczyną braku kwiatów u fiołka jest niewystarczająca ilość światła

Aby zakwitnąć fiołki afrykańskie potrzebują dużo światła. Nie zakwitną, by rosną w cieniu. Najlepiej postawić je w jasnym miejscu, do którego dociera rozproszone światło dzienne. Świetnym miejscem parapet okna wychodzącego na wschód lub zachód. Pamiętajmy, by nie ustawiać rośliny tam, gdzie mocno operuje słońce, bowiem może to być przyczyną poparzenia liści i zasuszenia pąków kwiatowych.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE