Alokazja - roślina doniczkowa o ozdobnych liściach. Uprawa, pielęgnacja, wymagania

2019-11-28 10:10

Alokazja to efektowna roślina urzekająca niezwykle dekoracyjnymi liśćmi. Poznaj ogólne zasady pielęgnacji alokacji i dowiedz się więcej o jej uprawie, wymaganiach i rozmnażaniu.

Rośliny doniczkowe o dużych, dekoracyjnych liściach mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Jedną z piękniejszych i zasługujących na szczególną uwagę jest wyjątkowo ozdobna alokazja Sandera (łac. Alocasia sanderiana) i podobna do niej alokazja amazońska (Alocasia ×amazonica). Ich największą ozdobą są wyrastające na wzniesionych, sztywnych ogonkach duże, szerokie, strzałkowate liście, których blaszka z wierzchu jest lekko pofalowana między nerwami, błyszcząca, ciemnozielona i pokryta jasnozielonym lub kremowym deseniem nerwów, natomiast od spodu bordowofioletowa.

Alokazja może dorastać nawet do 1-2 m wysokości, ale w uprawie doniczkowej zwykle nie przekracza 50-60 cm. Mniejszą ozdobą rośliny są natomiast kwiaty. Podobnie jak u innych gatunków z rodziny obrazkowatych, do której alokazja należy, mają postać skórzastej pochewki otaczającej wzniesioną kolbę. Pochewka jest zielonkawa i nie całkiem rozwinięta, a kolba kremowa, ale kwiat nie jest tak ozdobny jak np. u skrzydłokwiatów, dlatego lepiej go usuwać, aby roślina bez potrzeby nie traciła sił na jego utrzymanie.

Wśród ciekawych odmian alokazji najpopularniejsze są 'Polly' o ciemnozielonych liściach i białym unerwieniu oraz 'Bambino Arrow' o niższym wzroście, ciemnozielonych liściach i jasnym unerwieniu.

Wymagania uprawowe alokazji

Alokazje to rośliny pochodzące z tropikalnych lasów deszczowych, ale jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, w naszych mieszkaniach też poczują się dobrze.

  • Temperatura i podłoże. Oczekują przede wszystkim pokojowej temperatury (20-24°C) i żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH.

  • Wilgotność podłoża. Alokazje nie tolerują zalania, gdyż wtedy łatwo gniją, ale też nie lubią przesuszenia, dlatego należy podlewać je systematycznie, lecz bardzo umiarkowanie (niezbędny jest drenaż na dnie doniczki, umożliwiający odpływ nadmiaru wody).

  • Stanowisko. Alokazje pochodzą z lasów, dlatego także w uprawie oczekują stanowiska jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem. Nie będą ładnie rosły na południowym parapecie, ale dobrze poczują się w pobliżu wschodniego lub zachodniego okna.

  • Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Rośliny nie są też zbyt żarłoczne, dlatego w sezonie wystarczy im nawożenie połową dawki nawozów dla roślin o ozdobnych liściach lub podlewanie nawozem organicznym, np. biohumusem.

  • Wilgotność powietrza. Jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za powodzenie uprawy alokazji jest zapewnienie roślinom odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza. Lasy deszczowe oferują im mnóstwo wilgoci, dlatego suche powietrze jest dla nich nie do przyjęcia. W mieszkaniu najbardziej cierpią zimą, gdy z powodu gorących kaloryferów powietrze staje się bardzo suche (zimą najlepiej czują się w oknach kwiatowych, ogrzewanych ogrodach zimowych lub oranżeriach, gdzie panuje wyższa wilgotność powietrza). Ich liście zaczynają wtedy żółknąć na końcach, a czasem nawet całkiem zamierać, dlatego chcąc uniknąć podobnej sytuacji w pobliżu roślin należy ustawić nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium oraz systematycznie zraszać je letnią wodą. Jeśli nam się to nie uda i roślina straci większość liści, nie należy spisywać jej na straty, gdyż wiosną znów wznowi wegetację.

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>

Przesadzanie i rozmnażanie alokacji

Wiosna to też odpowiedni czas na przesadzanie i rozmnażanie alokazji. Młode egzemplarze powinny być przesadzane każdego roku, starszym wystarczy przeprowadzka do nowej donicy co 2-3 lata. Zabieg należy jednak zawsze wykonywać w rękawiczkach, gdyż alokazja zwiera trujący sok, mogący powodować podrażnienia skóry i alergie.
Początkowo rośliny mają bardzo ładny, kępiasty pokrój i pięknie się rozrastają, z czasem jednak zaczynają się wypiętrzać i tracić liście w dolnych partiach, dlatego należy je wtedy odmłodzić. Zadanie nie jest szczególnie trudne, bo już młode rośliny tworzą odrosty korzeniowe, które przy okazji przesadzania można łatwo pobrać i umieścić w nowej donicy. Dorosłe, silnie rozrośnięte egzemplarze można też z powodzeniem podzielić.

Alokazja
Autor: GettyImages Alokazja doskonale wygląda jako soliter

Problemy z alokazją

Alokazje ze względu na swoje wysokie wymagania są roślinami dość trudnymi w uprawie. Wprawdzie nie są szczególnie podatne na ataki szkodników, które nie bardzo gustują w ich toksycznym soku (przy zbyt suchym powietrzu na liściach mogą pojawić się czasem przędziorki), ale szybko reagują na błędy uprawowe, przez które zapadają na choroby fizjologiczne lub grzybowe i tracą swoje walory ozdobne. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy są narażone na zbyt dużo światła, zimne przeciągi, niską temperaturę (w temperaturze poniżej 15° C na ich liściach pojawiają się plamy, a rośliny chorują lub nawet zamierają), suche powietrze oraz zbyt wilgotne lub zbyt suche podłoże. Mimo to warto podjąć się ich uprawy, bo jeśli poczują się u nas dobrze, mogą stać się najpiękniejszą rośliną pokojową.

Jak eksponować alokazje w domu?

Alokazje efektownie prezentują się jako solitery posadzone w dużej, ładnej donicy i ustawione na eksponowanym stanowisku. Wspaniale prezentują się zarówno w nowoczesnym wnętrzu, jak i w tradycyjnym salonie. Znakomicie odnajdują się też w widnej łazience, umiarkowanie ciepłej sypialni czy jasnym holu. Latem mogą być też doskonałą ozdobą balkonu lub tarasu, o ile zapewnimy im miejsce osłonięte przed bezpośrednim słońcem, silnym wiatrem i intensywnym deszczem.

>> Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki

Alokazja
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Alokazję na lato można wynieść na balkon lub taras - pamiętajmy tylko o osłonięciu jej przed bezpośrednimi promieniami słońca

Zobacz wideo: Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych

Prawidłowe przesadzanie roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE