Dlaczego moje storczyki nie kwitną? [Porada eksperta]
Oprócz storczyków Phalenopsis mam jeszcze 2 inne storczyki: jeden to Paphiopedilum i drugi to chyba Dendrobium nobile. Od 2-3 lat nie kwitną, choć stoją obok Phalenopsis. Paphiopedilum wygląda tak, jakby się zatrzymał w miejscu, a Dendrobium nobile co wypuści nowe pędy, to żółkną i marnieją. Jaka może być tego przyczyna? Wszystkie stoją obok siebie na zachodnim oknie w łazience.
Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.
Każdy z tych storczyków (zakładam, że są to popularne hybrydy marketowe) wymaga innych warunków uprawy, zwłaszcza ważna jest temperatura, a postawienie wszystkich razem na pewno im nie służy. Chyba tylko podwyższona wilgotność jest korzystna dla każdego z nich. Phalaenopsis wymaga jasnego stanowiska, ciepła i zupełnego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Paphiopedilum wymaga temperatury umiarkowanej, średniej ilości światła i prawie stale wilgotnego podłoża. Dendrobium typu nobile wymaga o tej porze roku bardzo jasnego stanowiska, nawet pełnego słońca, niskiej temperatury nieprzekraczającej w dzień 15°C, a nocą jeszcze chłodniej i praktycznie zaprzestania podlewania, ale utrzymania podwyższonej wilgotności otoczenia. Podlewanie wznawia się dopiero wiosną, gdy pojawiają się nowe pędy wzrostowe. Ponadto wszystkie takie rośliny po przeniesieniu z produkcyjnych szklarni, gdzie są "faszerowane" hormonami wzrostu i dużymi dawkami nawozów wymagają dość długiego okresu (nawet do 3 lat) przystosowania do nowych warunków. Proszę się także zapoznać z "Poradnikiem dla początkujących" (http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html), gdzie opisane są dość szczegółowo warunki uprawy popularnych storczyków.
Inne porady tego eksperta