Jak przycinać kalanchoe po kwitnieniu [Porada eksperta]

2019-01-21 13:45
Kalanchoe
Autor: Konrad Kalbarczyk

Mam pytanie odnośnie kalanchoe. Mam dwa "okazy" od około roku i oba kwitną już trzeci raz, ale nie wiem jak je przycinać. Rozrosły się trochę i wyglądają, jakby zdziczały. Rośliny nie kwitną jak za pierwszym razem (w miejscu gdzie kończą się liście), ale dzieli je od liści łodyga długości kilku-kilkunastu cm, wyglądają dziwnie...

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Kalanchoe blossfeldiana po kwitnieniu należy przycinać. Pędy można skrócić nawet o połowę, nad pąkiem śpiącym skierowanym na zewnątrz rośliny. Powodem „wyciągnięcia się” kwiatostanów może być niedostatek światła słonecznego (zimą powinny stać w miejscu dobrze oświetlonym). Być może jednak rośliny przygotowywano do sprzedaży stosując preparaty skarlające, dzięki czemu miały zwarty pokrój. Teraz związki chemiczne przestały działać i odmiana ma swą charakterystyczną, choć może mniej atrakcyjną formę. Jeżeli przycięcie nie pomoże, trzeba ja polubić taką, jaka jest.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE