Trawy pampasowe: sadzenie, wskazówki i porady

2024-09-08 9:00

Trawa pampasowa to prawdziwa arystokratka wśród traw. Kiedy kwitnie, nic nie może się z nią równać, gdyż jej wspaniałe, gęste, puszyste wiechy, górujące nad okazałą kępą zielonych liści, stają się najefektowniejszym akcentem jesiennego ogrodu. Podpowiadamy, kiedy, jak i gdzie sadzic trawę pampasową w ogrodzie.

Spis treści

  1. Trawa pampasowa w ogrodzie
  2. W jakim miejscu sadzić trawy pampasowe?
  3. Jakie podłoże do trawy pampasowej?
  4. Kiedy sadzić trawy pampasowe do gruntu?
  5. Jak sadzić trawę pampasową?
  6. Jak podlewać i nawozić posadzoną trawę pampasową?
  7. Jak zabezpieczyć trawę pampasową na zimę?
  8. Dlaczego trawa pampasowa nie kwitnie?

Trawa pampasowa, gdy kwitnie, może osiągać nawet 2-3 m wysokości. Niestety, jak na arystokratkę przystało, trawa pampasowa, nazywana też kortaderią, jest rośliną bardzo wymagającą, dlatego jej uprawa to niełatwe zadanie. A kiedy najlepiej sadzić trawę pampasową w ogrodzie, aby wydała swoje piękne kwiatostany?

Trawa pampasowa w ogrodzie

Trawa pampasowa pochodzi z rozległych, trawiastych, żyznych stepów Ameryki Południowej (pampasów), gdzie temperatury są umiarkowane, a zimy łagodne, dlatego lubi słońce, ciepło i przestrzeń. W naszym klimacie trudno jej się zaaklimatyzować, bo lato jest krótkie, a zima mroźna. Z tego względu najczęściej uprawia się trawę pampasową w pojemnikach, przenoszonych na zimę do chronionego przed mrozem pomieszczenia.

Ponieważ jednak trawa pampasowa to okazała roślina, która z czasem rozrasta się w duże kępy, jej przetransportowanie jesienią do pomieszczenia i ponowne wystawianie wiosną na zewnątrz staje się kłopotliwe, dlatego w cieplejszych rejonach kraju można spróbować posadzić roślinę w ogrodzie. Jej całoroczna uprawa gruntowa może się udać, o ile tylko o roślinę odpowiednio zadbamy i właściwie ją posadzimy.

Przeczytaj też:

W jakim miejscu sadzić trawy pampasowe?

Warto zacząć od tego, że trawa pampasowa charakteryzuje się słabą mrozoodpornością (znosi spadki temperatury do -12/-15°C), dlatego należy wybrać dla niej miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatrów (np. przy ciepłej ścianie domu, ceglanym murze lub drewnianym płocie). Idealna byłaby dla niej wystawa południowo-zachodnia, która zapewnia roślinom sporo słońca przez większą część dnia.

Czytaj też: Jak urządzić taras? Meble, które są na topie! Niech zdjęcia będą inspiracją

Miejsce, w którym planujemy posadzić kortaderię, powinno też znajdować się na podwyższeniu lub wzniesieniu (nawet na wysokości ok. metra ponad poziomem gruntu w ogrodzie), posiadającym dobry drenaż (np. z podsypki żwirowej), odprowadzający nadmiar wody z opadów, bo zimą dla trawy zabójcza jest nie tylko niska temperatura, ale też zalegająca wokół korzeni woda, która prowadzi do szybkiego gnicia podstawy kępy i zamierania roślin nawet już przy temperaturach spadających do kilku stopni poniżej zera.

Jakie podłoże do trawy pampasowej?

Dla przetrwania trawy pampasowej w ogrodzie ważne jest jednak nie tylko odpowiednie stanowisko, ale też właściwe podłoże, które powinno być żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.

Zobacz: trawy pampasowe w galerii zdjęć

Kiedy sadzić trawy pampasowe do gruntu?

Trawy uprawiane w pojemnikach można sadzić zwykle do gruntu przez cały sezon wegetacyjny (od wiosny do jesieni), jednak w przypadku trawy pampasowej najlepszym terminem na jej sadzenie jest wczesna wiosna (marzec-kwiecień), bo tylko wtedy roślina będzie miała dość czasu, aby dobrze ukorzenić się przed zimą i lepiej przetrwać mrozy.

Jeśli zdecydujemy się na sadzenie trawy pampasowej jesienią, to musimy koniecznie zadbać o bardzo dobre zabezpieczenie jej na zimę.

Jak sadzić trawę pampasową?

  • Przed posadzeniem trawy, należy wykopać odpowiednio duży dołek (nieco większy od bryły korzeniowej).
  • Dno dołka należy wyłożyć warstwą drenażu w postaci żwiru, gruboziarnistego piasku kub keramzytu.
  • Następnie drenaż należy przykryć warstwą żyznej ziemi z dodatkiem kompostu.
  • Teraz należy włożyć do dołka bryłę korzeniową trawy, obficie podlać i uzupełnić otwór resztą żyznej ziemi lekko dociskając.
  • Wokół rośliny dobrze jest utworzyć nieckę, w której będzie się gromadzić woda.

Jak podlewać i nawozić posadzoną trawę pampasową?

W pierwszym roku po posadzeniu, trawę należy też systematycznie podlewać, szczególnie w okresach bezdeszczowych, bo choć starsze egzemplarze dobrze znoszą przejściową suszę, młode rośliny są wrażliwe zarówno na nadmiar, jak i niedobór wody. W kolejnych latach kortaderię trzeba również systematycznie zasilać nawozami zawierającymi w azot, potas i fosfor w zbliżonych proporcjach.

Jak zabezpieczyć trawę pampasową na zimę?

Dla trawy pampasowej najtrudniejsza jest jednak zima, dlatego roślinie uprawianej w gruncie trzeba pomóc ją przetrwać, ściółkując podłoże wokół kępy grubą warstwą kory lub torfu (20-30 cm) oraz związując liście i kwiatostany w rodzaj chochoła lub namiotu, który nie tylko będzie stanowił dodatkową, zimową osłonę, ale też ochroni wnętrze kępy przed zamakaniem i zalegającym śniegiem. Chochoł można też dodatkowo owinąć słomianymi matami lub włókniną. Tak zabezpieczona trawa powinna przetrwać bezpiecznie do wiosny, kiedy to usuwa się z niej ocieplenie i przycina liście.

Przeczytaj też:

Zabezpieczenie traw ozdobnych na zimę
Autor: GettyImages Jednym ze sposobów zabezpieczania traw ozdobnych na zimę jest wiązanie części nadziemnej

Dlaczego trawa pampasowa nie kwitnie?

W odpowiednich warunkach trawa pampasowa może w naszym klimacie pięknie kwitnąć, czasami jednak na jej kwiaty czekamy daremnie. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka w tym głównie złe warunki uprawy, nieodpowiednie stanowisko, krótkie i zimne lato oraz mroźna zima.

Na kwiaty możemy też poczekać dłużej w przypadku roślin uprawianych z nasion, które zakwitają dopiero po kilku latach od posadzenia.

Czasami kwiatami możemy być też rozczarowani, bo zamiast pięknych, gęstych, puszystych pióropuszy, nasza trawa rozwinie mało efektowne i niewielkie kłosy. Dzieje się tak dlatego, że trawa pampasowa to roślina dwupienna - na jednym osobniku mogą się znajdować tylko i wyłącznie kwiaty żeńskie lub męskie, przy czym najefektowniejsze kwiatostany rozwijają egzemplarze żeńskie, gdyż kwiaty męskie są znacznie skromniejsze. Być może więc w naszym ogrodzie rośnie męski egzemplarz.

Trawa pampasowa doskonale pasuje do ogrodów preriowych.

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
#MuratorOgroduje: Jak stworzyć letni salon? Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają