Fikus lirolistny - brązowe plamy [Porada eksperta]

2018-11-27 13:52

Od jakiegoś czasu na liściach mojego fikusa pojawiły się brązowe plamy. Nie wiem, czy to efekt nadmiernego podlewania (2 razy w tygodniu), czy choroba. Stosowałem preparat Agricole w sprayu (przeciwgrzybowy), niestety nie pomogło. Proszę o poradę i wskazówki do leczenia.

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Objawy na liściach fikusa lirolistnego świadczą o jednym i drugim. To choroba grzybowa, która pojawiła się m.in. wskutek zbyt intensywnego podlewania rośliny. Fikusy nie lubią mokrej ziemi. W dodatku zimą osłabia go suche powietrze. 1. Trzeba regularnie co 2-3 tygodnie pryskać preparatem przeciw grzybom - najlepiej ekologicznym (np. Biosept Active). 2. Trzeba zmniejszyć częstotliwość podlewania (dużo wody, ale rzadziej). Ziemia w doniczce powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem. 3. Zamiast często podlewać roślinę powinno się regularnie zraszać (używając odstałej wody, aby uniknąć białych plam na liściach). 4. Te najbardziej porażone liście usunąłbym. 5. Roślinę trzeba przestawić w jak najbardziej widne i ciepłe miejsce (ale nie przy grzejniku). 6. Jeśli roślina była zalana, gleba brzydko pachnie, można wymienić jej podłoże (ale posadzić do tej samej donicy). Po liściach widać, że łatwo nie będzie. Może jednak uda się odratować roślinę, byle utrzymać ją w dobrej kondycji do wiosny.

>>Przeczytaj też: Fikusy: zawsze modne rośliny doniczkowe

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE