Zalany dom. Co z wyposażenia domu można uratować, a co trzeba wyrzucić?
Niestety, wielu zalanych przez powódź rzeczy nie da się umyć, wyprać i zdezynfekować. Trzeba je wyrzucić, bo nawet po wysuszeniu będą siedliskiem bakterii, które przyniosła ze sobą woda powodziowa. Będą też śmierdzieć.
Spis treści
- Z domu bezwzględnie należy wyrzucić:
- Ze ścian i z podłóg trzeba usunąć:
- Zamoczone meble
- Wyposażenie kuchenne
- Ubrania i pościel
- Urządzenia RTV i AGD
- Ważne papiery i dokumenty
- Śmieci i odpady
Przed przystąpieniem do prac należy założyć odzież ochronną – fartuch, gumowe buty i rękawiczki. Trzeba otworzyć okna i drzwi. Po sprawdzeniu, czy nie zagraża nam niebezpieczeństwo ani obsunięcia się ziemi z podmytej skarpy, można przystąpić do usuwania szkód.
W wielu domach po ustąpieniu powodzi nadal stoi woda – widoczna w najniżej położonych miejscach, jak piwnice czy garaże, i niewidoczna – w różnych ukrytych zagłębieniach ścian, stropów czy pod podłogą w piwnicy. Pierwsze prace powodzian polegają na dokładnym usunięciu wody i szlamu, a następnie wymyciu wnętrza domu, ścian, sprzętów. Jeżeli dom jest podpiwniczony, trzeba odpompować wodę z piwnic.
Uwaga! Nie należy wypompowywać wody z piwnicy, jeśli w otoczeniu domu poziom wód gruntowych jest wciąż znacznie wyższy niż przed powodzią (można to sprawdzić w pobliskich studniach). Jeżeli zacznie się ją pompować, może napływać nowa, a szybkie pompowanie może wtedy zagrozić fundamentom i spowodować uszkodzenie budynku.
Z domu bezwzględnie należy wyrzucić:
- tapczany, wersalki, fotele i inne meble tapicerowane;
- materace, koce, kołdry i poduszki;
- pluszowe zabawki i dywany;
- czasopisma i książki.
Ze ścian i z podłóg trzeba usunąć:
- wszystkie rodzaje tapet i folie samoprzylepne;
- tynki i płyty gipsowo-kartonowe;
- boazerie drewniane;
- powłoki z farb emulsyjnych i klejowych;
- klepkę i mozaikę drewnianą wraz z klejem;
- wykładziny dywanowe i PCW (na włókninie i tkaninie), panele.
Powtórnie można wykorzystać jedynie płytki ceramiczne mocowane na klej. Przedtem należy je skuć i oczyścić. Płytki i boazerie z twardego PCW można umyć. Dopiero po takich zabiegach można je ponownie ułożyć.
Zamoczone meble
Można ratować antyki lub solidne drewniane meble. Trzeba je umyć, zdezynfekować i wysuszyć z dala od słońca i bezpośredniego strumienia gorącego powietrza.
Wyposażenie kuchenne
Należy je dokładnie wymyć, a następnie gotować co najmniej 15 minut w wodzie z dodatkiem sody (1-2 łyżeczki na litr) pod przykryciem. Trzeba wyrzucić naczynia porowate (gliniane, kamionkowe).
Ubrania i pościel
Wszystkie przedmioty, których nie wyrzucamy, powinny zostać dokładnie wyprane, wymyte i zdezynfekowane. Najlepszą metodą dezynfekcji jest stosowanie wysokiej temperatury, gorącego powietrza (na przykład w piekarniku), gotowanie, wyparzanie, prasowanie. Ubrania i pościel należy wyprać w jak najwyższej dopuszczalnej temperaturze (najlepiej więcej niż jeden raz), a następnie wyprasować. Te rzeczy, które można, dobrze jest zdezynfekować, mocząc je w roztworze preparatów do chlorowego wybielania.
Urządzenia RTV i AGD
Sprawne lodówki i zamrażarki po starannym umyciu i osuszeniu należy zdezynfekować, używając wszystkich dostępnych w handlu chlorowych środków dezynfekcyjnych. Przed użyciem sprzęt należy dobrze wywietrzyć. Przed ewentualnym oddaniem go do naprawy trzeba go wymyć, zdezynfekować i z otwartymi drzwiczkami ustawić na podkładkach w przewiewnym pomieszczeniu. Zalany sprzęt elektroniczny należy uznać za bezpowrotnie stracony.
Ważne papiery i dokumenty
Nadmiar wody należy usunąć, wkładając między mokre kartki suchy papier lub bibułę. Aby powstrzymać rozwój pleśni, można posypać je sodą oczyszczoną, najpierw jednak powinno się sprawdzić na kawałku zamoczonego papieru, czy nie rozmaże się w ten sposób atramentu albo nie zniszczy go w inny sposób. Trzeba działać szybko. Niesuszone przez kilka dni papiery mogą całkiem rozmięknąć i nie da się ich już uratować.
Śmieci i odpady
Wszystkie usuwane sprzęty należy traktować jak zakażone – przed wyrzuceniem zapakować je w worki foliowe, związać i wyrzucać w miejsce wskazane przez lokalne władze lub do podstawionych kontenerów. Jeżeli jest to możliwe, dobrze jest je segregować, co ułatwi ich wywóz w najodpowiedniejsze miejsce. Nie powinno się wyrzucać jedzenia i odpadów, które mogą przyciągnąć zwierzęta czy owady. Zepsute jedzenie i fekalia trzeba pakować w szczelne worki foliowe i wyrzucać do zbiorników na śmieci. Doły kloaczne lub fekalia można przesypać wapnem chlorowanym według zaleceń producenta wapna podanych na opakowaniu.
Paląc sprzęty, trzeba być bardzo ostrożnym – większość mebli jest wykonana z materiałów lub pokryta substancjami, które podczas spalania na powietrzu wydzielają trujące związki. Najlepiej więc składować takie odpady w wyznaczonych miejscach, z których zabiorą je specjalne służby.