Jak rozmnożyć złotokap? [Porada eksperta]

2021-06-17 8:34
Złotokap
Autor: GettyImages Złotokapy najlepiej rosną i kwitną w miejscach w pełni nasłonecznionych - im większy mają dostęp do słońca, tym kwitną obficiej

Jak można rozmnożyć złotokap?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Złotokap można rozmnażać przez nasiona lub przez sadzonki zdrewniałe. Skuteczniejsze jest rozmnażanie wegetatywne, czyli przez sadzonki, ponieważ rośliny rozmnażane przez nasiona zakwitają najwcześniej po 5-8 latach i nie zawsze powtarzają cechy roślin matecznych. Sadzonki zdrewniałe (długości maksymalnie 15-20 cm) pobiera się na wiosnę i sadzi do gruntu lub inspektu. Złotokap ukorzenia się dość długo, dlatego lepiej zastosować tzw. ukorzeniacz do sadzonek zdrewniałych. Ukorzenione rośliny najlepiej wysadzić do ogrodu wiosną.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.