Drzewo oliwne w domu. Jak uprawiać oliwkę w ogrodzie lub w donicy?

2024-06-26 13:50

Gaje oliwne to widok znany z południa Europy, szczególnie z Grecji, Hiszpanii czy Włoch. Jednak drzewka oliwne coraz częściej uprawiane są także w naszym kraju. Można je trzymać w donicy, na balkonie czy tarasie, ale także niektórzy sadzą do gruntu. Sadzonki, lub po prostu niewielkie drzewka można kupić w marketach ogrodniczych. Podpowiadamy, jak dbać o drzewko oliwne.

Spis treści

  1. Drzewko oliwne w domu - jakie warunki lubi drzewko oliwne?
  2. Jak uprawiać drzewko oliwne w donicy?
  3. Czy oliwkę można podcinać?
  4. Drzewko oliwne - zimowanie
  5. Czy oliwka wytrzyma mróz?
  6. Czy oliwa przetrwa zimę w ogrodzie?
5 roślin fioletowych do ogrodu

Drzewko oliwne w domu - jakie warunki lubi drzewko oliwne?

Drzewo oliwne należy do jednych z najstarszych gatunków roślin uprawnych, bo towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. To roślina wiecznie zielona, rośnie nawet do 12 metrów, dodatkowo jest długowieczna, zdarzają się takie egzemplarze, które mają tysiąc lat i wciąż owocują. Najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju drzew oliwnych panują w klimacie śródziemnomorskim, bo tam mają przede wszystkim dużo słońca. Spotkać je można nie tylko w południowej części Europy, ale także w Północnej Afryce czy Ameryce Południowej.

Oliwki najczęściej rosną w glebie lekkiej, mało żyznej, kamienistej i wapiennej. Drzewa przyzwyczajone są do skąpych opadów deszczu i dlatego dobrze sobie radzą w okresie suszy. Oliwki w naturze kwitną w kwietniu i maju, są to wiechowate kwiatostany składające się z licznych, mniejszych kwiatów o czterech płatkach. Gdy kwiaty zostaną zapylone, to rodzą się z nich owoce.

Jak uprawiać drzewko oliwne w donicy?

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się drzewka oliwne w donicy. Rośliny dostępne są powszechnie w sprzedaży w sklepach ogrodniczych i to często w dość dużych rozmiarach, jednak ich cena jest bardzo wysoka. Można również zdecydować się na mały okaz w doniczce lub samemu spróbować wyhodować oliwkę z gałązki. Takie drzewko w polskich warunkach klimatycznych wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji.

  • Ziemia

Przede wszystkim należy zadbać o właściwe podłoże dla oliwki. Podstawowa zasada jest taka, że gleba powinna być przepuszczalna. Dlatego najlepiej wymieszać ją z kamykami czy piaskiem, można też dodać na spód keramzyt. Ważne jest, by stworzyć warstwę drenażową, dzięki której korzenie nie będą stały w wodzie. Wprawdzie oliwki w naturze rosną na glebach kamienistych, suchych i ubogich, w doniczce jednak może być podłoże lepszej jakości. W sklepach ogrodniczych można znaleźć ziemię do roślin śródziemnomorskich, cytrusów, a nawet są specjalnie przeznaczone do oleandrów i oliwek.

  • Stanowisko

Drzewa oliwne przede wszystkim powinny mieć zapewnione dużo światła, to podstawowy warunek dla rozwoju tej rośliny. Jeśli donicę z oliwką trzymamy w domu, to najlepiej postawić ją w miejscu, gdzie będzie miała jak najdłużej dostęp do światła. Zimą niestety jest tego słońca bardzo mało, dlatego niektórzy doświadczeni ogrodnicy zalecają doświetlanie oliwek. Drzewka też powinny mieć ciepło. Donicę z oliwką trzymamy w domu zimą, jednak gdy na zewnątrz zrobi się cieplej, a temperatura będzie dochodzić do ok. 15 stopni, powinniśmy wystawić roślinę na balkon, taras czy do ogrodu. I znów wybieramy miejsce słoneczne, ale osłonięte. Przed wystawieniem oliwki w wybrane miejsce, należy ją wcześniej zahartować. Polega to na tym, że stawiamy donicę w półcieniu przez kilka dni, dopiero potem zmieniamy stanowisko na nasłonecznione.  

  • Podlewanie i nawożenie

Drzewka oliwne, choć na południu Europy zwykle latem mają sucho, w donicy jednak powinny być podlewane. Należy to robić regularnie, ale nie obficie. Roślina nie powinna stać w wodzie, bo grozi to doprowadzeniem do gnicia korzeni. Warto obserwować swoją oliwkę, bo czasami można zobaczyć opadnięte listki czy biały nalot w formie kropek. To znak, że roślina potrzebuje nawodnienia. W czasie lata powinniśmy drzewko także nawozić. Można to robić kilka razy w sezonie. Na rynku dostępne są już specjalne nawozy do oliwek, ale sprawdzą się także odżywki dla roślin zielonych czy uniwersalne.

Czy oliwkę można podcinać?

Drzewka oliwne można przycinać, rośliny bardzo dobrze na ten zabieg reagują. Najlepiej ciąć oliwkę wczesną wiosną, przed wystawieniem na zewnątrz. Po podcięciu gałązek roślina będzie pobudzona do wypuszczenia nowych pędów i się zagęści. Jeśli jest taka potrzeba, to właśnie wiosną wykonujemy cięcie radykalne, szczególnie w wypadku, gdy drzewko traci liście. W czasie letniego sezonu roślina będzie miała czas na zagojenie ran i regenerację. Natomiast delikatne, lekkie cięcia możemy wykonywać przez cały sezon. Ucięte gałązki nadają się do rozmnażania oliwek.

Drzewko oliwne - zimowanie

Drzewko oliwne nie jest niestety mrozoodporne. Oznacza to, że na zimę, gdy temperatura spada poniżej zera, powinno zostać zabrane z ogrodu czy balkonu do pomieszczenia. Zalecane jest, by ustawić donicę w miejscu, gdzie temperatura wynosi ok. 10-15 stopni i jest duży dostęp do światła. Nie są to więc zwykle warunki domowe, a bardziej ogrody zimowe czy szklarnie. Jeśli jednak nie mamy takich pomieszczeń, to oczywiście stawiamy roślinę w mieszkaniu, jednak staramy się wybrać miejsce oddalone od grzejnika i jednocześnie dobrze doświetlone.

Czy oliwka wytrzyma mróz?

Oliwka mimo wszystko jest w stanie wytrzymać niskie temperatury, nawet takie poniżej zera. Jednak maksymalnie mogą one dochodzić, przy wytrzymałych gatunkach do minus 8 st. C. Tak niska temperatura nie zaszkodzi roślinie, jeśli trwa dość krótko, jednorazowo, drzewo nie wytrzyma takiego mrozu przez kilka dni. Szkodliwe dla oliwki będą także opady zimnego deszczu i chłodny wiatr, drzewo takich warunków nie przetrwa. Dlatego donice na zimę trzeba zabrać z ogrodu, by chronić roślinę przed szkodliwym wpływem zimy.

Czy oliwa przetrwa zimę w ogrodzie?

Oliwkę można zasadzić nie tylko w donicy, ale i w gruncie, w ogrodzie. W polskich warunkach jest to jednak duże wyzwanie, bo oznacza to, że drzewko musimy otoczyć szczególną opieką podczas chłodów. Oliwkę w gruncie trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim na jesieni owijamy pień drzewa tkaniną i zakrywamy korzenie matą, ochroni to roślinę przed zimnym, intensywnym deszczem.

Zimą zaś zakrywamy drzewo specjalnym namiotem przeznaczonym do okrywania roślin. Taki namiot przede wszystkim zabezpieczy roślinę przed deszczem i wiatrem, jednak nie uchroni przed mrozem. Dlatego roślinę zakrytą w namiocie należy podgrzewać, gdy zaczną się mrozy. Sprawdza się tu kabel grzewczy, który stosujemy do owinięcia pnia i korony, a także tuby grzewcze lub grzejnik rurowy, które będą podgrzewały takze ziemię i ochronią korzenie przed przemarzaniem.