Jak nawozić rośliny doniczkowe razem z podlewaniem? [Porada eksperta]

2021-01-20 11:07
Nawożenie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Najczęściej do nawożenia kwiatów domowych stosuje się nawozy płynne

Jak nawozić rośliny doniczkowe wraz z podlewaniem? Czy wszystkie rośliny doniczkowe mogę nawozić tak samo? Mam nawóz do roślin doniczkowych. Proszę o szczegółowe wyjaśnienie (jak często i jak podlewać).

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Ponieważ są różne rodzaje nawozów (także dla roślin doniczkowych każdy producent przygotowuje własną kompozycje składników) należy stosować się do wskazówek podanych na opakowaniu. Niektóre nawozy aplikuje się podczas podlewania wraz z wodą, inne miesza się z podłożem (granulki) lub wtyka do ziemi (pałeczki, tabletki i koreczki). Są też nawozy wolno działające, które stosuje się zwykle raz na trzy miesiące. Zazwyczaj roślinom doniczkowym pokojowym w sezonie wegetacyjnym wystarcza nawożenie co dwa tygodnie. Jeśli jednak są to sezonowe rośliny balkonowe obficie kwitnące (np. pelargonie, surfinie, fuksje) warto nawozić je co tydzień, bo tworzą dużą masę liści i kwiatów i szybko wyczerpują zasoby zawarte w podłożu. Ale najlepiej kierować się opisem znajdującym się na opakowaniu nawozu, bo przenawożenie przynosi skutek odwrotny od zamierzonego i rośliny chorują.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.