Drzewko laurowe w doniczce - usychają liście [Porada eksperta]

2015-01-12 11:25

Uprawiam drzewko laurowe w doniczce: jego liście usychają i powoli opadają. Podlewałam i zraszałam roślinę, ale to na nic. Czy da się jakoś uratować drzewko? Jeśli tak, to co pan radzi?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Liść wawrzynu szlachetnego (popularnie zwanego drzewkiem laurowym) jest rośliną zimozieloną. W związku z tym jego liście transpirują także w zimie i potrzebuje on stałego nawadniania. Oczywiście w zimie nawadniamy umiarkowanie, żeby nie zaszkodzić systemowi korzeniowemu rośliny. Najczęstszą przyczyną zasychania liści roślin zimozielonych w zimie jest ustawianie ich w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie jest zbyt wysoka temperatura i zbyt suche powietrze. Możliwe też, że na liściach i pędach żerują szkodniki (miseczniki lub tarczniki), które powodują też zasychanie liści. Jeśli drzewko stało wcześniej na zewnątrz i w tym czasie wystąpiły przymrozki, to mogło niestety także przemarznąć. Proponuję obejrzeć dokładnie liście i pędy, aby zobaczyć czy nie żerują tam szkodniki. Jeśli tak, to należy wykonać oprysk - najlepiej środkiem w aerozolu przeciwko szkodnikom roślin.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.