Uprawa fasoli szparagowej na balkonie - jak uprawiać fasolkę w skrzynkach balkonowych

2021-03-25 8:45

Fasola szparagowa to jedna z najbardziej lubianych odmian Phaseolus vulgaris. W jej przypadku spożywa się nie same nasiona, lecz całe strąki z nasionami. Warzywo pochodzi z rejonów o cieplejszym klimacie, jest ciepłolubne i wymaga pewnej troski. Jednakże przy zapewnieniu dobrych warunków można doczekać się plonu nawet w uprawie balkonowej. Jak to osiągnąć?

Fasolka szparagowa
Autor: GettyImages Fasola szparagowa to jedno z najpopularniejszych uprawianych warzyw

Fasola szparagowa to jedno z najstarszych warzyw uprawianych przez człowieka. Korzystano z niej już ponad 7000 lat temu. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, w Europie jest znana w uprawie od I połowy XVI wieku. Tradycja uprawy fasoli szparagowej jest krótsza, jednak odmiana cieszy się dużym wzięciem. Ma podobne wymagania co podstawowy gatunek. Przy pewnej wprawie uda się uzyskać plon fasoli nawet w uprawie pojemnikowej na balkonie.

Warzywa na balkon - papryka

Fasola szparagowa żółtostrąkowa i zielonostrąkowa – którą wybrać do uprawy na balkon?

Fasola szparagowa to popularny składników zup i surówek. Ponadto można ją traktować jako zamiennik dla ziemniaków. Najpopularniejsze zastosowanie to wciąż duszenie fasoli na maśle, z bułką tartą i przyprawami. Fasola musi być poddana gotowaniu, pieczeniu, duszeniu lub smażeniu. Surowa zawiera szkodliwe związki. Smak fasolki szparagowej jest zależny także od formy i odmiany. Ogólnie fasole wytwarzające żółte strąki uchodzą za delikatniejsze w smaku, bardziej kremowe. Zielone strąki są natomiast bardziej wyraziste. Wybór pozostaje sprawą indywidualną.

warto wiedzieć

Na balkonie można pokusić się również o uprawę fasoli, np. 'Purple Teepee', która ma pewne walory dekoracyjne. Wymieniona odmiana ma strąki fioletowe, które atrakcyjne wyróżniają się na tle liści. Niestety, zielenieją w czasie obróbki termicznej.

Wymagania fasoli szparagowej – jak zwiększyć szansę na dobry plon na balkonie?

Fasola to warzywo ciepłolubne. Nasiona fasoli kiełkują w temperaturze od 11°C. Optymalna temperatura kiełkowania wynosi 15-18, a wzrostu 20-25°C. Roślina nie lubi chłodów, może być uszkadzana nawet przez niewielkie przymrozki. Optymalne jest stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Balkon, na którym planujemy uprawiać fasolę szparagową,  warto osłonić na bokach, np. używając mat.

Warzywo preferuje podłoża próchnicze o odczynie 6,5-7,5. W uprawie balkonowej fasoli często wykorzystuje się uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych wymieszaną z piaskiem (4:1). Do ziemi można dodać także odrobinę kompostu. Przydatny może być hydrożel ograniczający wysychanie bryły korzeniowej. Na dnie pojemnika zaleca się usypać 2-3 cm drenażu, np. keramzytu. Fasola szparagowa potrzebuje dość pojemnych donic lub skrzyń. Warto zapewnić pojemniki o głębokości ok. 25 cm. Jednocześnie trzeba zachować duże odległości między roślinami (ok 40 cm).

Uprawa fasoli w ogrodzie. FASOLA w przydomowym ogrodzie warzywnym >>>

Jak uprawiać fasolę szparagową na balkonie?

Fasolę szparagową w pojemnikach ustawionych na balkonie powinno się wysiewać dopiero po 15 maja. Siew można przyśpieszyć o około dwa tygodnie, jeśli dysponujemy balkonową mini-szklarnią lub mamy miejsce na okiennym parapecie. Nasiona można umieszczać w donicach punkowo (najlepiej parami na wypadek, gdyby jedno nie wykiełkowało). Przykrywa się je grubą, 2-3 cm warstwą podłoża. Przez najbliższe tygodnie należy utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża.

Gdy sadzonki fasoli mocno rozkrzewią się, podlewanie można nieco ograniczyć. Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem – wyznacznikiem jest wyschnięcie podłoża. Latem fasolę (podobnie jak inne rośliny rosnące na słonecznym balkonie) trzeba podlewać codziennie.

Do nawożenia fasoli (co 2 tygodnie w czasie podlewania) można używać nawozów wieloskładnikowych, np. humusowych. Nawóz dobiera się tak, by zawierał mało azotu (fasola wiąże azot atmosferyczny), a więcej pozostałych makroelementów i dużo mikroelementów. Niektóre odmiany fasoli wymagają podpór.

Na bieżąco należy sprawdzać warzywa w poszukiwaniu chorób i szkodników. Częstymi, niechcianymi „gośćmi” są mszyce i przędziorek. Ponadto na fasoli występują typowe problemy dla rodziny bobowatych. Profilaktycznie rośliny można co kilka tygodni opryskiwać wywarem z czosnku lub ekologicznymi preparatami kupionymi w sklepie.

Zbiory fasolki przeprowadza się, gdy strąki są młode i jędrne. Uprawa na balkonie nie spełni zapotrzebowania rodzinnego na to warzywo, ale może być miłym dodatkiem.

Fasola szparagowa ze względu na wymagania cieplne (i nie tylko) nie jest traktowana jako warzywo pierwszego wyboru na balkon. To raczej propozycja dla osób, które mają pewne doświadczenie ogrodnicze. Przy właściwej pielęgnacji i prawidłowych terminach siewu można doczekać się okazałych i wartościowych strąków.

Przeczytaj też:

Warzywnik na balkonie – jak uprawiać warzywa na balkonie >>>

Warzywnik pionowy - mini ogród warzywny na balkon i taras >>>

Uprawa warzyw w skrzyniach - najważniejsze zasady >>>

Czy umiesz ugotować fasolkę szparagową - sprawdź!

Pytanie 1 z 6
Ile wody potrzeba, żeby ugotować 1 kg fasolki szparagowej?
Fasolka szparagowa
Nasi Partnerzy polecają