Jak rozmnożyć pięknotkę Bodiniera [Porada eksperta]

2020-11-20 10:07
Pięknotka Bodiniera
Autor: Archiwum serwisu Owoce pięknotki Bodiniera

Mam w ogrodzie jeden krzew pięknotki Bodiniera, który w tym roku ma wyjątkowo dużo owoców. Jak mogę rozmnożyć tę roślinę? Czy jest możliwe rozmnożenie z nasion?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Pięknotkę Bodiniera można rozmnażać z nasion, które pobiera się jesienią i do stycznia przechowuje w lodówce. W styczniu nasiona należy wysiać i poddać 8-tygodniowej stratyfikacji (by poprawić równomierność wschodów).

Sprawdza się też rozmnażanie pięknotki Bodiniera przez odkłady: należy przygiąć pęd krzewu do ziemi, przymocować (na przykład widełkami z gałązki), obsypać kopczykiem ziemi i podlewać. Po jakimś czasie pęd ukorzeni się i wtedy można odciąć go od rośliny macierzystej i przesadzić. Można też pobrać latem sadzonki półzdrewniałe i po zanurzeniu w ukorzeniaczu umieścić na rozsadniku. Zdarza się też, że ukorzeniają się gałązki wstawione do wody.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE