Furoshiki - efektowny sposób pakowania gwiazdkowych prezentów

2023-12-11 7:01

Furoshiki to japońska sztuka pakowania i owijania przedmiotów w tkaninę oraz ich w niej przenoszenia. Jest to też dekoracyjny sposób owinięcia prezentu, w którym tkanina także staje się prezentem! Maria Szymańska i Kamila Markiewicz-Lubańska z Zyjpieknie.pl podpowiedzą, jak pakować upominki, by maksymalnie zredukować ilość śmieci oraz przybliżają nam gwiazdkową odsłonę furoshiki.

Gwiazdkowe furoshiki – Maria Szymańska (po lewej) i Kamila Markiewicz-Lubańska
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Obie przywiązujemy wielką wagę do pakowania prezentów – mówi Maria Szymańska, stylistka i autorka (głównie recyklingowych) projektów DIY. – To wyraz szacunku i ciepłych uczuć do obdarowanej osoby oraz sposób na zindywidualizowanie podarunku, a furoshiki świetnie się tu sprawdza – dodaje Kamila Markiewicz-Lubańska, fotografka.
Gwiazdkowe furoshiki – tkanina jako dodatkowy prezent
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Prezenty owinięte w tkaninę mają dodatkowy atut: nic nie szeleści i nie ma potem góry papierów, z którymi nie wiadomo co zrobić. Przede wszystkim jednak zachwycają nie tylko kolorem – wszak materiał może mieć też działającą na dotyk fakturę. Udrapowana materia zdobi. Instrukcja pakowania metodą furoshiki poniżej!
Murator Remontuje: Jak zrobić choinkę z desek z palet?
Materiał sponsorowany

Gwiazdkowe furoshiki – instrukcja wykonania

Pakowanie prezentów według zasady zero waste

Wybór ozdobnych papierów i toreb jest ogromny, mogą też zachwycać, lecz... to najczęściej opakowania są jednorazowe i po świętach zamieniają się w góry śmieci. Kamila Markiewicz-Lubańska, plastyczka i malarka, od wielu lat zajmująca się zawodowo fotografią (Wnetrzawobiektywie.pl) i Maria Szymańska, stylistka i autorka licznych (głównie recyklingowych) projektów DIY, które razem m.in. prowadzą blog Zyjpięknie.pl podpowiadają, jak pakować prezenty efektownie i ekologicznie.

Starajmy się tak pakować prezenty, by ograniczyć śmieci do minimum – mówią. – Wśród naszych ulubionych sposobów jest właśnie tradycyjna japońska sztuka furoshiki, ale cenimy każdy sposób pakowania prezentów przyczyniający się do chronienia przyrody. Zobacz poniżej nasze „recyklingowe” pomysły!

5 pomysłów na efektowne opakowanie prezentów – zdjęcia!

Co to jest furoshiki?

Nazwa furoshiki łączy w sobie łaźnię (furo) i rozłożenie (shiki) – w okresie Edo w łaźniach publicznych stosowano kawałki materiału, w które zawijano mokre ręczniki i ubrania. Znane jest też określenie hirazutsumi – czyli płaska narzuta. Z czasem furoshiki zostało przejęte przez handlarzy, stosujących tkaninę jako opakowanie, które można używać niemal w nieskończoność. Jest to też bardzo dekoracyjny sposób owinięcia prezentu i... dodatkowy prezent! Furoshiki możesz też stosować na co dzień: kwadratowy lub prostokątny kawałek tkaniny będzie wtedy punktem wyjściowym. Możesz nim, wzorem japońskim, owinąć jakieś drobiazgi, by były razem albo by je przenieść. W ten sposób oszczędzisz papier, zrezygnujesz z foliowej reklamówki albo poradzisz sobie bez siatki, idąc po małe zakupy. 

Jak ładnie zapakować prezent metodą furoshiki – rady Kamili i Marysi

  • Do furoshiki wybieraj tkaniny miękkie, ładnie układające się (albo choć niezbyt sztywne!) – wtedy zawijanie pójdzie ci łatwiej, a pakunek będzie się lepiej prezentował.
  • Materiał powinien być idealnie wyprasowany, chyba że jego uroda polega na tym, że z założenia jest lekko pognieciony (np. len).
  • Tkaninowe węzełki wzbogacaj świerkowymi gałązkami, koralikami, bombeczkami, szyszkami.
  • Zamiast wiązać supełki, możesz ściągnąć rogi (zwłaszcza mniejszej chustki itp.) gumką recepturką i zamaskować ją kawałkiem wstążki czy pasmanterii.
  • Pakujesz tą metodą prezent? Potraktuj ów materiał jako jego część. Powinien być więc ładny – może to być mały kupon tkaniny, ale lepiej, by były to apaszka, chusta, szal, serwetka, a w przypadku dużych podarunków – nawet obrus czy pled!

Przyjaciółki zajmują się również wykonywaniem sesji wnętrzarskich (Wnetrzawobiektywie.pl) i portretowych (wraz z makijażystką Urszulą Balińską, Atelier-fotograficzne.com) oraz promowaniem zdrowego żywienia (Absolutniedobre.pl).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie