Wiąz holenderski 'Wredei' : brązowe i zwinięte liście [Porada eksperta]

2013-02-07 10:08

Mamy kłopoty z wiązem holenderskim 'Wredei': duża ilość liści wygląda podobnie jak na zdjęciu. Duża ich część jest brązowa i zwinięta na brzegach. Wydawało się nam, że zaatakowała mszyca. Opryskaliśmy przeciw mszycom, a później przeciw grzybom (Topsin). Prosimy o radę.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Witam, wiąz 'Wredei' niestety jest często atakowany zarówno przez szkodniki (mszyce, przędziorki) oraz przez choroby grzybowe (plamistość liści, zamieranie pędów) oraz wirusowe. Z tego względu wymaga on obserwacji od początku okresu wegetacji i oprysków profilaktycznych. Jesienią (październik, listopad) można wykonać opryski profilaktyczne przeciwko rozwojowi szkodników. Do tego celu stosuje się środki Promanal lub Treol oparte na bazie oleju parafinowego. Bardzo często powodem brązowienia i zasychania liści na brzegach jest także poparzenie słoneczne. Żółte liście tej odmiany wiązu są wrażliwe na silne promieniowanie słoneczne latem i właśnie tak reagują. Wyjściem z tej sytuacji jest zapewnienie roślinie (w miarę możliwości) połcienistego stanowiska lub słońca tylko do południa lub wczesnego popołudnia. Ponadto okazy rosnące na słońcu powinny mieć stale lekko wilgotne podłoże. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE