Zakładanie trawnika na gliniastej glebie: mieszanki traw [Porada eksperta]

2015-06-01 15:51

Jakie gatunki traw są najlepsze do założenia trawnika na glebie gliniastej (najchętniej prosiłabym o nazwę konkretnej mieszanki).

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

W rzeczywistości żadne gatunki traw nie rosną prawidłowo na gliniastym, łatwo zasklepiającym się podłoży. Najlepszą metodą byłoby wymieszanie podłoża z dużą ilością piasku, żyznej gleby i kompostu. Jeśli nie ma Pani takiej możliwości ani środków, trzeba będzie wybrać najmniejsze zło. Istnieją mieszanki traw odpornych na niekorzystne warunki glebowe (mają dobrze rozbudowany system korzeniowy). Przykład - "Specjalna mieszanka traw na gleby suche i piaszczyste Babilon" (producent Agroland). Nawet wtedy nikt nie zagwarantuje, że trawnik będzie prawidłowo rósł - jest po prostu większa szansa na to. Obojętnie, co Pani wybierze, zalecam częste wykonywanie aeracji na trawniku.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.