Sośnica: czy sośnica może być uprawiana w ogrodzie [Porada eksperta]

2013-08-09 16:35

Mam od dwóch lat sośnicę w doniczce. Czy sośnica może być posadzona w ogrodzie? Jeżeli tak to kiedy najlepiej sadzić sośnicę?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Sośnica w naszych warunkach jest dość trudna w uprawie. Uprawa sośnicy jest trudna. Można wysadzić sośnicę do ogrodu, ale należy bardzo starannie wybrać dla niej stanowisko. Sośnica wymaga gleb żyznych, urodzajnych, głębokich, kwaśnych, wilgotnych, a przy tym dobrze zdrenowanych. Uwaga! Sośnica nie toleruje wapnia w podłożu, źle znosi suszę.

Sośnica uprawa: stanowisko

Sośnica powinna mieć stanowisko półcieniste, osłonięte i ciepłe, gdyż sośnica łatwo przemarza, szczególnie w młodym wieku. Konieczne jest osłanianie sośnicy w ogrodzie na zimę. Przez parę lat od skiełkowania sośnica rośnie dobrze, później prawdopodobnie z powodu braku odpowiednich grzybów mikoryzowych igły mogą żółknąć i opadać.

Naturalnym procesem u wszystkich iglaków, a więc i u sośnicy, jest wymiana igieł co 2 lata – opadanie części igieł nie powinno więc niepokoić, pod warunkiem, ze zastępują je nowe.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.