Ciemierniki na Boże Narodzenie – moda na ciemierniki w doniczkach przyszła do nas z Niemiec

2019-12-13 10:02 Katarzyna Józefowicz

Ciemierniki w doniczkach znakomicie nadają się do dekoracji wnętrz na Boże Narodzenie. Moda na świąteczną dekorację z ciemierników przyszła do nas z Niemiec, gdzie rośliny te cieszą się w okresie bożonarodzeniowym niezwykłą popularnością. Kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: ciemierniki.

W Polsce do niedawna ciemierniki były mało popularne i trudno je było spotkać w ogrodach, a jeszcze trudniej kupić. W ostatnich latach zainteresowanie ciemiernikami wzrosło jednak tak bardzo, że zaczęto je coraz częściej sadzić w ogrodach, ale także stały się oryginalną bożonarodzeniową dekoracją.
Moda na ciemierniki w doniczkach na Boże Narodzenie przywędrowała do nas z Niemiec, gdzie już od dawna ceniono je za delikatną urodę i niezwykłą porę kwitnienia, przypadającą na okres Świąt Bożego Narodzenia. Z tego też powodu ciemierniki zyskały sobie u naszych sąsiadów miano „Róży Bożego Narodzenia” i stały się doskonałą alternatywą dla popularnej doniczkowej poinsecji.

>>Przeczytaj też: Ciemierniki - byliny kwitnące już zimą. Poznaj gatunki ciemierników

Ciemierniki w doniczkach – warunki uprawy

Należące do rodziny jaskrowatych ciemierniki są stosunkowo odporne na niską temperaturę i bez szwanku znoszą mrozy do –15 stopni Celsjusza. Większość gatunków ciemierników zakwita już pod koniec listopada lub w grudniu (w chłodniejsze zimy nieco później – w styczniu–lutym) i może zachować swoje kwiaty aż do wiosny. Aby jednak tak się stało, rośliny muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. W naturalnym środowisku ciemierniki często zasiedlają dolne partie lasów, dlatego w uprawie preferują stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru. Z powodu dość delikatnego systemu korzeniowego, lubią umiarkowanie wilgotną, głęboko uprawioną i próchniczą glebę, której odczyn zbliżony jest do obojętnego. Nie tolerują natomiast gleb ciężkich i zlewnych oraz kwaśnego podłoża, gdyż w takich warunkach często chorują.

ciemierniki
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Ciemiernik zwany jest często Zimową Różą bądź Świąteczną Różą

Ciemierniki w doniczkach na Boże Narodzenie

Znanych jest około 20 gatunków ciemiernika, a których najbardziej popularny jest ciemiernik biały (Helleborus niger). Jego duże, białe kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne. W okresie Świąt Bożego Narodzenia można kupić ciemierniki w doniczkach, które znakomicie nadają się do świątecznej dekoracji mieszkania. Jeśli chcemy ciemiernika później uprawiać w ogrodzie, nie możemy przetrzymywać go w mieszkaniu zbyt długo.

Zaraz po Świętach Bożego Narodzenia przenieśmy doniczkę z ciemiernikiem w chłodne miejsce, a gdy na zewnątrz temperatura wzrośnie do kilku stopni powyżej zera, umieśćmy roślinę w ogrodzie i okryjmy włókniną.

Przeczytaj też:

Gwiazda betlejemska - ciekawe odmiany poinsecji, nie tylko czerwone! >>>

Cyklamen (fiołek alpejski) - kwiat doniczkowy na Boże Narodzenie >>>

Grudnik - zygokaktus - kaktus Bożego Narodzenia. Jak pielęgnować grudnik w domu >>>

Pamiętajmy, że ciemierniki to rośliny trujące, a więc należy się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie.

Zobacz wideo: Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE