Narcyz czy żonkil? Czym się różnią? Jak wyglądają? [Ekspert wyjaśnia]

2024-04-11 19:03

Narcyzem można obraźliwie kogoś nazwać, ale żonkilem nie. Sadzę cebule od wielu lat, jednak nigdy nie zastanawiałem się czym się różni narcyz od żonkila. A więc nasuwa się pytanie: co nazwać narcyzem, a co żonkilem. Wydaje mi się, że żonkil to nazwa dla żółtego narcyza. Więc narcyz to żonkil - napisał czytelnik, Mateusz W. Ekspert odpowiada.

Narcyz 'Carlton'
Autor: Jolanta Piekarz Narcyz 'Carlton'
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Narcyz (Narcissus) to nazwa rodzaju należącego do rodziny Amarylkowate (Amaryllidaceae). Znane nam i sadzone w ogrodach narcyzy pochodzą od kilkudziesięciu gatunków rosnących dziko w Europie i Azji. Kwiaty roślin należących do tego rodzaju składają się dwóch części: zewnętrznych płatków i części wewnętrznej zwanej przykoronkiem. Płatki są podłużne i zaostrzone, a przykoronek u niektórych odmian ma kształt rurki, u innych jest większy i bardziej okazały niż płatki. Może być tej samej barwy co płatki lub różnić się od nich.

Odmiany narcyzów podzielono na 12 grup, a kryterium były gatunki, od których pochodzą oraz budowa kwiatów Jedną z grup stanowią narcyzy Poeticus (Narcissus poeticus). Ich pachnące kwiaty mają małe kolorowe przykoronki otoczone białymi płatkami. Na łodydze często rozwijają się dwa kwiaty. Te właśnie rośliny popularnie nazywamy narcyzami.

W innej grupie są narcyzy trąbkowe nazywane popularnie żonkilami (Narcissus jonquilla) czyli narcyz żółty – u tych roślin płatki i przykoronek mają zbliżoną długość, z każdej cebuli wyrasta zwykle jeden duży kwiat (najczęściej biały lub żółty (ale coraz częściej można spotkać również odmiany dwukolorowe). Reasumując: odpowiedź na pana pytanie brzmi: tak, żonkil to żółty narcyz (każdy żonkil jest narcyzem, ale nie każdy narcyz jest żonkilem).

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż

Zobacz też: Jak urządzić taras? Meble, które są na topie! Niech zdjęcia będą inspiracją

#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż