Jak uratować zalany ogród po powodzi? Jak usunąć wodę z zalanego ogrodu? Co zrobić z roślinami?

2024-09-17 13:21

Powódź to jedna z najgroźniejszych i najbardziej niszczycielskich w skutkach klęsk żywiołowych. Skutki powodzi w ogrodach mogą być katastrofalne: nadmiar wody, błoto i zniszczenia mogą poważnie uszkodzić rośliny oraz glebę. Jak można uratować ogród po powodzi? Co zrobić, by po powodzi przywrócić ogród do życia?

Spis treści

  1. Dlaczego nadmiar wody w ogrodzie jest groźny dla roślin?
  2. Jak usunąć wodę z zalanego ogrodu?
  3. Ratowanie roślin zalanych przez powódź
  4. Jak zadbać o trawnik po powodzi?
  5. Co zrobić z glebą w ogrodzie po powodzi?

Po przejściu fali powodziowej, gdy woda już opadła, naszym oczom ukazuje się zniszczony ogród. Jeśli chcemy uratować rośliny, które w nim rosną, trzeba działać. Tak szybko, jak jest to możliwe, postarajmy się odwodnić cały teren ogrodu i usunąć naniesiony muł. Te działania pozwolą nam ocenić straty w roślinności i ogrodowych założeniach. Podpowiadamy, jak uratować zalany ogród i skutecznie usunąć z niego nadmiar wody, aby ogród wrócił do formy.

Dlaczego nadmiar wody w ogrodzie jest groźny dla roślin?

Dzięki korzeniom rośliny pobierają z podłoża nie tylko wodę z rozpuszczonymi w niej składnikami mineralnymi, ale także większą część niezbędnego im do życia tlenu. Jeśli korzenie przez dłuższy czas pozostają zalane wodą, dochodzi do zachwiania stosunków powietrzno-wodnych i rośliny po prostu się duszą! Im dłużej rośliny są zalane wodą, tym bardziej się one osłabiają, uszkodzeniu ulegają ich systemy korzeniowe, a w skrajnych wypadkach mogą ulec gniciu i obumarciu.

Nadmiar wody może prowadzić także do znacznego zmniejszenia cennych składników odżywczych w glebie. Giną też rozmaite zwierzęta i mikroorganizmy glebowe. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze usunięcie nadmiaru wody i przywrócenie roślinom ogrodowym odpowiedniego środowiska wzrostu.

Jak usunąć wodę z zalanego ogrodu?

Jeśli ogród został zalany podczas powodzi, ważne jest szybkie podjęcie działań ratunkowych, które mogą pomóc ocalić rośliny przed trwałymi uszkodzeniami. Na początek należy usunąć nadmiar wody.

  • Odpompowanie wody z zalanego terenu

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem usunięcia wody z zalanego ogrodu jest użycie pompy zanurzeniowej, która pomoże wypompować nadmiar wody z ogrodu i skierować ją na teren, gdzie nie będzie już zagrażała roślinności. By korzystać z pompy, musimy mieć dostęp do źródła zasilania.

  • Ręczne usuwanie wody

W przypadku małego ogrodu wodę usuwać można także za pomocą wiader lub innych większych pojemników. Jest to czasochłonne, ale skuteczne w przypadku niewielkich zalanych obszarów.

  • Rowy odpływowe

Jeśli woda gromadzi się w jednym miejscu ogrodu, można spróbować przekopać rowy odpływowe, które odprowadzą wodę z najbardziej zalanych miejsc na niższy teren lub tam, gdzie już nie zaszkodzi roślinom ogrodowym.

  • Wykorzystanie materiałów absorbujących wodę

W szybkim pochłonięciu wody i przywróceniu ogrodu do normalnego stanu pomocne będą również materiały absorbujące wodę, np. piasek, trociny, kora drzewna.

Ratowanie roślin zalanych przez powódź

Woda powodziowa często niesie ze sobą błoto, śmieci i zanieczyszczenia, które mogą osadzać się na roślinach. Na początek warto więc delikatnie opłukać liście i łodygi roślin wodą, aby usunąć nagromadzony brud, który może blokować fotosyntezę i oddychanie roślin, umożliwiając roślinom dostęp do tlenu i światła. Podczas takiego czyszczenia unikajmy silnego strumienia wody, by nie uszkodzić delikatnych tkanek.

Sprawdzamy czy rośliny nie mają objawów gnicia lub uszkodzeń mechanicznych. Warto delikatnie odkopać niektóre rośliny, aby ocenić stan ich korzeni. Jeśli korzenie są miękkie i brązowe, może to oznaczać, że zaczęły gnić. W takim przypadku usuwamy zniszczone korzenie i przesadzamy roślinę w inne miejsce, gdzie gleba jest lepiej przepuszczalna. Dodatkowo można poprawić drenaż w nowym miejscu, dodając do dołka żwir lub kompost.

Należy także usunąć wszystkie martwe, gnijące lub wyraźnie uszkodzone nadziemne części roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. Przycinanie martwych gałęzi i liści pomoże roślinom skierować energię na regenerację zdrowych części. W przypadku cięcia drzew i krzewów, pamiętajmy o zabezpieczaniu ran maścią ogrodniczą z domieszką środka grzybobójczego. Usuwamy z ogrodu wszystkie obumarłe i całkowicie zniszczone rośliny.

Uwaga!
Ogród warzywny po powodzi

Autor: GettyImages

Zalany ogród warzywny

Ponieważ woda powodziowa zawiera wiele zanieczyszczeń oraz niebezpiecznych bakterii i mikroorganizmów, dlatego wszystkie warzywa i zioła, które były zalane podczas powodzi, trzeba niestety wyrzucić. Plonów z ogrodu, który został zalany nie wolno spożywać! Zaleca się odkażenie gleby wapnem i wysianie nawozów zielonych. Dopiero w następnym roku można uprawiać rośliny w warzywniku.

Jak zadbać o trawnik po powodzi?

Powódź stanowi ogromne zagrożenie dla ogrodowych trawników. Jeśli nurt przepływającej wody nie wymył trawy, to po przejściu wielkiej wody trawnik jest zazwyczaj cały w mule. Osad ten zatyka aparaty szparkowe trawy i jeśli go nie zmyjemy, to murawa zacznie gnić. Innym problemem występującym po powodzie jest nadmierna wilgoć, która może spowodować rozrastanie się mchu i rozwój chorób grzybowych. Dlatego przez pewien czas po ustąpieniu wody, lepiej nie kosić trawnika - wysoka trawa lepiej odparowuje wodę.

Po trawniku nasiąkniętym wodą lepiej nie chodzić, gdyż możemy w ten sposób zniszczyć darń. Gdy trawnik przeschnie należy rozluźnić i napowietrzyć glebę za pomocą wideł lub aeratora, a następnie rozsypać nieco piasku.

Co zrobić z glebą w ogrodzie po powodzi?

Po powodzi na powierzchni gleby w ogrodzie może znajdować się wiele zanieczyszczeń, takich jak liście, gałęzie, śmieci i osad. Ważne jest ich szybkie usunięcie, aby nie uszkodziły podłoża ani nie spowodowały dalszych problemów. Należy uprzątnąć nagromadzone błoto, ostrożnie zbierając osad z powierzchni gleby, unikając uszkodzenia roślin.

Po ustąpieniu wody, ziemia może być mokra, zbita, co utrudnia dostęp tlenu do korzeni rosnących w niej roślin. By pomóc glebie wrócić do formy, warto ją napowietrzyć, spulchniając widłami lub motyką – umożliwi to lepszy dostęp powietrza w głąb gleby i przyspieszy proces osuszania podłoża. Jeśli gleba jest ciężka i gliniasta, dobrze jest dodać do niej materiały poprawiające drenaż, takie jak piasek, perlit lub żwir – poprawi to przepuszczalność podłoża.

Przeczytaj też:

Listen to "Dom dotknięty powodzią. Jak zadbać o bezpieczeństwo. Piotr Laskowski, redaktor naczelny Muratora" on Spreaker.
Dom dotknięty powodzią: Jak zadbać o bezpieczeństwo?