Storczyk dendrobium został przelany [Porada eksperta]

2013-08-27 11:26

Chyba przelałam moje dendrobium - storczyk stał w wodzie. Teraz łodygi są pomarszczone, a liście żółte. Kwiatów już nie ma. Co dalej robić z moim storczykiem?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Brak kwiatów to normalne, bo przekwitły. Jeżeli jest to dendrobium typu nobile to i liście miały prawo zżółknąć i opaść. Ważny jest stan korzeni. Proszę wyjąć roślinę z doniczki i obejrzeć korzenie. Jeżeli pozostały jakieś żywe (jędrne) to jest szansa. Trzeba wyciąć wszystkie zgniłe korzenie, cięcia zasypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem, osuszyć całą bryłę korzeniową i posadzić do świeżego podłoża. Nie podlewać dopóki nie pojawią się nowe korzenie, bo tylko one mogą pobierać wodę. Roślinę trzymać w jasnym stanowisku i o podwyższonej wilgotności powietrza. Jeżeli nie ma żywych korzeni to jedyną szansą jest umieszczenie pseudobulwy na mchu torfowcu i czekanie na pojawienie się keiki, które może wyrosnąć z dowolnego węzła. Najlepiej umieścić taką pseudobulwę w przezroczystym woreczku, mech od czasu do czasu zamgawiać, ale nie może być mokry!!!, oraz wietrzyć. No i uzbroić się w cierpliwość.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.