Furoshiki – efektowny sposób pakowania gwiazdkowych prezentów

2023-11-03 14:34
Gwiazdkowe furoshiki – Maria Szymańska (po lewej) i Kamila Markiewicz-Lubańska
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Obie przywiązujemy wielką wagę do pakowania prezentów – mówi Maria Szymańska, stylistka i autorka (głównie recyklingowych) projektów DIY. – To wyraz szacunku i ciepłych uczuć do obdarowanej osoby oraz sposób na zindywidualizowanie podarunku, a furoshiki świetnie się tu sprawdza – dodaje Kamila Markiewicz-Lubańska, fotografka.

Furoshiki to japońska sztuka pakowania i owijania przedmiotów w tkaninę oraz ich w niej przenoszenia. Jest to też dekoracyjny sposób owinięcia prezentu, w którym tkanina także staje się prezentem! Maria Szymańska i Kamila Markiewicz-Lubańska z Zyjpieknie.pl podpowiedzą, jak pakować upominki, by maksymalnie zredukować ilość śmieci oraz przybliżają nam gwiazdkową odsłonę furoshiki.

Gwiazdkowe furoshiki – tkanina jako dodatkowy prezent
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Prezenty owinięte w tkaninę mają dodatkowy atut: nic nie szeleści i nie ma potem góry papierów, z którymi nie wiadomo co zrobić. Przede wszystkim jednak zachwycają nie tylko kolorem – wszak materiał może mieć też działającą na dotyk fakturę. Udrapowana materia zdobi. Instrukcja pakowania metodą furoshiki poniżej!

Gwiazdkowe furoshiki – instrukcja wykonania

Pakowanie prezentów według zasady zero waste

Wybór ozdobnych papierów i toreb jest ogromny, mogą też zachwycać, lecz... to najczęściej opakowania są jednorazowe i po świętach zamieniają się w góry śmieci. Kamila Markiewicz-Lubańska, plastyczka i malarka, od wielu lat zajmująca się zawodowo fotografią (Wnetrzawobiektywie.pl) i Maria Szymańska, stylistka i autorka licznych (głównie recyklingowych) projektów DIY, które razem m.in. prowadzą blog Zyjpięknie.pl podpowiadają, jak pakować prezenty efektownie i ekologicznie.

Starajmy się tak pakować prezenty, by ograniczyć śmieci do minimum – mówią. – Wśród naszych ulubionych sposobów jest właśnie tradycyjna japońska sztuka furoshiki, ale cenimy każdy sposób pakowania prezentów przyczyniający się do chronienia przyrody. Zobacz poniżej nasze „recyklingowe” pomysły!

5 pomysłów na efektowne opakowanie prezentów – zdjęcia!

Co to jest furoshiki?

Nazwa furoshiki łączy w sobie łaźnię (furo) i rozłożenie (shiki) – w okresie Edo w łaźniach publicznych stosowano kawałki materiału, w które zawijano mokre ręczniki i ubrania. Znane jest też określenie hirazutsumi – czyli płaska narzuta. Z czasem furoshiki zostało przejęte przez handlarzy, stosujących tkaninę jako opakowanie, które można używać niemal w nieskończoność. Jest to też bardzo dekoracyjny sposób owinięcia prezentu i... dodatkowy prezent! Furoshiki możesz też stosować na co dzień: kwadratowy lub prostokątny kawałek tkaniny będzie wtedy punktem wyjściowym. Możesz nim, wzorem japońskim, owinąć jakieś drobiazgi, by były razem albo by je przenieść. W ten sposób oszczędzisz papier, zrezygnujesz z foliowej reklamówki albo poradzisz sobie bez siatki, idąc po małe zakupy. 

Jak ładnie zapakować prezent metodą furoshiki – rady Kamili i Marysi

  • Do furoshiki wybieraj tkaniny miękkie, ładnie układające się (albo choć niezbyt sztywne!) – wtedy zawijanie pójdzie ci łatwiej, a pakunek będzie się lepiej prezentował.
  • Materiał powinien być idealnie wyprasowany, chyba że jego uroda polega na tym, że z założenia jest lekko pognieciony (np. len).
  • Tkaninowe węzełki wzbogacaj świerkowymi gałązkami, koralikami, bombeczkami, szyszkami.
  • Zamiast wiązać supełki, możesz ściągnąć rogi (zwłaszcza mniejszej chustki itp.) gumką recepturką i zamaskować ją kawałkiem wstążki czy pasmanterii.
  • Pakujesz tą metodą prezent? Potraktuj ów materiał jako jego część. Powinien być więc ładny – może to być mały kupon tkaniny, ale lepiej, by były to apaszka, chusta, szal, serwetka, a w przypadku dużych podarunków – nawet obrus czy pled!

Przyjaciółki zajmują się również wykonywaniem sesji wnętrzarskich (Wnetrzawobiektywie.pl) i portretowych (wraz z makijażystką Urszulą Balińską, Atelier-fotograficzne.com) oraz promowaniem zdrowego żywienia (Absolutniedobre.pl).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie