Opadaja liście z grubosza - co robić? [Porada eksperta]

2017-12-15 9:26

Dzień dobry, mam problem z gruboszem: od jakiegoś czasu pojawił się na roślinie biały nalot. Myślałam, że to przelanie, wiec nie podlewałam go obficie - teraz ma przesuszoną ziemię, a nalot i tak jest, a do tego grubosz strasznie gubi liście. Proszę o pomoc, bo roślina marnieje w oczach! Aha, przesadziłam go kiedyś do doniczki bez otworu - może to jest przyczyna złego oddychania korzeni?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Opadanie liści grubosza to prawdopodobnie objaw przelania wody. Tak - doniczka bez otworu mogła zaszkodzić. Rozwiązanie: 1. Przesadzić roślinę do nowej donicy z dobrym drenażem i otworami (grubosze dobrze rosną w glinianych/ceramicznych pojemnikach). Podłoże warto wymieszać z piaskiem i gliną. 2. Roślinę należy mniej podlewać - grubosz lubi przez pewien czas mieć przesuszone podłoże. 3. Biały nalot na liściach może być objawem mączniaka. Proszę wtedy roślinę spryskać preparatem grzybobójczym, np. Tospinem. Natomiast jeśli nalot ma wełnistą konsystencję i często występuje na łodygach - to mogą być wełnowce. Wtedy można zastosować Fastac lub Confidor. 4. Można również spróbować ustawić latem grubosza w ogrodzie - w słonecznym i ciepłym miejscu. U mnie kiedyś to pomogło - gdy odratowywałem sukulent po powrocie z zagranicy.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE