Rośliny do dużej donicy na północną stronę [Porada eksperta]

2013-01-10 13:14

Witam! Od strony północnej mam dużą donicę (średnica około 1,9 m). Jakie posadzić w niej rośliny, by efektownie wyglądały latem i zimą? Chciałabym jakiś akcent kwitnący. Proszę o poradę. Bardzo mi zależy, ponieważ od tej strony jest wejście do domu.

Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Witam, W takiej donicy od strony północnej można posadzić na przykład słabiej rosnące odmiany różaneczników, które są zimozielone a wiosną efektownie kwitną (nie sugeruję odmian, gdyż jest ich mnogość, a każda szkółka roślin ma w ofercie inne). Atrakcyjne i zarazem zimozielone są także różne odmiany trzmieliny Fortunea ('Emerald Gaiety', 'Canadale Gold', 'Coloratus') lub odmiany cisa pośredniego ('Farmen', 'Summergold'). Taką kompozycję można urozmaicić cieniolubnymi bylinami, na przykład hostami, które również występują w wielu odmianach. Proszę jednak pamiętać, że rośliny posadzone w donicy wymagają intensywniejszej opieki niż te rosnące w naturalnym gruncie. W okresie ciepłym są bardziej wrażliwe na przesychanie, a zimą na przemarzanie, trzeba je również bardziej starannie zasilać nawozami.Na zimę donica musi być ocieplona, na przykład zaizolowana styropianem, by rośliny nie przemarzły. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta