Palma areca: jak przesadzać i podlewać [Porada eksperta]

2019-12-17 10:00
Palma areka
Autor: GettyImages Palma areka dobrze wygląda we wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym

Właśnie kupiłam piękną palmę areca w Leroy Merlin. Ma około 120 cm, rośnie w doniczce o średnicy 23 cm. Nie wiem, czy powinnam ją jak najszybciej przesadzić (jako że została kupiona w markecie, a te rośliny z reguły się przesadza), czy może za jakiś czas? Jeśli przesadzić, to do jakiej doniczki - na pewno nieco szerszej, tylko o jakim kształcie (typowy dla palm - podłużny)? Bardzo bym chciała trzymać te palmę w osłonce, dlatego myślałam, ze przesadzę ja do większej o te 3 cm, ale w kształcie (niska doniczka - około 23 cm) takim, jak jest aktualnie - czy tak można? Mam też pytanie odnośnie podlewania. Czy palmę areca należy podlewać do doniczki? Czy jeśli woda będzie zalegać w podstawce, trzeba ja usunąć, czy sama wyparuje?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Podłoże dla palmy areka powinno być żyzne, przepuszczalne, wilgotne. Areka potrzebuje dużo światła, ale nie bezpośredniego nasłonecznienia. Zimą najlepiej czuje się w pomieszczeniu,w którym temperatura wynosi 10-15 st. C. Źle znosi suche powietrze - dobrze więc zraszać ją co kilka dni przez cały rok (im wokół jest cieplej, tym częściej). Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej keramzytem zalanym wodą. Latem należy podlewać obficie, a zimą gdy podłoże przeschnie.
Palme areka zasila się od marca do października płynnym nawozem wieloskładnikowym zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Liści nie należy nabłyszczać. Przesadzić palmę można teraz, do doniczki większej o około 4 cm (średnica górna) na dno należy nasypać warstwę keramzytu jako drenaż. Najlepsze są doniczki wysokie rozszerzające się ku górze, jednak w przypadku areki może być szeroka, ale nie płaska. Woda na podstawce może pozostawać jednak nie powinna sięgać wyżej, niż warstwa drenażu wewnątrz doniczki – korzenie nie mogą moczyć się w wodzie, bo będą zagniwać.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE