Jak prawidłowo pielęgnować tuje wiosną? [Porada eksperta]

2020-03-17 8:32
Tuje
Autor: GettyImages Tuje to jedne z najpopularniejszych iglaków sadzonych w ogrodach

Mam pytanie odnośnie pielęgnacji tui wiosną. Tuje mają już 4 lata. Czy lepszym nawozem pod tuje będzie polifoska czy substral osmocote? Do tego chciałabym dołożyć nawóz organiczny, np. biohumus, tylko nie wiem w jakim odstępie czasowym. I oczywiście do tego oprysk. Czy profilaktycznie lepiej byłoby opryskać przeciw szkodnikom, czy przeciw chorobom grzybowym. Jak rozłożyć w czasie nawozy i opryski?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Najważniejszą sprawą w pielęgnacji żywotników (łac. Thuja) jest zapewnienie im żyznego, stale wilgotnego (ale nie mokrego) podłoża. Dlatego warto wiosną zasilać je kompostem, który nie tylko dostarcza próchnicy, ale poprawia strukturę gleby i zwiększa jej chłonność.

Żywotniki - jeśli mają odpowiednie stanowisko - są odporne na choroby i szkodniki. Zagrożeniem może być rozprzestrzeniająca się obecnie fytoftoroza, ale opryski chemiczne jej nie zwalczają. Wskazane są działania profilaktyczne, jak dodawanie do podłoża mielonej kory sosnowej oraz opryskiwanie preparatem Biosept active (wyciąg z grejpfruta) lub preparatem zawierającym EM-y, czyli efektywne mikroorganizmy (informacje na ten temat można znaleźć w internecie).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE