Usychanie wystających korzeni storczyka z doniczki [Porada eksperta]

2013-01-10 13:11

Mój storczyk pięknie kwitnie. Niepokoi mnie jego korzenie, które wystają poza doniczkę. Są jakby uschnięte. Co należy zrobić jak już przekwitnie, przyciąć czy zostawiać?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Korzenie powietrzne wystające poza doniczkę łatwo wysychają, gdy wilgotność otoczenia jest niska. Można je codziennie zamgławiać, najlepiej wodą destylowaną lub zdemineralizowaną, a w ostateczności przegotowaną i odstaną. Po przekwitnięciu można nic nie robić. To roślina sama zadecyduje, czy utrzyma stary pęd kwiatowy i będzie go wydłużać, czy wypuści boczne odgałęzienie, czy stary pęd po prostu uschnie. Taki całkowicie uschnięty można obciąć. Popularne przycinanie nad trzecim węzłem wcale nie musi skutkować wypuszczeniem wtórnego pędu kwiatowego, na którym - jeżeli nawet zakwitnie - to kwiatów nie będzie tyle co na pędzie wyrastającym z głównego pędu rośliny. Czyli nie ma znaczenia co się zrobi.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.