Dlaczego opadły kwiaty storczyka? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:12

Na początku storczyk kwitł, po paru tygodniach opadły kwiaty i została łodyga (do tej pory jest zielona, bez kwiatka), korzenie ma niektóre zgniłe, liście od zewnątrz po bokach bordowe, zauważyłam że wyrastają małe listki. Przeniosłam go na okno: zauważyła, że ma się lepiej. Chciałabym wiedzieć, dlaczego opadały kwiaty storczyka i co mam zrobić by kwitł?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Przede wszystkim nie wiem jaki to storczyk, ale podejrzewam, że to Phalaenopsis. Kwiaty opadły, bo pewnie przekwitły. Nic nie trwa wiecznie. Jeśli roślina jest w dobrej formie, to zakwitnie może za rok. Jeśli ma zgniłe korzenie, to znaczy, że została zalana. Phalaenopsis podlewa się po całkowitym wyschnięciu podłoża. Proszę roślinę wyjąć z doniczki, usunąć stare podłoże, wyciąć wszystkie zgniłe korzenie (wysterylizowanym narzędziem), cięcia zasypać sproszkowanym węglem drzewnym lub cynamonem. Jeśli cała bryła korzeniowa była mokra, to proszę ją przesuszyć kilka dni, pozostawiając np. na gazecie, która dobrze wchłania wilgoć. Jeżeli zostały jakieś zdrowe korzenie, proszę po przeschnięciu posadzić roślinę do świeżego podłoża i nie podlewać przynajmniej tydzień. O uprawie storczyków proszę także poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html oraz tu: http://www.orchidarium.pl/uprawa/uprawa.htm

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.