Jak zrobić choinkę z makaronu? Instrukcja wykonania i zdjęcia krok po kroku

2022-12-12 14:08
Choinka z makaronu
Autor: GettyImages Taką świąteczna ozdobę można wykonać samodzielnie w domu

Choinka z makaronu to atrakcyjna ozdoba świąteczna, którą z powodzeniem możesz zrobić samodzielnie w domu. Mamy prostą instrukcję i zdjęcia, jak zrobić choinkę z makaronu.

Choć żywa choinka to jeden z ważniejszych symboli Świat Bożego Narodzenia, świąteczną ozdobę w formie choinki możemy wykonać też samodzielnie, wykorzystując do tego rozmaite materiały, w tym także produkty spożywcze, które na co dzień goszczą w naszej kuchni.

Spis treści

 1. Choinka z makaronu - jaki makaron nadaje się do zrobienia choinki
 2. Choinka z makaronu - potrzebne materiały
 3. Jak zrobić choinkę z makaronu - zdjęcia krok po kroku
 4. Choinka z makaronu - jak wykonać?
 5. Choinka z makaronu - różne techniki naklejania w zależności od rodzaju makaronu
 6. Malowanie choinki z makaronu

Choinka z makaronu - jaki makaron nadaje się do zrobienia choinki

Jedną z możliwości jest użycie do stworzenia choinki suchego makaronu. Znajdziemy go w sklepach pod różnymi postaciami, ale nie każdy równie dobrze będzie nadawał się na taką ozdobę. Wszelkiego rodzaju cienkie nitki, proste spaghetti, makaron zwinięty w gniazda, długie wstążki typu tagliatelle czy makaron mający formę kółeczek, pierścionków lub krążków do tworzenia choinki raczej się nie przydadzą. Doskonałe za to będą świderki, kokardki, muszelki, kolanka z falbanką, a nawet rurki typu penne. Ich kształt pozwala łączyć poszczególne elementy w jedną całość i ułatwia uzyskanie stożkowatego kształtu.

Choinka z makaronu - potrzebne materiały

Do przygotowania najprostszej choinki z makaronu, będziemy potrzebowali następujących produktów:

 • paczki wybranego makaronu,
 • arkusza brystolu (do kupienia w każdym sklepie papierniczym),
 • kleju biurowego lub kleju na gorąco (wskazany).

Przyda się też farba akwarelowa (np. zielona, biała) lub w sprayu (np. złota, srebrna) i dodatkowe ozdoby (np. koralowe koraliki, łańcuszki, papierowe gwiazdki, błyszczące dżety, kokardki, małe bombki, perełki).

Jak zrobić choinkę z makaronu - zdjęcia krok po kroku

Choinka z makaronu - jak wykonać?

Gdy już mamy wszystkie potrzebne materiały, zabieramy się do wykonania choinki z makaronu.

 • Krok 1. Przygotowujemy stożkowy stelaż, przypominający kształtem prawdziwą choinkę. Możemy wykonać go z brystolu, który zwijamy w formę stożka, a następnie łączymy w dolnej części zszywką i odcinamy nadmiar papieru wzdłuż boku oraz u podstawy w taki sposób, aby powstała stabilna, stożkowa forma. Szablon do wykonania stożka z kartonu możemy też znaleźć w Internecie, co z pewnością ułatwi nam zadanie.
 • Krok 2. Krawędź stożka smarujemy od spodu klejem i łączymy z drugą krawędzią tak, aby powstał ładny stelaż, przypominający kształtem choinkę. Chcąc wzmocnić konstrukcję, możemy na łączeniu spiąć brystol w kilku miejscach zszywaczem, dzięki czemu nasza przyszła choinka nie rozpadnie się, gdy nakleimy już wszystkie elementy.

Pracę możemy sobie ułatwić, wykorzystując jako stelaż gotowy stożek ze styropianu, który znajdziemy w markecie lub w sklepie z artykułami dekoracyjnymi.

 • Krok 3. Na gotowy stelaż zaczynamy naklejać nasz makaron, układając go w ścisłych rzędach od dołu do góry w taki sposób, aby ponad jedną linią makaronu znajdowała się następna, dzięki czemu zasłonimy dokładnie cały znajdujący się pod makaronem stelaż.

Nie przegap: Jak zrobić stroik świąteczny - instrukcja krok po kroku >>>

Choinka z makaronu - różne techniki naklejania w zależności od rodzaju makaronu

Choinka z makaronu penne i świderki. Jeśli do przygotowania ozdoby wykorzystamy makaronowe rurki (np. penne, które należy w taki sposób przyklejać do stożka, aby ich dłuższa końcówka była skierowana w górę, a krótsza w dół, w tym wypadku szczególnie dobrze sprawdzi się klej na gorąco) lub świderki, możemy przyklejać do stożka tylko wierzchołkiem dzięki czemu będą odstawać na boki pod kątem ostrym w dół, imitując gałązki prawdziwej choinki.

Choinka z makaronu muszelki. W podobny sposób możemy przyklejać do stożka makaron typu muszelki, układając je jednak zagłębieniem do góry, co da bardzo ciekawy efekt i pozwoli umieszczać w zagłębieniach różne ozdoby.

Choinka z makaronu kokardki. Jeszcze bardziej efektownie będzie się prezentowała choinka wykonana z makaronu typu kokardki. Jeśli przykleimy je do stelaża tylko jednym, krótszym brzegiem, umieszczając makaron naprzemiennie pod kontem jeden nad drugim, stworzymy ozdobę przypominającą formę prawdziwej choinki ze zwisającymi gałązkami.

Równie interesujący efekt uzyskamy, naklejając kokardki naprzemiennymi rzędami ułożonymi jeden na drugim (mocujemy je do stelaża jednym, dłuższym bokiem). Kokardki możemy też przykleić do stożka zupełnie na płasko. Będzie to zadanie łatwiejsze, ale gotowa choinka zaprezentuje się nieco mniej efektownie, niż wykonana poprzednimi metodami. Kokardki  znakomicie sprawdzą się też w roli „gwiazdy” na wierzchołku makaronowego drzewka, bez względu na to, z jakiego makaronu będzie wykonane.

Choinka z makaronu kolanka z falbanką. Bardzo interesująco może się też prezentować choinka przygotowana z makronu typu kolanka z falbanką. Naklejając makaron w naprzemiennych rzędach jeden nad drugim, falbanką na zewnątrz, otrzymamy ciekawy kształt choinki z imitacją gęstych, zwisających falbaniasto gałązek.

Malowanie choinki z makaronu

Gotowe choinki makaronowe warto pomalować, gdyż naturalny kolor makaronu nie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie (z wyjątkiem makaronów barwionych np. zielonych). Bardzo dobrze sprawdzi się w tym wypadku srebrna lub złota farba w sprayu lub farba akwarelowa w kolorze białym lub zielonym. Drzewko możemy też oprószyć brokatem lub sztucznym śniegiem i ozdobić koralikami, małymi bombkami, perełkami, gwiazdkami lub drobnym, barwionym …makaronem.

Przeczytaj też:

Jak zrobić świąteczne ozdoby z papieru? Masa inspiracji na proste ozdoby z papieru krok po kroku >>>

Roślinne dekoracje świąteczne >>>

Choinka z makaronu
Autor: GettyImages Choinka z makaronu

Czy rozpoznasz rośliny są związane z Bożym Narodzeniem? Sprawdź, czy na pewno znasz je wszystkie

Pytanie 1 z 9
To najpopularniejszy iglak na bożonarodzeniowe drzewko - wydziela piękny, żywiczny zapach
Świerk pospolity
Jak samodzielnie zrobić bombkę choinkową
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE