Żonkil czy narcyz ? [Porada eksperta]

2020-01-24 12:28
Narcyz 'Carlton'
Autor: Jolanta Piekarz Narcyz 'Carlton'

Narcyzem można obraźliwie kogoś nazwać, ale żonkilem nie. Sadzę cebule od wielu lat, jednak nigdy nie zastanawiałem się czym się różni narcyz od żonkila. A więc nasuwa się pytanie: co nazwać narcyzem. a co żonkilem. Wydaje mi się, że żonkil to nazwa dla żółtego narcyza. Więc narcyz to żonkil. Z poważaniem, Mateusz W.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Narcyz (Narcissus) to nazwa rodzaju należącego do rodziny Amarylkowate (Amaryllidaceae). Znane nam i sadzone w ogrodach narcyzy pochodzą od kilkudziesięciu gatunków rosnących dziko w Europie i Azji. Kwiaty roślin należących do tego rodzaju składają się dwóch części: zewnętrznych płatków i części wewnętrznej zwanej przykoronkiem. Płatki są podłużne i zaostrzone, a przykoronek u niektórych odmian ma kształt rurki, u innych jest większy i bardziej okazały niż płatki. Może być tej samej barwy co płatki lub różnić się od nich.

Odmiany narcyzów podzielono na 12 grup, a kryterium były gatunki, od których pochodzą oraz budowa kwiatów Jedną z grup stanowią narcyzy Poeticus (Narcissus poeticus). Ich pachnące kwiaty mają małe kolorowe przykoronki otoczone białymi płatkami. Na łodydze często rozwijają się dwa kwiaty. Te właśnie rośliny popularnie nazywamy narcyzami. W innej grupie są narcyzy trąbkowe nazywane popularnie żonkilami (Narcissus jonquilla) czyli narcyz żółty – u tych roślin płatki i przykoronek mają zbliżoną długość, z każdej cebuli wyrasta zwykle jeden duży kwiat (najczęściej biały lub żółty (ale coraz częściej można spotkać również odmiany dwukolorowe). Reasumując: odpowiedź na pana pytanie brzmi: tak, żonkil to żółty narcyz (każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdy narcyz jest żonkilem).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE