Żagwin ogrodowy - kiedy sadzić i jak rozmnażać żagwin?

2023-03-21 14:03

Żagwin ogrodowy to doskonała roślina na skalniaki. Najlepiej sadzić go w miejscach osłoniętych od wiatrów i ciepłych. Sprawdź, kiedy i jak sadzić żagwin w ogrodzie i w pojemniku. Jak rozmnażać żagwin?

Żagwin ogrodowy
Autor: GettyImages Kiedy i gdzie sadzić żagwin w ogrodzie?

Spis treści

  1. Kiedy i jak gęsto sadzić żagwin?
  2. Jakie miejsce dla żagwinu ogrodowego jest najlepsze?
  3. W jaki sposób sadzić żagwin?
  4. Jak rozmnażać żagwin ogrodowy?
  5. Jak dbać o żagwin po posadzeniu?
  6. Żagwin - gdzie sadzić w ogrodzie?
  7. Kiedy kwitnie żagwin ogrodowy?

Żagwin ogrodowy (Aubrieta ×cultorum) pełnię swojej urody prezentuje głównie wiosną, ale przez resztę sezonu też może nam sporo zaoferować. Najczęściej sadzimy go na skalniakach.

Kiedy i jak gęsto sadzić żagwin?

Żagwin to roślina wieloletnia. Sadzi się ją w ogrodzie wiosną - w połowie marca alb o jesienią – we wrześniu i październiku. Najlepiej sadzić go w grupach po kilka roślin, w rozstawie 25x30 cm. Roślina bardzo szybko wypełni puste przestrzenie.

Jeśli chcemy uprawiać żagwin w pojemnikach na balkonach bądź tarasach, sadzimy go na wiosnę. Pamiętajmy, żeby nie sadzić w jednym pojemniku wielu roślin, bowiem żagwin szybko się rozrasta.

Jakie miejsce dla żagwinu ogrodowego jest najlepsze?

Jeśli żagwin ma obficie kwitnąć i ładnie się rozrastać, należy zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Roślina potrzebuje przede wszystkim dużo słońca i ciepła oraz niewiele wilgoci. Najlepiej rośnie na osłoniętych stanowiskach w pełnym słońcu i na przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, wapiennych glebach. Nie toleruje zalania i cienia.

W jaki sposób sadzić żagwin?

Na początek miejsce dla żagwinu należy dobrze odchwaścić (najlepiej ręcznie). Przed sadzeniem wyjmujemy roślinę z doniczki, w której rosła i lekko rozluźniamy jej bryłę korzeniową, można też nieco skrócić korzenie (pobudzi to je do wzrostu). Następnie wykopujemy dołek, na tyle duży, by swobodnie zmieściła się cała bryła korzeniowa rośliny. Sypiemy podłoże w wolne przestrzenie i delikatnie ugniatamy. Po posadzeniu roślinę należy podlać.

Jak rozmnażać żagwin ogrodowy?

Rozmnażanie żagwinu nie jest trudne. Młode sadzonki najlepiej uzyskać przez podział dorosłych egzemplarzy wczesną wiosną (w marcu) lub jesienią (we wrześniu). Jest to również dobry sposób na odmłodzenie starszych kęp (aby były bardziej gęste i zwarte).

We wrześniu z roślin można też pobrać i ukorzenić w ciepłym inspekcie lub szklarni sadzonki pędowe. Pędy potrafią się też ukorzenić samoistnie, jeśli tylko po wiosennym kwitnieniu zostaną przysypane wilgotnym, próchniczym podłożem.

Żagwin można także rozmnożyć przez wysiew nasion w ciepłym inspekcie wiosną lub wprost do gruntu w maju (rośliny mogą też dawać samosiew). Wtedy jednak potomstwo może nie odziedziczyć cech odmianowych rośliny matecznej, dlatego odmiany lepiej rozmnażać wegetatywnie (przez podział lub sadzonkowanie).

Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy

Jak dbać o żagwin po posadzeniu?

Żagwin nie oczekuje żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale w sezonie znacznie lepiej będą się prezentować, jeśli tuż po kwitnieniu zostaną przycięte. Wtedy też mogą powtórzyć kwitnienie jesienią i choć wydadzą znacznie mniej kwiatów niż wiosną, z pewnością urozmaicą jesienną rabatę.

Żagwin dość dobrze znosi niskie temperatury i zwykle nie wymaga zimowego okrycia (z wyjątkiem najchłodniejszych rejonów kraju, gdzie należy okryć roślinę na zimę gałązkami stroiszu).

Żagwin ogrodowy
Autor: GettyImages Ukwiecone pędy żagwinu wspaniale wyglądają spływając kaskadami w dół z kamieni lub murków

Żagwin - gdzie sadzić w ogrodzie?

Żagwin ogrodowy należy do ścisłego grona podstawowych roślin na skalniaki i to właśnie w ogrodach skalnych prezentuje się najlepiej. Jego gęste, latem zielone, wiosną barwne kępy wspaniale wyglądają spływając kaskadami w dół z kamieni lub murków. Mogą też być wspaniałą ozdobą kamiennych schodów ogrodowych lub szczelin w murkach i głazach, a także rabat żwirowych i skarp.

Żagwin doskonale będzie się też prezentować na słonecznych rabatach, gdzie może pełnić rolę okrywową oraz jako obwódki rabat i trawników. Może też być wykorzystywany do sadzenia w towarzystwie innych bylin w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach.

>>Przeczytaj też:

Kiedy kwitnie żagwin ogrodowy?

Żagwin ogrodowy jest niską, kępiastą byliną, dorastającą do 5-15 cm wysokości. Mimo niewielkich rozmiarów nie jest skromnym rezydentem ogrodów, gdyż ładnie i szybko się rozrasta, tworząc gęste, rozłożyste, duże poduchy lub kobierce.

Jego największą ozdobą są pojawiające się na przełomie kwietnia i maja małe, ale niezwykle liczne, zwykle różowe lub fioletowe kwiaty, które niemal całkowicie zasłaniają liście, tworząc na rabacie lub skalniaku przepiękną, barwną plamę. Choć zwykle są różowe lub fioletowe i pojedyncze, zdarzają się też czerwone, niebieskie lub białe, a nawet pełne i półpełne.

Przez resztę sezonu ozdobą żagwinu pozostają gęste, częściowo zimozielone, romboidalne, delikatnie owłosione liście, tworzące na rabacie okazałe, miękkie poduchy. U gatunku liście są szarozielone, ale odmiany mogą też mieć liście biało lub żółtoobrzeżone.

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Najpopularniejsze rośliny na skalniak. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 6
Co to za roślina?
Gęsiówka kaukaska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.