Pomarszczone liście storczyka [Porada eksperta]

2013-01-10 12:59

Kupiłam w kwiaciarni storczyka Phalaenopsis. Na początku było wszystko dobrze. Po krótkim czasie zaczęły marszczyć się liście, a korzenie zupełnie (ale nie wszystkie) wysuszyły się. Dziwne jest to, że mały liść zaczyna rosnąć od góry, a roślina nadal ma kwiaty (kwiaty nie opadają). Miejsca nie zmieniałam. Jak ją podlewać (dotychczas podlewałam tylko trochę raz w tygodniu)? Czy pomarszczone liście będą takie jak dawniej? Dlaczego tak się dzieje?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Z opisu wygląda, że storczyk jest zbytnio wysuszony, bo i liście tracą turgor i korzenie są suche. Phalaenopsis należy podlewać obficie, ale rzadko. W praktyce robi się to przez zanurzenie całej doniczki w większym pojemniku z wodą (po brzegi), na 40-60 minut, aby podłoże dobrze nasiąkło. Po tym czasie należy wodę z doniczki odsączyć i czekać do zupełnego wyschnięcia podłoża. Czy są to 3, 6, czy 10 dni zależy od temperatury i wilgotności otoczenia. Proszę także przeczytać Przewodnik dla Początkujących: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html oraz podstawowe zasady uprawy storczyków: http://www.orchidarium.pl/uprawa/uprawa.htm Jeżeli zastosuje się Pani do wymienionych zaleceń, liście powinny odzyskać turgor.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.