Choinka z drewna, patyków, papieru - te świąteczne dekoracje możesz zrobić własnoręcznie!

2024-12-04 13:52

Na Boże Narodzenie oprócz tradycyjnego, żywego drzewka, warto ozdobić mieszkanie choinkami wykonanymi własnoręcznie, na przykład z papieru, drewna lub patyków. Taka choinka świetnie sprawdzi się w małym pokoju, w którym na tradycyjne drzewko brakuje miejsca. Podpowiadamy, jak je zrobić.

Choinka z patyków
Autor: GettyImages Choinka z patyków

Spis treści

  1. Choinka z papieru
  2. Choinka z katalogu
  3. Choinka z pociętej gazety
  4. Choinka z patyków
  5. Choinka z drewna

Dość ciekawe możliwości stworzenia świątecznego drzewka daje papier, drewno i patyki. Oto pomysły.

Choinka z papieru

Do wykonania najprostszej wersji papierowej choinki będziemy potrzebowali:

  • kawałka zielonego brystolu,
  • kleju uniwersalnego, podstawki (np. z plastikowego korka od butelki),
  • drobnych ozdób (małych koralików, perełek, dżetów, gwiazdek itp.).

Na brystolu odrysowujemy kształt trójkąta lub choinki, który następnie wycinamy. Wyciętą choinkę mocujemy na podstawie za pomocą kleju i dekorujemy drobnymi ozdobami.

Bardziej przestrzenną wersję papierowej choinki uzyskamy, wycinając z brystolu trzy szablony w kształcie trójkąta lub drzewka, które następnie zginamy na pół przez środek i łączymy ze sobą wzdłuż zewnętrznego zgięcia za pomocą kleju.

Choinka z katalogu

Efektowną choinkę możemy też stworzyć ze starego magazynu lub katalogu sklepowego. Do jej wykonania oprócz papierowego katalogu będziemy potrzebowali kleju na gorąco, farby w sprayu oraz drobnych ozdób.

  • W pierwszej kolejności musimy w odpowiedni sposób poskładać wszystkie kartki katalogu.
  • Każdą kartkę składamy najpierw po przekątnej na pół, a potem jeszcze raz po przekątnej na pół w taki sposób, aby uzyskać trójkąt z ostrym wierzchołkiem.
  • Ponieważ jednak przy składaniu kartki podstawa trójkąta nie jest równa i gotowej choinki nie da się na niej ustawiać, wystający poza obrys gazety fragment trzeba również zgiąć do wewnątrz tak, aby podstawa trójkąta była prosta.
  • Po złożeniu wszystkich kartek, łączymy je w stożkową choinkę, sklejając ze sobą pierwszą i ostatnią kartkę.

Gotowa choinka może być ciekawa już za sprawą kolorowego nadruku na stronach, ale znacznie piękniej będzie się prezentowała po pomalowaniu złotą lub srebrną farbą w sprayu. Dodatkowo można przykleić do niej ozdoby i umieścić na jej wierzchołku gwiazdkę.

Przeczytaj też: Choinka na ścianę - świetne rozwiązanie, gdy nie masz w domu miejsca na choinkę

Choinka z pociętej gazety

W przeciwieństwie do eleganckiej choinki z papierowego katalogu, znacznie zabawniej zaprezentuje się choinka wykonana z pociętej gazety. Aby ją stworzyć, potrzebujemy długiego, drewnianego patyka do szaszłyków, podstawy (np. z plasteliny lub modeliny) i starych gazet. Patyk należy umieścić w postawie, a następnie pociąć strony kolorowych gazet na różnej wielkości kwadraty, które nabija się kolejno na patyk, od największego do najmniejszego. Kawałki papieru powinny być ułożone na sobie nieregularnie, aby stworzyły stożek o nastroszonych bokach.

Choinka z papieru
Autor: Gettyimages Wycięte z papieru choinki można udekorować na przykład kolorowym brokatem

Choinka z patyków

Prostą choinkę możemy przygotować ze zwykłych patyków, które znajdziemy w lesie lub ogrodzie. Będziemy potrzebowali:

  • prostych patyków różnej długości,
  • kleju na gorąco,
  • sznurka,
  • farby w sprayu,
  • podstawy (może być to mała, gliniana doniczka, wypełniona styropianem lub gąbką florystyczną bądź krążek lub plasterek drewna),
  • drobnych ozdób.

Aby stworzyć najprostszą wersję takiej choinki, wybieramy długi, sztywny patyk i mocujemy do niego jeden nad drugim pozostałe patyki, zaczynając od najdłuższego aż po najkrótszy. Poszczególnie patyki możemy mocować do „palika” głównego za pomocą kleju na gorąco lub sznurka, wiążąc go na krzyż.

Gotowa choinka powinna mieć kształt trójkąta (szablon możemy narysować na kartce lub wyznaczyć trójkąt za pomocą sznurków), dlatego kawałki patyków wystające poza jego obrys, należy skrócić (np. przycinając sekatorem). Choinkę umieszczamy następnie w podstawie, malujemy farbą i dekorujemy koralikami, perełkami lub gwiazdkami.

Ciekawą opcją choinki z patyków jest drzewko na styropianowym stożku. Aby je uzyskać, patyki tnie się na kawałki podobnej długości, a następnie przykleja do stożka pod ostrym kątem w naprzemiennych rzędach, jeden nad drugim.

Przeczytaj też: Jak zrobić choinkę z szyszek - instrukcja krok po kroku

Choinka z patyków
Autor: GettyImages Choinka z patyków

Choinka z drewna

Dobrym materiałem na choinkę może być też drewno. Do wykonania większej, przestrzennej konstrukcji, będą wprawdzie potrzebne odpowiednie narzędzia (np. piła), ale ciekawą, prostszą ozdobę możemy też zrobić z już pociętych, drewnianych listewek.

Będziemy do tego potrzebowali trzech płaskich listewek (szerokich na 4-5 cm), z których dwie powinny być dłuższe, a jedna krótsza. Listewki łączymy ze sobą rogami za pomocą kleju na gorąco w trójkąt, a następnie dekorujemy, oplatając sznurem lampek Led lub robiąc w bocznych ściankach otwory na sznurki do zawieszania dekoracji.

Drewniany trójkąt możemy też położyć na płaskiej powierzchni, a następnie wypełnić go różnej wielkości bombkami, które skleja się ze sobą klejem na gorąco. Kiedy klej wyschnie, drewniany stelaż z bombkami stawiamy na parapecie, komodzie lub stoliku.

Z drewnianych listewek możemy też wykonać nieco bardziej efektowną ozdobę. Listewki przyklejamy płasko jedna nad drugą do płaskiej listewki umieszczonej w podstawie (np. z drewnianego krążka) i przycinamy ich boki w taki sposób, aby utworzyły trójkąt. Gotową choinkę możemy udekorować, przyklejając do niej ozdoby lub owijając wokół niej łańcuch lampek LED.

Przeczytaj też: Jak zrobić choinkę z makaronu? Instrukcja wykonania i zdjęcia krok po kroku

Choinka z drewna
Autor: GettyImages Choinka z drewna
Jak powstają bombki choinkowe i ozdoby świąteczne? Fabryka SZKŁO‑DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim
Co wiesz o choince? Chciałbyś sprawdzić swoją wiedzę?
Pytanie 1 z 8
Choinka to drzewo:
Choinka żywa
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor: