Gdzie najlepiej posadzić klonik? [Porada eksperta]

2019-04-09 11:57
Klonik pokojowy
Autor: GettyImages

Gdzie posadzić klonik (najdogodniejsze miejsce). Czy lubi dużo słońca czy półcień?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Klonik pokojowy (Abutilion x hybridum) kwitnie od lipca do października w drugim roku uprawy (wcześniej kwitną rośliny przyspieszane w szklarni). Jest rośliną wieloletnią. Może mieć pokrój małego drzewka lub krzaczasty.
Klonik najlepiej rośnie na stanowisku jasnym (nie w bezpośrednim słońcu), ale toleruje też półcień. Można w połowie maja wystawić go do ogrodu lub na balkon. Podlewać należy tak, aby podłoże było stale lekko wilgotne. Dobrze jest od marca do sierpnia nawozić nawozem dla roślin kwitnących. Jesienią (przed przymrozkami) trzeba stopniowo ograniczyć podlewanie i przenieść klonik do jasnego chłodnego pomieszczenia. Wiosną przesadzamy. Warto też wtedy przyciąć pędy nawet o 1/2, dzięki temu roślina zagęści się i będzie miała ładny zwarty pokrój.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE