Tuje: czy można przesadzić 2-metrowe rośliny? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:14

Czy mogę przesadzić dwumetrowe tuje? Rosną u mnie od trzech lat. Teraz zmieniam ogrodzenie i chcę je przesadzić bliżej, ale nie wiem czy można. Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję Monika.

Tuje
Autor: GettyImages Tuje to dobre tło dla kwitnących krzewów
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przesadzanie takich dużych egzemplarzy żywotników jest dosyć ryzykowne, bo im starsze drzewo czy krzew, tym większy stres i trudniejsze przyjmowanie. Trzeba naruszyć rozległy system korzeniowy i zmienić roślinie warunki bytowania, więc nie ma gwarancji jak dany egzemplarz zareaguje. Należy się liczyć z tym, że niektóre mogą nie przeżyć. Jeśli przesadzanie jest konieczne, najlepiej robić to w dzień pochmurny. Należy wykopać roślinę z jak największą bryłą korzeniową. Do zasypania nowego dołu warto użyć podłoża lekko kwaśnego z domieszką mielonej kory sosnowej, bo badania wykazały, że kora chroni przed groźną chorobą grzybową - fytoftorozą. Warto też zaaplikować roślinie szczepionkę mikoryzową (najlepiej w postaci zawiesiny ze strzępkami żywej grzybni), która ułatwi żywotnikom (Thuja) aklimatyzację w nowym miejscu. Po posadzeniu koniecznie trzeba rośliny silnie podlać, a jeśli słońce silnie operuje, warto od południa czy południowego-zachodu cieniować (osłonić białą włókniną albo nawet firanką).

Inne porady tego eksperta