Spis treści
- Wiśnia o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
- Wiąz o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
- Bez o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
- Ambrowiec o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
- Dąb o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
- Jarząb o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
- Iglaki o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
Trudno wyobrazić sobie ogród bez drzew, które nie tylko wspaniale urozmaicają krajobraz, ale też dają cień w upalne dni, oczyszczają powietrze, produkują tlen i zapewniają schronienie ptakom. Oczywiście nie wszystkie drzewa nadają się do uprawy w ogrodzie, gdyż wiele gatunków osiąga tak duże rozmiary, że trudno zmieścić je na ograniczonej przestrzeni. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić okazałe drzewa ich bardziej kompaktowymi odmianami, z których na szczególną uwagę zasługują drzewa o kolumnowym pokroju. Poznaj ozdobne drzewa kolumnowe do małego ogrodu.
Wiśnia o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
Bardzo ciekawym drzewem o kolumnowym pokroju jest wiśnia piłkowana 'Amanogawa'. Drzewko dorasta do 4-7 m wysokości i ma zwartą, wąską, gęstą koronę. Ze względu na swój pokrój jest ozdobne przez cały sezon, ale szczególnie efektownie prezentuje się wiosną (w maju), kiedy obsypuje się mnóstwem pięknych, różowych kwiatów, stając się jednym z najatrakcyjniejszych elementów ogrodu.
Wiśnia piłkowana jest też dość tolerancyjna względem warunków prawy i poradzi sobie na różnych stanowiskach (nie lubi tylko cienia i mokrej gleby), ale ponieważ jej mrozoodporność jest umiarkowana (-20°C / -18°C), najlepiej sadzić ją w zacisznych miejscach i uprawiać w cieplejszych rejonach kraju.

i
Wiąz o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
Niezwykle dekoracyjnym drzewem o kolumnowym pokroju jest też wiąz holenderski 'Wredei'. Jego największą ozdobą są karbowane liście, które wiosną mają intensywnie żółty kolor, a następnie stają się żółtozielone. Drzewo może dorastać do wysokości 7-10 m. i ma dość szeroki pokrój (4-5 m), dlatego warto przeznaczyć dla niego trochę więcej miejsca.
Niestety, choć wiąz holenderski 'Wredei' jest wyjątkowo efektownym drzewem, ma też swoją słabą stronę, gdyż jest dość podatny na niezwykle groźną chorobę grzybową, nazywaną holenderską chorobą wiązów. Jednym ze sposobów jej uniknięcia jest uprawa drzewa z dala od parków, lasów i innych wiązów. Można też profilaktycznie opryskiwać roślinę odpowiednimi insektycydami przeciwko szkodnikowi przenoszącemu chorobę - ogłodkowi wiązowcowi.

i
Bez o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
Bardzo interesującym drzewem o kolumnowym pokroju, nadającym się do uprawy w małym ogrodzie jest też bez czarny 'Black Tower'. Ta ciekawa odmiana bzu dorasta do 2-3 m wysokości i osiąga zaledwie 1 m szerokości. Jego największą ozdobą są duże, złożone, ząbkowane i lekko wywinięte na zewnątrz liście, które przez cały sezon wegetacyjny posiadają głęboki, ciemny, bordowo-purpurowo-brązowy kolor. Późną wiosną i wczesnym latem (czerwiec-lipiec) na pędach rozwijają się też baldachy drobnych, różowych kwiatów.
Ze względu na swoje ciemne liście, ta bez czarny 'Black Tower' stanowi dość szczególny akcent kolorystyczny i znacznie lepiej wygląda w otoczeniu jasnych lub barwnych kwiatów niż w kącie ogrodu w towarzystwie ciemnych roślin.
Przeczytaj też: Rośliny o kolorowych liściach do ogrodu
Ambrowiec o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
Jednym z drzew kolumnowych do niedawna rzadko spotykanych w ogrodach, a obecnie coraz chętniej uprawianych jest ambrowiec amerykański 'Slender Silhouette'. Jego duże, dłoniaste liście przez cały sezon pozostają ciemnozielone, ale jesienią dają niezwykły spektakl, przebarwiając się na ogniste odcienie pomarańczu, żółci i czerwieni, co czyni drzewko jednym z najmocniejszych akcentów jesiennego ogrodu. Ta odmiana ambrowca jest wysoka, bo może osiągać nawet 15 m, ale ponieważ jest przy tym bardzo smukła (1,5-2 m szerokości), może być sadzona nawet w małym ogrodzie. Zanim jednak zdecydujemy się na jego uprawę, powinniśmy starannie wybrać dla niego stanowisko gdyż jest rośliną dość wymagającą i umiarkowanie mrozoodporną.
Poznaj: Drzewa i krzewy najładniej przebarwiające się jesienią

i
Dąb o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
Mniej wrażliwym na trudne warunki niż ambrowiec, a przy tym nie mniej efektowny jest dąb błotny 'Green Pillar'. Nie są mu straszne przejściowe susze, mrozy i okresowe zalewanie, ale preferuje dość żyzne gleby i słoneczne stanowiska. Jest także stosunkowo odporny na uciążliwego mączniaka, często atakującego rodzime dęby. Jego duże, mocno powcinane liście w sezonie są zielone, ale jesienią przebarwiają się na różne odcienie koloru czerwonego i pomarańczowego. Drzewo może osiągać 10-15 m wysokości przy szerokości 4-5 m, dlatego potrzebuje dla siebie trochę więcej przestrzeni.
Przeczytaj też: Które drzewa żyją najdłużej? Poznaj długowieczne drzewa do ogrodu
Jarząb o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
Pięknym drzewkiem kolumnowym jest też odmiana popularnego jarzębu 'Autumn Spire'. Drzewko jest wąskie i niezbyt wysokie (ok. 5 m wysokości i 0,8-1 m szerokości), a przy tym posiada wiele walorów ozdobnych, dlatego warto posadzić je w każdym ogrodzie. Przez cały sezon jego ozdobą są duże, pierzaste, zielone liście, które jesienią przebarwiają się na jaskrawoczerwony kolor, ładnie komponujący się z atrakcyjnymi, złocistożółtymi owocami. Jarząb nie jest też wymagający, bo chociaż preferuje słoneczne stanowiska, urośnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Jest też w pełni mrozoodporny.
Przeczytaj też: Jarząb szwedzki, brekinia i inne jarzęby do ogrodu - poznaj je bliżej!

i
Iglaki o kolumnowym pokroju do małego ogrodu
Oprócz wyjątkowo ozdobnych drzew liściastych, istnieje też sporo interesujących drzew i krzewów iglastych o wąskim, kolumnowym pokroju, do których zaliczają się m.in.:
- jałowce, np. jałowiec skalny 'Skyrocket', 'Moonglow' i 'Blue Arrow', jałowiec wirginijski 'Canaertii', jałowiec pospolity 'Cracovia',
- cisy, np. cis pospolity 'Fastigiata Robusta',
- cyprysiki Lawsona, np. 'Columnaris', 'Ellwoodii',
- żywotniki zachodnie, np. 'Columna', 'Malonyana'.
Wprawdzie kolumnowe iglaki jesienią nie przebarwiają się tak pięknie, jak klony czy ambrowce, a także nie mają efektownych kwiatów i owoców jak jarzęby czy czarne bzy, ale za to są zimozielone, dzięki czemu stanowią całoroczną ozdobę ogrodu, także zimą, gdy inne drzewa pogrążone są w głębokim śnie. Niestety, wiele z nich wymaga obwiązania korony sznurkiem późną jesienią, co zapobiega deformacjom gałęzi spowodowanym przez zalegający śnieg.
Przeczytaj też: Zimowa pielęgnacja roślin iglastych w ogrodzie - ważne wskazówki
