Jak poznać, czy działka jest narażona na zalanie?
Po ulewnych deszczach lub roztopach wzrasta zagrożenie powodzią. Więcej wody jest w rzekach i jeziorach, podnosi się też poziom wody gruntowej, co grozi zawilgoceniem domu. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy działka, którą chcemy kupić, nie jest narażona na takie niebezpieczeństwo. Czy nie leży na terenie zalewowym?
Spis treści
- Działka nad stawem
- W sąsiedztwie glinianek i rozlewisk
- Blisko rowu melioracyjnego
- Zanim kupisz działkę, sprawdź lub spytaj sąsiadów
Znacznie łatwiej jest zapobiec skutkom powodzi niż je usunąć. Dlatego też przed podjęciem decyzji o zakupie działki położonej nad stawem lub w sąsiedztwie glinianek i rozlewisk warto rozważyć wszelkie za i przeciw.
Działka nad stawem
Dom nad samą wodą jest pomysłem bardzo kuszącym, jednak przed jej zakupem koniecznie trzeba wykonać badania geotechniczne. Bez nich nie ma pewności, że grunt pozwala posadowić budynek przy linii wody. Warto też wiedzieć o tym, że prawo nakazuje pozostawić swobodny dostęp do wód stanowiących własność państwa. Ale dom nad własnym stawem? Dlaczego nie.
W sąsiedztwie glinianek i rozlewisk
Dzikie oczko może stać się początkiem pięknego, uporządkowanego stawu. Jednak przed zakupem działki trzeba sprawdzić, czy na pozostałej części tereniu można wybudować dom. Może się okazać, że występują tam grunty organiczne, na przykład torfy, które nie nadają się do bezpośredniego posadowienia budynku. Na pewno nie warto budować tu domu z piwnicą. Trzeba także pamiętać o dokładnym wykonaniu zabezpieczeń hydroizolacyjnych.
Blisko rowu melioracyjnego
Rów melioracyjny to znak, że teren jest podmokły. Właśnie dlatego działkę najlepiej oglądać wiosną, gdy poziom wód gruntowych jest najwyższy. Warto się również dowiedzieć, czy sąsiednie posesje są podpiwniczone i czy piwnice są suche. Zdarza się, że rów nie zawsze odprowadza wodę, bywa przepełniony, a wtedy zamiast odwadniać - nawadnia działkę. Stanowi też zagrożenie dla małych dzieci.
O tym, że teren jest zalewowy, mogą świadczyć:
- rodzaj i stan wód - gdy działka znajduje się w pobliżu rzeki, stawu lub jeziora, to teren jest podmokły lub nawodniony. Wówczas istnieje ryzyko, że działka jest położona na terenie zalewowym.
- roślinność dominująca na danym terenie – dziko rosnące drzewa i krzewy liściaste (olcha, wierzba) oraz rośliny takie jak skrzyp polny, krwawnice, sitowie czy wełnianki świadczą o tym, że woda gruntowa jest blisko powierzchni terenu.
Natomiast o tym, że woda gruntowa jest głęboko, świadczyć może obecność drzew iglastych (sosny) oraz roślin takich jak rozchodnik, szczaw polny, macierzanka i żarnowiec.
Zanim kupisz działkę, sprawdź lub spytaj sąsiadów
- Czy w okolicznych podpiwniczonych domach piwnice są suche, a jeśli zalewa je woda, to jak często i do jakiego poziomu?
- Czy widać ślady zawilgoceń na sąsiednich budynkach?
- Czy po deszczach na danym terenie długo stoi woda?
- Jaki jest poziom wody w studni?
Długotrwała obecność wody na powierzchni gruntu po opadach deszczu świadczy o tym, że grunt jest słabo przepuszczalny. A poziom wody w studni o tym, jaki jest poziom wody gruntowej. Jeśli nie ma możliwości sprawdzenia go w studni, to warto wykonać próbny wykop lub odwiert. W przypadku bliskości zbiornika wodnego i wysokiego poziomu wód gruntowych ważna jest obecność zabezpieczeń przeciwpowodziowych (wały, zbiorniki retencyjne lub rowy melioracyjne) - jeśli są, a ich stan jest dobry, to zagrożenie powodzią może być niewielkie.
Czytaj też:
- Dom po powodzi - zalany dom. Co zrobić z wyposażeniem?
- Co zrobić z zalaną podłogą, stropem i ścianami?
- Zalany dom. Jak się zabrać do remontu? Gdzie szukać pomocy?