Jak nawozić rośliny doniczkowe razem z podlewaniem? Letnie i zimowe nawożenie roślin doniczkowych

2024-07-15 12:41

Jak nawozić rośliny doniczkowe wraz z podlewaniem? Czy wszystkie rośliny doniczkowe mogę nawozić tak samo? Jak często i jak podlewać? Czy latem i zimą nawozimy tak samo?

Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Najczęściej do nawożenia kwiatów domowych stosuje się nawozy płynne.

Spis treści

  1. Jak często nawozić rośliny doniczkowe?
  2. Rodzaje nawozów do roślin
  3. Zimowe nawożenie roślin doniczkowych
  4. Które rośliny nawozimy zimą?
  5. Nawożenie domowych roślin doniczkowych. Zdjęcia
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Ponieważ są różne rodzaje nawozów (także dla roślin doniczkowych każdy producent przygotowuje własną kompozycję składników), należy stosować się do wskazówek podanych na opakowaniu. Niektóre nawozy aplikuje się podczas podlewania wraz z wodą, inne miesza się z podłożem (granulki) lub wtyka do ziemi (pałeczki, tabletki i koreczki).

Inne porady tego eksperta

Jak często nawozić rośliny doniczkowe?

Są nawozy wolno działające, które stosuje się zwykle raz na trzy miesiące. Zazwyczaj roślinom doniczkowym pokojowym w sezonie wegetacyjnym wystarcza nawożenie co dwa tygodnie.

Jeśli jednak są to sezonowe rośliny balkonowe obficie kwitnące (np. pelargonie, surfinie, fuksje) warto nawozić je co tydzień, bo tworzą dużą masę liści i kwiatów i szybko wyczerpują zasoby zawarte w podłożu. Ale najlepiej kierować się opisem znajdującym się na opakowaniu nawozu, bo przenawożenie przynosi skutek odwrotny od zamierzonego i rośliny chorują.

Rodzaje nawozów do roślin

  • mineralne - mają postać proszku, granulek, koncentratu lub żelu.
  • organiczne (najczęściej kompost przetworzony przez dżdżownice, biohumus lub ptasie guano) – mają formę płynną, rozcieńcza się je w wodzie do podlewania.
  • organiczno-mineralne – mają formę koncentratu.

Zimowe nawożenie roślin doniczkowych

Niektóre z roślin zimą przechodzą w czas spoczynku, ale są też takie, które należy nawozić. Zimowe nawożenie roślin doniczkowych różni się od nawożenia wiosennego i musi być dostosowane do indywidualnych wymagań danego gatunku rośliny. Do nawożenia roślin zimą stosuje się specjalne nawozy zimowe, zawierające w swoim składzie głównie potas, fosfor i niezbędne mikroelementy.

Które rośliny nawozimy zimą?

Zimowego nawożenia potrzebują przede wszystkim gatunki, których kwitnienie przypada na miesiące zimowe, np. azalie doniczkowe, cyklameny, kamelie, poinsecje (czyli gwiazdy betlejemskie), begonie zimowe, pierwiosnki kubkowate, szlumbergery, czyli grudniki oraz kalanchoe.

Opracowanie: redakcja serwisu

Nawożenie domowych roślin doniczkowych. Zdjęcia

#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają