Ciemierniki na Boże Narodzenie – moda na ciemierniki w doniczkach przyszła do nas z Niemiec

2022-12-14 11:52
Ciemierniki na Boże Narodzenie
Autor: GettyImages Coraz częściej w okresie Bożego Narodzenia w kwiaciarniach i sklepach oferowane są ciemierniki w doniczkach

Ciemierniki w doniczkach znakomicie nadają się do dekoracji wnętrz na Boże Narodzenie. Moda na świąteczną dekorację z ciemierników przyszła do nas z Niemiec, gdzie rośliny te cieszą się w okresie bożonarodzeniowym niezwykłą popularnością. Kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: ciemierniki.

W Polsce do niedawna ciemierniki były mało popularne i trudno je było spotkać w ogrodach, a jeszcze trudniej kupić. W ostatnich latach zainteresowanie ciemiernikami wzrosło jednak tak bardzo, że zaczęto je coraz częściej sadzić w ogrodach, ale także stały się oryginalną bożonarodzeniową dekoracją.

Moda na ciemierniki w doniczkach na Boże Narodzenie przywędrowała do nas z Niemiec, gdzie już od dawna ceniono je za delikatną urodę i niezwykłą porę kwitnienia, przypadającą na okres Świąt Bożego Narodzenia. Z tego też powodu ciemierniki zyskały sobie u naszych sąsiadów miano „Róży Bożego Narodzenia” i stały się doskonałą alternatywą dla popularnej doniczkowej poinsecji.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla ciemiernika?

Należące do rodziny jaskrowatych ciemierniki są stosunkowo odporne na niską temperaturę i bez szwanku znoszą mrozy do –15 stopni Celsjusza.

Większość gatunków ciemierników zakwita już pod koniec listopada lub w grudniu (w chłodniejsze zimy nieco później – w styczniu–lutym) i może zachować swoje kwiaty aż do wiosny. Aby jednak tak się stało, rośliny muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. W naturalnym środowisku ciemierniki często zasiedlają dolne partie lasów, dlatego w uprawie preferują stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru.

Z powodu dość delikatnego systemu korzeniowego, ciemierniki lubią umiarkowanie wilgotną, głęboko uprawioną i próchniczą glebę, której odczyn zbliżony jest do obojętnego. Nie tolerują natomiast gleb ciężkich i zlewnych oraz kwaśnego podłoża, gdyż w takich warunkach często chorują.

Ciemiernik biały na Boże Narodzenie

Znanych jest około 20 gatunków ciemiernika, a których najbardziej popularny jest ciemiernik biały (Helleborus niger). Jego duże, białe kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne. W okresie Świąt Bożego Narodzenia można kupić ciemierniki w doniczkach, które znakomicie nadają się do świątecznej dekoracji mieszkania.

Ciemierniki w doniczkach na Boże Narodzenie - jak o nie zadbać?

Jeśli chcemy cieszyć się jak najdłużej kwiatami ciemierników doniczkowych i utrzymać nasze okazy w dobrej kondycji, najlepiej ustawić je w mieszkaniu w widnym, ale chłodnym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 15°C. Rośliny nie mogą stać w pobliżu kaloryferów, ponieważ bardzo szybko przekwitną. I tu pojawia się problem, bowiem zazwyczaj chcemy tak efektownie kwitnącą roślina ozdobić salon w domu albo duży pokój w mieszkaniu, w którym przebywamy najczęściej, a tam najczęściej jest dla ciemiernika zbyt ciepło. Poszukajmy dla niego miejsca najchłodniejszego - może to będzie parapet okna wychodzącego na północ, pod którym nie ma grzejnika.

Przez ten czas, gdy ciemiernik pozostaje w domu trzeba zadbać o to, by podłoże w doniczce było stale wilgotne, nie może być jednak zbyt mokre. Nie wolno też dopuścić do mocnego przesuszenia ziemi w doniczce.

Jeśli chcemy ciemiernika później uprawiać w ogrodzie, nie możemy przetrzymywać go w mieszkaniu zbyt długo - najlepiej wyłącznie na kilka dni świątecznych. Zaraz po Świętach Bożego Narodzenia przenieśmy doniczkę z ciemiernikiem w chłodne miejsce (np. na werandę, zabudowany balkon, do nieogrzewanego ogrodu zimowego), a gdy na zewnątrz temperatura wzrośnie do kilku stopni powyżej zera, umieśćmy roślinę w ogrodzie i okryjmy włókniną.

Pamiętajmy, że ciemierniki to rośliny trujące, a więc należy się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie.

Przeczytaj też:

Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?
Sonda
Z czym kojarzą Ci się święta Bożego Narodzenia?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE