Pomarszczone liście storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:59

Kupiłam w kwiaciarni storczyka Phalaenopsis. Na początku było wszystko dobrze. Po krótkim czasie zaczęły marszczyć się liście, a korzenie zupełnie (ale nie wszystkie) wysuszyły się. Dziwne jest to, że mały liść zaczyna rosnąć od góry, a roślina nadal ma kwiaty (kwiaty nie opadają). Miejsca nie zmieniałam. Jak ją podlewać (dotychczas podlewałam tylko trochę raz w tygodniu)? Czy pomarszczone liście będą takie jak dawniej? Dlaczego tak się dzieje?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Z opisu wygląda, że storczyk jest zbytnio wysuszony, bo i liście tracą turgor i korzenie są suche. Phalaenopsis należy podlewać obficie, ale rzadko. W praktyce robi się to przez zanurzenie całej doniczki w większym pojemniku z wodą (po brzegi), na 40-60 minut, aby podłoże dobrze nasiąkło. Po tym czasie należy wodę z doniczki odsączyć i czekać do zupełnego wyschnięcia podłoża. Czy są to 3, 6, czy 10 dni zależy od temperatury i wilgotności otoczenia. Proszę także przeczytać Przewodnik dla Początkujących: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html oraz podstawowe zasady uprawy storczyków: http://www.orchidarium.pl/uprawa/uprawa.htm Jeżeli zastosuje się Pani do wymienionych zaleceń, liście powinny odzyskać turgor.

Inne porady tego eksperta