Stary żywopłot z tui usechł [Porada eksperta]

2014-04-07 13:00

Mam w ogrodzie stary (może 30-letni) żywopłot z tui. Niestety, poprzedni właściciele posadzili przed żywopłotem wysokie krzewy i prawdopodobnie z tego powodu i braku słońca, żywopłot usechł. Nie chciałabym wykopywać tego żywopłotu. Czy jest możliwe uratowanie go? A jeśli nie da się go uratować, to czy można posadzić przy nim jakieś rośliny w rodzaju bluszczu?

Żywopłot z żywotników
Autor: GettyImages Zakładając żywopłot z żywotników rośliny sadzimy w rzędzie, w rozstawie co 60-100 cm, mniej więcej 50 cm od ogrodzenia
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Bardzo stare żywotniki (tuje), które nie były cięte i miały ograniczony dostęp światła do korony, mogą się ogołacać. Można spróbować przyciąć je i czekać aż się zagęszczą, ale to czasochłonne. Jeśli jednak rośliny rzeczywiście zupełnie uschły i nie chce Pani ich usuwać, to jak najbardziej można posadzić przy nich bluszcz lub winobluszcz, aby wspinały się one i obrastały tuje.

Inne porady tego eksperta