Jak podlewać sukulenty? Czy sukulenty lubią zraszanie? Wszystko o podlewaniu sukulentów
Sukulenty to rośliny, którym nie jest straszna okresowa susza. Nie oznacza to jednak, że mogą obyć się bez wody. Jak więc podlewać sukulenty? Jak wygląda przelany sukulent? Czy sukulenty lubią zraszanie? To wszystko trzeba wiedzieć o podlewaniu sukulentów.
Sukulenty to rośliny, które przystosowały się do tymczasowego niedoboru wody. Potrafią bowiem zgromadzić wodę specjalnie do tego celu przeznaczonych organach: liściach, łodygach i korzeniach. Nie znaczy to jednak, że sukulentów nie trzeba podlewać!
Spis treści
- Doniczki i podłoże do uprawy sukulentów - to ważne!
- Kiedy podlewać sukulenty?
- Jak podlewać sukulenty? Jak często?
- W jaki sposób podlewać sukulenty?
- Czy sukulenty lubią zraszanie?
- Jaką wodą podlewać sukulenty?
Doniczki i podłoże do uprawy sukulentów - to ważne!
- Doniczki, w których uprawiamy sukulenty w domu koniecznie muszą mieć otwór w dnie, przez który odpływać będzie nadmiar wody. Sukulenty bowiem nie mogą "stać w wodzie". Specjaliści polecają dla sukulentów doniczki ceramiczne - przez ich ścianki możliwe jest parowanie wody, co zapobiega zatrzymywaniu wilgoci w podłożu.
- Podłoże do uprawy sukulentów powinno być lekkie, przepuszczalne, luźne, szybko przesychające. Najlepiej kupić gotowe podłoże do kaktusów i sukulentów, ale można też przygotować je samodzielnie, mieszając w równych częściach ziemię uniwersalną, perlit, piasek, drobny keramzyt, wermikulit. Taka mieszanka powinna więc zawierać 20 % ziemi i 80 % rozluźniaczy (piasek, perlit, keramzyt, żwirek, wermikulit).
Kiedy podlewać sukulenty?
Przed podlaniem sukulenta należy zawsze sprawdzić wilgotność ziemi w doniczce. Sukulenty podlewamy bowiem dopiero wtedy, kiedy ziemia w której rosną jest całkowicie sucha! To ważne, by między kolejnymi podlewaniami zrobić przerwę konieczną na przeschnięcie ziemi. Jeśli ziemia w doniczce jest nadal dosyć wilgotna, lepiej wstrzymać się z podlewaniem. W przeciwnym razie sukulenty mogą zacząć gnić od nadmiaru wody. Ważne, aby podłoże w doniczce nie było stale mokre!
Inną wskazówką, że sukulent potrzebuje podlewania jest marszczenie się liści - to sygnał, że roślina zużywa zapas wody składowany w liściach i trzeba dostarczyć jej wodę.
Pamiętaj, że sukulenty lepiej przesuszyć, niż przelać! Nadmierna wilgotność podłoża jest jednym z głównych powodów gnicia sukulentów.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Eszeweria
Jak podlewać sukulenty? Jak często?
To, jak często należy podlewać sukulenty, zależy od tego, czy rośliny są w okresie wegetacji, czy w okresie spoczynku, ale również od temperatury otoczenia, stanu zdrowia roślin oraz wymaganiami danego gatunku.
- Wiosną sukulenty podlewamy średnio raz na tydzień.
- Latem sukulenty podlewamy 1-2 razy w tygodniu.
- Od października do marca, gdy sukulenty przechodzą okres spoczynku, podlewamy je bardzo oszczędnie i okresowo - wystarczy raz w miesiącu.
Zawsze jednak zanim dostarczymy wodę, sprawdzamy podłoże: jeśli jest jeszcze wilgotne - z podlewaniem się wstrzymujemy, ale gdy jest suche, to znak, że trzeba roślinę podlać.
W jaki sposób podlewać sukulenty?
W podlewaniu sukulentów obowiązuje zasada: raz na jakiś czas, ale za to obficie. Lepiej jest zatem podlać te rośliny raz a dobrze, niż często niewielką ilością wody. Podczas podlewania woda powinna dotrzeć do korzeni. Przy skąpym, powierzchownym podlewaniu woda nie nawilży całego podłoża w doniczce i nie przeniknie do korzeni.
Podlewać sukulenty należy więc okresowo, ale obficie, tak aby woda przenikała w głąb podłoża. Po podlewaniu zawsze trzeba usunąć nadmiar wody z podstawki.
Podlewając zawsze lejemy wodę bezpośrednio na podłoże, starając się nie moczyć części nadziemnych roślin. Wodę lejemy do momentu, aż zacznie wyciekać otworem w dnie doniczki. Następnie odstawiamy na około 20 minut doniczkę (np. na kratkę), pozwalając na obcieknięcie wody, po czym proces powtarzamy 2-3-krotnie. Na koniec odstawiamy roślinę na podstawkę.
Czy sukulenty lubią zraszanie?
Sukulentów nie należy zraszać! Woda pozostająca na ich liściach czy pędach może doprowadzić do pojawienia się ciemnych plam, a w konsekwencji do gnicia bądź rozwinięcia się chorób grzybowych.
- Przeczytaj też: Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin doniczkowych w domu? Te sposoby się sprawdzą!
Jaką wodą podlewać sukulenty?
Sukulenty najlepiej podlewać deszczówką lub wodą destylowaną. Można też do podlewania wykorzystać wodę z kranu, ale ponieważ jest ona zbyt twarda dla roślin, to wcześniej trzeba ją przegotować i ostudzić do temperatury pokojowej.
Przeczytaj też:
- Podlewanie aloesu - jak polewać aloes, aby długo wyglądał efektownie i zdrowo? Czy aloes lubi mokro?
- Jak często podlewać gwiazdę betlejemską? Czy gwiazda betlejemska lubi mokro czy sucho?
- Jak podlewać cyklamen? Jak często podlewa się cyklamen?
- Jak podlewać anturium, by zdrowo rosło i bujnie kwitło?