Zaskakujące fakty o uprawie fasolki szparagowej! Unikaj tych roślin obok niej!
Fasolka szparagowa jest chętnie uprawiana w przydomowych warzywnikach i na działkach. Aby zbierać dobre plony trzeba siać ją w odpowiednim terminie i właściwie pielęgnować. Nie można też uprawiać w jej pobliżu niektórych warzyw i innych roślin. Jacy są najgorsi sąsiedzi fasolki szparagowej? A co można posadzić obok fasolki szparagowej?
Autor: GettyImages
Fasolka szparagowa to jedno z popularniejszych warzyw uprawianych w ogrodach
Spis treści
- Jakie powinno być podłoże do uprawy fasoli szparagowej?
- Kiedy siać nasiona fasolki szparagowej?
- Co posadzić obok fasolki szparagowej? Z czym może rosnąć fasolka szparagowa?
- Najgorsi sąsiedzi fasolki szparagowej - unikaj tych roślin, bo zbiory fasolki będą słabe
- Jak pielęgnować fasolkę szparagową?
- Kiedy zbierać strąki fasolki szparagowej?
Fasola szparagowa to fasola zwyczajna (łac. Phaseolus vulgaris) uprawiana na zielone bądź żółte strąki. W uprawie spotyka się odmiany tyczne fasoli szparagowej (dorastają nawet do 3 m wysokości i trzeba je uprawiać przy podporach, po których będą się wspinać; okres wegetacji wynosi 70–100 dni) oraz odmiany karłowe fasoli szparagowej (mają krótszy okres wegetacji - 60–90 dni - i nie wymagają podpór).
Jakie powinno być podłoże do uprawy fasoli szparagowej?
Gleba dla fasoli szparagowej powinna być ciepła, próchnicza, żyzna, charakteryzująca się dobrymi stosunkami wodno-powietrznym, o odczynie lekko kwaśnym bądź zbliżonym do obojętnego (pH nie może być niższe od 5,5). Nie należy uprawiać fasoli na glebach zbyt lekkich i o wysokim poziomie wody gruntowej. Fasolkę szparagową sieje się w pierwszym lub drugim roku po zastosowaniu obornika lub kompostu.
Kiedy siać nasiona fasolki szparagowej?
Fasola szparagowa to warzywo ciepłolubne - optymalna temperatura do skiełkowania nasion to 15–18 st.C, a podczas uprawy powinna wynosić 20–25 st.C. Fasola nie lubi przymrozków!
Fasolę szparagową wysiewa się wprost do gruntu od końca maja i w czerwcu, do ciepłej i wilgotnej ziemi w rzędy co 40–45 cm, a w rzędzie gniazdowo, po 3–5 nasion, co 8–10 cm.
Aby zbierać plony dłuższy czas, warto wysiewać fasolkę szparagową kilkakrotnie w odstępach co około 10 dni.
Co posadzić obok fasolki szparagowej? Z czym może rosnąć fasolka szparagowa?
Fasolka szparagowa lubi sąsiedztwo wielu roślin. W ogrodzie warzywnym z korzyścią można ją uprawiać obok selera korzeniowego oraz liściastego, buraka korzeniowego i liściastego, kapusty, kalafiora, kalarepy, pomidorów, ogórków, ziemniaków, rzodkiewki, rabarbaru. Fasolka szparagowa dobrze rośnie również w towarzystwie malin i truskawek. Warto posadzić obok fasolki szparagowej aksamitki, a z ziół szałwię i cząber.
Przeczytaj też: Współrzędna uprawa warzyw - jakie warzywa sadzić obok siebie?
Najgorsi sąsiedzi fasolki szparagowej - unikaj tych roślin, bo zbiory fasolki będą słabe
Są rośliny, których sąsiedztwa fasolka szparagowa nie lubi i źle rośnie w ich towarzystwie. Do najgorszych sąsiadów fasolki szparagowej należą:
- koper włoski,
- cebula,
- czosnek,
- por,
- szczypiorek,
- groch,
- kolendra siewna,
- estragon.
W pobliżu fasolki szparagowej nie należy również sadzić mieczyków oraz kwiatów z rodziny jaskrowatych. W ogrodzie warto zachować przynajmniej 1,5 m odległości tych roślin ozdobnych od grządki z fasolką szparagową.
Jak pielęgnować fasolkę szparagową?
Fasolę podczas wzrostu należy nawadniać, ponieważ warzywo to jest wrażliwe na niedobór wody w podłożu. Po wzejściu roślin oraz przed kwitnieniem konieczne jest spulchnienie międzyrzędzi. Do momentu zakrycia międzyrzędzi przez rozrastające się rośliny fasoli niezbędne jest także odchwaszczanie.
Kiedy zbierać strąki fasolki szparagowej?
Strąki fasoli szparagowej wysianej na początku czerwca zbiera się w pierwszej lub drugiej dekadzie sierpnia, a wysianej pod koniec czerwca – na początku września. Strąki zbiera się sukcesywnie co kilka dni.
Przeczytaj też:
- Warzywa strączkowe – znane i mniej znane - do uprawy w ogrodzie
- Uprawa fasoli w ogrodzie - fasola w przydomowym ogrodzie warzywnym