Przesadzenie azalii z doniczki do gruntu [Porada eksperta]

2013-01-10 12:48

Czy azalię, którą mam w doniczce, mogę wsadzić do gruntu (jeśli to ważne, jest ona mała)? Jeżeli tak, to czy na zimę mam ją czymś okryć, czy wykopywać? Jeśli okrywać, to jak i czym? A czy taka azalia jeszcze w tym roku zakwitnie jeśli niedawno przekwitła?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Azalie uprawiane w doniczkach jako rośliny pokojowe są zazwyczaj zbyt wrażliwe na niską temperaturę, by zimować w gruncie. Lepiej pozostawić roślinę w doniczce i wynieść do ogrodu na czas, gdy nie grożą przymrozki. Można zagłębić doniczkę w ziemi w wybranym miejscu - dzięki temu podłoże nie będzie zbyt szybko przesychać (azalie lubią umiarkowaną wilgoć). Jesienią trzeba zabrać ją do widnego pomieszczenia, w którym zimą temperatura będzie wynosić około 10°C i podlewać oszczędnie. Gdy pojawią się pąki kwiatowe można przenieść ją w miejsce cieplejsze (ale nie nazbyt ciepłe) i podlewać obficiej. Warto tez zasilić nawozem do azalii. Po kwitnieniu należy skrócić pędy nawet o połowę.

Inne porady tego eksperta