Jak skutecznie pozbyć się skrzypu z działki? [Porada eksperta]

2019-05-31 10:52
Skrzyp polny
Autor: GettyImages Skrzyp polny

Moją działkę porasta skrzyp. Próbowałam się go pozbyć, opryskując Roundupem, ale niestety, bez rezultatu, bo skrzyp odrósł. Jak się go definitywnie pozbyć?

Radzi: Redakcja serwisu

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.

Roundup nadaje się do zwalczania skrzypu, a oprysk mógł być nieskuteczny z kilku powodów. Być może rośliny były za małe? Roundup wnika przez liście, a następnie rozprzestrzenia się w roślinie, powodując zahamowanie jej wzrostu i zamieranie, dlatego opryskiwane chwasty powinny być odpowiednio duże – co najmniej 10-15 cm. Może oprysk został wykonany tuż po deszczu, kiedy rośliny były mokre, albo niedługo przed deszczem i preparat został zmyty z liści? A może została zastosowana zbyt mała ilość herbicydu? Zalecana dawka Roundupu do zniszczenia skrzypu na powierzchni 100 m2 to 50 ml preparatu rozpuszczone w 2,5 l wody.

Zamiast Roundupu można zastosować inne herbicydy, również wnikające przez liście i następnie rozprzestrzeniające się w roślinie: Bofix 260 EC (40 ml preparatu na 5 l wody wystarczy do opryskania 100 m2 powierzchni działki) lub Starane 250 EC (15 ml preparatu na 5 l wody na 100 m2 powierzchni ogrodu).

Trzeba także pamiętać, że skrzyp rośnie na kwaśnych glebach. Dlatego często wystarczy glebę zwapnować, by pozbyć się tego chwastu. Aby mieć pewność, że zostanie zniszczony, można najpierw opryskać działkę herbicydem, a gdy rośliny zaschną (5-15 dni po zastosowaniu preparatu), ściąć je, rozsypać nawóz wapniowy i przekopać glebę. Przed wykonaniem wapnowania powinien zostać zbadany odczyn gleby (pH), by na tej podstawie określić ilość nawozu. Dla gleb kwaśnych, dawno niewapnowanych można przyjąć orientacyjną dawkę nawozu, na przykład kredy mielonej. Na glebach lekkich (piaszczyste) stosuje się ją w ilości 3,5-4 kg na 100 m2 powierzchni ogrodu, a na glebach ciężkich w ilości 6-7 kg na 100 m2 działki. (eb-g)

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE